6 Kuralla Rahatça Kilo Verin

Kaynak: İstanbul Cerrahi Hastanesi
http://www.istanbulcerrahi.com

Kilo vermek birçok kişinin yeni yılda yapılacaklar listesinin başında yer alır. Aşağıdaki ipuçları kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olabilir.

1. Her gün hareket edin. Egzersizin kilo vermede son derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Dr. Anne McTiernan; “Egzersizin zor olması gerekmez; günlük 30-60 dakikalık aerobik kilo verilmesine yarar. Atletik olmanız gerekmez, yapmanız gereken tek şey sadece tempolu yürüyüş, en sevdiğiniz müzik eşliğinde dans etmek ya da bisiklet veya koşu bandı gibi bir aerobik egzersiz makinesi kullanmak. Tabi bunu her gün yapmayı denemelisiniz, üstelik egzersiz sürenizi 10-15 dakikalık seanslara bölebilirsiniz” dedi.

2. Bir beslenme günlüğü tutun. Yemek ve içmekle ilgili her şeyi yazarak ekstra kaloriyi nereden aldığınızı görmek mümkün olacaktır.

3. Kilo vermekle ilgili gerçekçi hedefler belirleyin. Yapılan en büyük hata çok hızlı ya da gerçekçi olmayan hedefleri belirleyerek çok fazla kilo vermeye çalışmaktır. Amacınız uzun dönemli sabit olarak haftada 0,5-1 kg kilo vermek olmalıdır. Hiç kimse verdiği kiloları almak istemez.

4. Belirgin hedefler koyun. Kilo vermek çok genel bir hedeftir, mesela günlük 5 porsiyon sebze yemek, öğlen yemeği arasında 15 dakika yürümek ve günde en az 6 bardak su içmek daha küçük ve daha belirgin bir hedef olacaktır. Sağlıklı alışkanlıkları günlük rutin hayatınıza yerleştirmek, kendinize bunu yap şunu yapma demekten daha kolay olacaktır.

5. Çabalarınızın rayından çıkmasına izin vermeyin. Kötü bir günün sonrasında pencereden dışarı tüm rutininizi atmayın, bunun yerine gelecekte bu tür sorunların oluşumuna sebep olacak özel engelleri ve bunlarla mücadele ile ilgili stratejiler belirleyin. Mesela marketten tam çıkmaya yöneldiğinizde çikolata satın alma günahını önlemek için evden çıkmadan önce bir avuç fındık ya da bir dilim peynir yiyebilirsiniz.

6. Yoga yapın. Hutchinson Merkezi Kamu Sağlık Bilimleri Grubu Üyesi Kanserden Korunma Araştırmacısı Dr. Alan Kristal tarafından yürütülen iki çalışmada, düzenli yoga yapılması ile kilo koruma ve kilo verme arasında bir ilişki olduğu saptandı. 2005 yılında yayınlanan çalışmada düzenli yoga yapan orta yaşlı kişilerde, normal kiloda kalma ve kilo vermede artış gözlendi. 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada da, düzenli yoga yapan ve dikkatli beslenen kişilerde daha az obez olma olasılığına rastlandı. Bu bulgular yoga yapmanın, daha dikkatli yeme ve kilo verme eğilimini geliştirdiğini ortaya koydu.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz