Akne Neden Oluşur?


MÜTFV Deri Hastalıkları Çalışma Grubu

http://www.academichospital.com.tr

Genel olarak sivilce adıyla bilinen akne, çok sık görülen bir deri hastalığı olup derinin gözenekleri içindeki yenilenme süreci bozukluğu, bakteri ve hormonal değişimler gibi sebeplerden kaynaklanır. Ayrıca siyah nokta olarak bilinen komedonlar da bir çeşit sivilcedir.
Sık görülen bir sağlık sorunu olduğu için akne konusunda çok şey söylenir. Acaba bu söylenilenlerin ne kadarı doğru?

Akne vücudun yüz dışındaki bazı bölgelerinde de oluşabilir.
DOĞRU
Akne lezyonları daha çok yüz bölgesinde ortaya çıkmakla birlikte, aynı zamanda boyun, omuz, göğüs, kafa derisi, nadiren kalça, kol ve bacaklarda da görülebilir.

Hormonal değişiklikler akne oluşumunun önemli nedenlerinden biridir.
DOĞRU
Aknenin en çok görüldüğü dönem, hormonların etkisi ile bedensel ve cinsel gelişmenin en yoğun yaşandığı ergenlik dönemidir. Bunun yanında adet öncesi dönemde aknelerdeki artış ta sıkça karşılaşılan bir durumdur. Aknenin kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte olması hormonal bir incelemeyi gerektirebilir.

Bazı besinler akne yapar. 
YANLIŞ 
Bilimsel araştırmalar aknenin beslenmeyle bir ilgisi olmadığını göstermektedir. Patates cipsi, kola, çekirdek gibi besinlerin akne oluşumu üzerinde etkisi yoktur. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenin en doğrusu olduğunu da sakın unutmayın.

Akneleri sıkmak kalıcı izlere ve lekelere neden olur.
DOĞRU
Akneleri sıkmak iltihabın daha derine yayılmasına ve kalıcı izler bırakmasına neden olabilir. Ellerinizin sivilcelerinize her gidişinde bu aklınıza gelsin.

Akne yalnızca ergenlik döneminde görülür.
YANLIŞ
Akne, hormonlarla ilgili değişikliğin en belirgin olarak yaşandığı ergenlik döneminde en sık görülmesine rağmen erişkin dönemde de devam edebilir veya ergenlik döneminde sivilce sorunu olmayan kişilerde erişkin yaşta ortaya çıkabilir.

Akne cildin yeterince temizlenmemesi yüzünden oluşur.
YANLIŞ
Cildin temizlenmemesi mevcut olan akneyi olumsuz yönde etkiler ancak aknenin oluşum nedeni değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Koronavirüsten Korunurken Tetiklenen 7 Cilt Problemi

Akne bulaşıcı bir hastalıktır.
YANLIŞ
Akne, oluşumunda bir bakterinin rolü olmasına rağmen, bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı değildir. Akneli bir yüze dokunmak veya akneli bir bölgeye dokunmuş bir eşyayı kullanmak akne bulaşımına neden olmaz.

Makyaj akneyi kötüleştirir.
DOĞRU
Bazı makyaj ürünleri akneyi kötüleştirebilir. Eğer kullanmanız gerekirse yağsız ürünleri tercih edin, kalın ve örtücü makyaj yapmayın!

Akne geçici bir problemdir, tedavi gerektirmez.
YANLIŞ
Akne bazı gençlerde ergenlik dönemi sonucu geçebilir. Ancak, bu süre içinde ergenin sosyal ve psikolojik gelişimini etkileyebilir ve bazen hayat boyu taşıyacağı izlere neden olabilir. Bu nedenle tedavi ile kontrol altına alınabilen akne sorununuz çin bir dermatoloğa başvurmanız ve birlikte tedavi kararı vermeniz en doğrusu olacaktır. Aknenizin kontrol altına alınabilmesi için zaman gerekir. Akne tedavisi haftalar ya da aylar sürebilir, periyodik tedavi gerekli olabilir, sabırlı olun!

 

 

Yorum Yaz