Bebekte İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

http://www.istanbulcerrahi.com

Bir bebeğin işitmesinin normal olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Eğer bir sorun varsa bunun bir yaşından önce belirlenebilmesi tedavi seçeneklerini ve sonuçlarını etkiler. Önlem alınmaz ise, çocuğun gelecekteki kişisel ve toplumsal ilişkileri, okul başarısı tümüyle etkilenecektir.

Bebekler ve çocuklar, işitme testi ve işitme sorunlarının tedavisi için asla küçük kabul edilmemelidir.

Bebekte işitme kaybı nasıl anlaşılır ?

İşitme kaybının varlığı çocuk 12 – 18 aylık olup, ilk sözcükleri söyleme yaşına kadar belirgin olmayabilir. Çok küçük bebeklerde işitme kaybını anlamak anne ve babaların bu konuda özel dikkatini gerektirir. İyi işitmeyen çocuklar çevrelerini genellikle görme ve dokunma duyalarını kullanarak tanımaya çalışır. Bu da onların işitme sorunlarının gözden kaçmasına neden olabilir.

Aşağıda belirtilen durumlara dikkat ederek bebeğin işitmesi konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

0 – 6 aylık, işitmesi normal olan bebekler :

Ani ve yüksek bir sese (öksürük, çığlık, köpek havlaması, el çırpma) irkilerek yanıt verirler.

Bebek, sessiz bir odada uyumakta iken yakınındaki konuşmalar ve gürültülerle uykusunda hareket eder ya da uyanabilir.

Bebek, huzursuz ve ağlamakta iken görmediği noktadan gelen konuşmalarla ya da başka bir sesle bir an için sakinleşebilir.

3 – 4 aylık olduğunda başını veya bakışlarını bir sese doğru çevirebilir.

Bebek, annesinin sesini başkalarının seslerinden ayırt edebilir.

Bebek, 6 aylıktan itibaren konuşan ve ses çıkaran kişilere tek heceli seslerle yanıt verebilir.

8 – 12 aylık, işitmesi normal olan bebekler :

Bebek, görme alanının dışından gelen yumuşak ses kaynaklarına, adının çağırılmasına, ‘şişt’ gibi ünlemlere hızla ve birden yanıt verebilir.

Bebeğiniz hecelermişçesine sesler çıkarırken, sesinde inceden kalına ya da kalından inceye doğru inişler ve çıkışlar gözlenebilir.

Bebekler müzikten hoşlanabilir, dikkatle dinleyebilir, müzik eşliğinde sallanabilir veya birlikte söylüyor gibi yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kimler Dış Kulak İltihabı Olmaya Yatkın?

Gözlemleriniz, bebeğin işitmesi konusunda sizi kuşkuya yönelttiyse; en kısa zamanda işitme testlerini yaptırmanız yararlı olacaktır.

Eğer!

Aile üyelerinden birinde 7 yaşından önce işitme kaybı olmuş ise, Gebelik süresince annenin ilaç ya da alkol alması söz konusuysa, Baş-boyun-kulak bölgesinde gözle görülür yapısal bir bozukluk varsa, İşitme değerlendirmesinin mutlaka yapılması gerekir.

Yorum Yaz