Bağışıklık Sistemimizi Hangi Besinler Güçlendiriyor?

Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı korumak için olağanüstü bir iş çıkarır. Ama bazen başarısız olur: Bir mikrop istila eder ve sizi hasta eder. Bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün mü?

Bağışıklık sisteminizdeki savaşçıların iyi ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Araştırmalar bize yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduğunu gösteriyor. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılardan korunduğunda daha iyi çalışır. Besinler ile saldırılara karşı bir kale oluşturabilirsiniz. Beslenme ve Uzmanı ve Diyetisyen Tevhide Çelenk kalenizde bulunması gereken besinleri açıklıyor:

1.C vitamini içeren besinler

Çoğu insan hasta olduktan sonra doğrudan C vitaminine döner. Hastalanmadan önce de C vitamini kaynaklarını tüketmemiz gerekir. Çünkü bağışıklık sisteminizi geliştirmeye yardımcı beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaktadır. Greyfurt, limon, mandalina, portakal bilinen kaynakları. Bir de çok fazla bilinmeyen kırmızı dolmalık biber var. Turunçgillerden neredeyse 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Göz ve cilt sağlınızı destekleyici beta karoten de içermektedir.

2.Brokoli

Brokoli, bağışıklık sisteminizi desteklemek için besinlerle dolu bir güç merkezidir. Bir fincan brokoli, portakal kadar C vitamini sağlar. Ayrıca beta-karoten, potasyum, magnezyum, çinko ve demir açısından da yüksektir. Brokoli, bir dizi B vitamini içerir (B1, B2, B3 ve B6). Bu vitaminler ve mineraller birlikte bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

3.Ispanak

Ispanak C vitamini açısından zengin çok sayıda antioksidan ve beta karoten içermektedir. Bu özellikleriyle bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini arttırmaktadır. Ispanağın besin değerini korumak için mümkün olduğunca az pişirilerek tüketilmelidir.

4.Mantar

Bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Daha fazla mantar yiyin. Mantarlar selenyum ve riboflavin ve niasin gibi B vitaminleri bakımından yüksektir. Bu mineraller ve vitaminler, bağışıklık sisteminin tepeden tırnağa çalışabilmesi için gereklidir. Dilimlenmiş mantarları çorbalara, salatalara, omletlere veya lazanyaya atarak tüketebilirsiniz.

5.Tavuk çorbası

Annenizin en sevdiği soğuk algınlığı ilacının arkasında bilim var. Ev yapımı tavuk çorbası semptomlarınızı gerçekten hafifletebilir ve iltihaplanmayı azaltarak daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir. Vücudunuzu grip virüsünden, soğuk algınlığından, viral enfeksiyonlardan koruyabilen karnozin ve anserin adı verilen aminoasitlerle bağışıklık sistemi cevaplarının artmasına yardımcı olur. Dahası, çorbanızı hazırlarken şehriye yerine yulaf kullanırsanız, beta glukan içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirirsiniz.

6.Sarımsak

Her derde deva sarımsak, antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı, kanserler ve diğer rahatsızlıklara karşı korunma sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Sarımsak yüksek miktarda allisin içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.

7.Zencefil

Belki zencefili zayıflamak, mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için kullanıyorsunuz. Ama dahası var. Boğaz ağrısını ve iltihaplı hastalıkları, kronik ağrıları azaltmaya yardımcıdır. Zencefil aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. Zencefili çay olarak kullanımının dışında et marinalarına, çorbalarınıza ve sebze yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde zerdeçal da bağışıklığı güçlendirmede kullanılır.

8.Ayçekirdeği

Ayçekirdeği fosfor, magnezyum ve B-6 ve E vitaminleri gibi besinlerle doludur. E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi ve sürdürülmesinde önemlidir. Ayçekirdeği selenyum bakımından da inanılmaz derecede yüksektir. Viral enfeksiyonlarla mücadele etme potansiyeline sahiptir.

9.Yeşil çay

Yeşil çay bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayı öne çıkaran bir diğer antioksidan Epigallokateşin gallattır (EGCG). Yapılan çalışmalar, EGCG’ın bağışıklık fonksiyonunu artırdığını göstermiştir. Siyah çayın geçtiği fermantasyon süreci birçok EGCG’ı yok eder. Yeşil çay ise buharda pişirilir ve fermente edilmez, böylece EGCG korunur.

Çeşitlilik, doğru beslenmenin ve güçlü bir bağışıklığın anahtarıdır. Yeterli ve dengeli beslenmenin dışında sigara içmeyin, yeterli uyuyun, stresi en aza indirgemeye çalışın. Böylece bağışıklık sisteminizdeki savaşçıları korumuş olursunuz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz