Aort Anevrizmalarında Ameliyatsız Damar-İçinden Tedavi


Prof. Dr. Yiğit Göktay
Girişimsel Radyoloji Uzmanı
http://www.yigitgoktay.com/

Vücudumuzun en büyük damarı olan aortada zaman içerisinde duvar hasarı nedeniyle balonlaşma (anevrizma) oluşabilir. Özellikle 60 yaş üzeri, yüksek tansiyonu ve damar sertleşmesi olan erkek hastalarda sık görülen bu balonlaşma neticesinde aorta genişler ve sonunda parçalanıp patlar. En büyük atardamardaki bu parçalanma hayati risk taşımaktadır ve acil koşullarda başarılı cerrahi tedavisi ihtimali düşüktür. Bu nedenle erken teşhis ve uygun koşullarda tedavi çok önemlidir. Günümüzde Ultrason, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans görüntüleme (MR) gibi radyolojik tetkikler çok geliştiği için ve birçok hasta farklı nedenler ile bu incelemelerden geçtiğinden aort hastalıklarının erken tanısı artmıştır. Cerrahi olarak büyük bir operasyon ve uzun yoğun bakım süreleri gerektiren aort ameliyatlarının yerini artık damar içinden (Endovasküler) tedaviler almaktadır. Aorta için en sık kullanılan yöntem halk arasında içten yama olarak da bilinen “aortik stent greft onarım” tedavisidir. Bu tedavi yönteminde kasık düzeyinde kalp damar cerrahi tarafından yapılan küçük bir kesi ile ya da direkt anjio incelemesindeki gibi ciltten damar içerisine girilir ve balonlaşmış aort damarı kesimini tamamen içten örtecek kılıflı bir stent içeriden yerleştirilerek balonlaşma ortadan kaldırılır. İşlem sonrası kısa sürede toparlanan hasta ek bir cerrahiye gerek kalmadan taburcu olur.

Ölümcül sonuçları olabilecek başka aort hastalıkları da mevcuttur. Bunlar içerisinde en sık görülen aort diseksiyonu olarak bilinen aort damarı katmanlarının yırtılıp birbirinden ayrılmasıdır. Bu tip hastalarda da artık damar içinden (Endovasküler) “aortik stent greft onarım” (EVAR) tedavisi çok etkilidir.

Üniversite ortamında ve daha sonra Kent Hastanesinde sürdürdüğümüz çalışmalar sırasında aort hastalıkları tedavisinde 600’ün üzerindeki hastadaki “aortik stent greft onarım” (EVAR) sonuçlarımız bu çok başarılı tedavinin bir yansıması olmuştur. Çok yakın takip ettiğimiz hastalarımızdaki uzun dönem takip sonuçlarını da yöntemin başarısının kalıcı olduğunu göstermektedir. Prof. Göktay bu konuda dünya literatürü ile eşzamanlı yürüttüğü çalışmalar sayesinde yurtdışından gelen birçok hekime kendi merkezinde eğitim vermiş ve yurtdışı özellikli vakaların tedavisinde yer almak üzere birçok ülkeye davet edilmiştir. Halen İzmir Kent Hastanesinde Kalp Damar Cerrahi alanında ülkemizin en saygın isimlerinden Prof.Dr. Suat Buket ve ekibi ile birlikte damar içinden (Endovasküler) “aortik stent greft onarım” (EVAR) tedavisi uygulamalarına devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalp Krizi, Kalp Spazmı, Damar Sertliği

Yorum Yaz