Bebeklerde Gaz Sancısı

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande Özgün Karatepe, bebeklerde gaz sancısının nasıl giderilebileceğini belirtti.

 

Bebeklerin hepsi ağlar. Ancak gaz sancısı olan bebeklerde üç saatten fazla süren ve akşam saatlerinde artan ağlama nöbetleri görülür. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande Özgün Karatepe, “Bebeklerde gaz sancısı, bebek 2–3 haftalık olduğunda başlar ve genellikle 4–6 haftada en yoğun dönemine ulaşır. 3-4 ayda azalarak kaybolur. Nadiren 5 ya da 6’ncı aya kadar uzayabilir” diyor. Gaz sancılarının kesin sebeplerinin bilinmemekle birlikte nelerin gaz sancısına yol açtığına dair şu bilgileri veriyor: “Emzirme tekniğindeki hatalar fazla hava yutmaya bağlı olarak gaz sancısını artırır.

Bebeğin sindirimini gerçekleştirmesi için gereken bağırsak ve pankreas enzimlerinin ilk aylarda yetersiz olması, anne sütü alan bebeklerde bazen annenin aldığı gıdalar, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişeli olması da gaz sancısında etkili olabilir.”

Gaz ağlamaları üç saatten fazla sürer
Bebekte hangi hareketleri gözlemlersek gaz sorunu olup olmadığını anlayacağımız durumları Dr. Karatepe şöyle açıklıyor: “Bebeklerin hepsi ağlar. Ancak gaz sancısı olan bebeklerde üç saatten fazla süren ve akşam saatlerinde artan ağama nöbetleri görülür. Bebek son derece huzursuzdur, ellerini yumruk yapar, bacaklarını karnına doğru çeker, kızarır ve gaz çıkarır. Eller ve ayaklar soğuktur. Karın hafif bombedir. Bu durum haftada 3–4 kere tekrar eder.”

Bu belirtiler gözlemlendiğinde anne babaların yapması gerekenlere dair Dr. Karatepe’nin önerileri:“Bebek kucağa alınarak yalnız olmadığı hissettirilmeli, daha sık emzirilmeli ve emzik kullanmalı; rahat, sakin, gürültüsüz bir ortamda bulundurulmalı. Anne, bebeğin ağlamalarından dolayı çok endişeliyse, babanın veya diğer aile fertlerinin bebeği sakinleştirmesi, annenin bu süreçte kısa süreli dinlenmesi de bebeğin annenin endişesini hissetmesinden kaynaklanacak sorunları ortadan kaldırabilir.”

Dr. Karatepe, gaz sorununa karşı ebeveynlerin alması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:“Anne sütü ya da formül mama ile beslenen bebeklerde emerken hava yutturmamaya dikkat edilmelidir. Meme başının etrafındaki kahverengi alanla birlikte oldukça geniş olarak bebeğin ağzına vermek, biberonu dik tutmak bu konuda yardımcı olur. Bebeği mümkün olduğunca sakin bir ortamda beslemek gerektiği, gereğinden fazla beslenmenin yarattığı bağırsak gerginliğiyle gaz sancısına neden olabileceği unutulmamalıdır. Gazlı bebeklerin stresli ailelerde daha fazla görüldüğüne dair çalışmalar da bulunması nedeniyle bebeği rahat ve sakin bir ortamda bulundurmak gerekir.”

Emziren annenin aldığı bazı gıdaların bebeğin gazını etkileyebildiğini söyleyen Dr. Karatepe, “Bebekte inek sütü allerjisi varsa doktor gereken tetkikleri yaptıktan sonra anneye süt ve süt ürünlerinin çıkartıldığı bir diyet önerilir. Böyle bir durum yoksa, anne kuru fasulye, nohut, brokoli, lahana, karnabahar, çikolata, baharatlı gıdalar ve çay, kahve gibi içecekleri belli süreler için kesmelidir” diyor.

Bebeğe araba turu
Bebek gaz sıkıntısından dolayı ağlama krizine girmiş durumdaysa Dr. Karatepe, yapılabilecekleri şöyle sıralıyor: “Bebeği battaniyeye sarıp kucağa almak, ninni veya şarkı söylemek, müzik veya gaz sancıları için oluşturulmuş özel sesleri dinletmek, kendi arabasıyla gezdirmek, ritmik olarak kucakta veya beşikte sallamak, karnına ılık havlu koymak veya ılık yağla masaj yapmak, arabayla gezdirmek, banyo yaptırmak, emzik vermek olabilir. ”Yine de bebeğin ağlaması durmuyorsa yapılacak tek şeyin, doktorun kapısını çalmak olduğunu söyleyen Dr. Karatepe,

“İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, fıtık veya bağırsak problemleri, besin allerjileri gaz sancılarıyla karışabilecek ağlama nöbetlerine neden olabilir. Bu hastalıklara yönelik bulgular yoksa, doktor tarafından önerilen bitkisel çaylar veya bazı damlalar kullanılabilir. Bu ilaçların etkileri kişisel farklılıklar gösterebileceğinden, ancak doktorların önerisine göre kullanılmalıdır” diyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz