Bir Kadın Doğum Uzmanına Neden Yaşam Boyu İhtiyacınız Var?

Ülkemizde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, gebelik, doğum ve jinekoloji eğitimi almış uzman doktorlardır. Bu birleştirilmiş uzmanlık olarak dünyada bilinir ve dünyada bu uzmanlar “OB/GYN” olarak adlandırılır. Daha başka bir tanım ile de kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanları, ergenlikten menopoza kadar kadınlara üreme yaşamları boyunca bakım sağlamak üzere eğitilmiş tıp uzmanlarıdır.

Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce ve ekibi ile beraber hizmet verdiği İzmir İnce Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Kliniği, İzmir kadın doğum uzmanı ve kadın hastalıkları teşhisi ve tedavisi konusunda aramalarda hastalarına ve danışanlara İzmir ili ve çevre iller için hizmetler sunan ve cevaplar sağlayan bir kliniktir. Kliniğimize gelen danışan ve hastalarımız içinde sıklıkla karşılaştığımız kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanlığı hakkında doğru bilinen yanlışları, önyargıları ve eksik bilgileri bu makalede bir nebze düzeltmek istedik. İlk olarak temel tanımları bilmek; neden yaşam boyunca periyodik olarak bir kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanına ulaşmanız gerektiğini ve hangi konularda bilgiler alabileceğinizi önceden anlamanızı sağlar.

İzmir kadın doğum uzmanları da olmak üzere tüm kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanları başlıca şu alanlarda çok çeşitli hizmetler sunmaya yetkindirler:

  • Doğum öncesi bakım, doğum ve doğum sonrası bakımı içeren obstetrik bakım,
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için yıllık muayeneler, pap testleri ve taramaları içeren jinekolojik bakımı,
  • Aile planlaması ve doğum kontrol danışmanlığı,
  • Adet sorunlarının ve menopoz semptomlarının teşhis ve tedavisi,
  • Preterm eylem, gestasyonel diyabet ve hipertansiyon gibi gebelik komplikasyonlarının yönetimi,
  • Yumurtalık kistleri, endometriyoz ve miyomlar gibi jinekolojik durumların teşhis ve tedavisi,
  • Rahim ağzı, yumurtalık ve endometriyum kanseri gibi jinekolojik kanserlerin yönetimi,
  • Osteoporoz için tarama ve tedavi.

Daha detaylı olarak ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı şu alt başlıklarda daha sıklıkla hizmet verir;

Gebelik Takibi

Anne adayının ve ailenin istekleri ve beklentileri göz önüne alarak gebelik süresince anne ve babek sağlığının yakından takibini sağlamak. Gebelik takibi boyunca testler, tetkikler ve tanılar ile anne ve bebeğin sağlık durumunu izlemek. Bebekte herhangi bir gelişim rahatsızlığını gözlemek.

Menapoz

Kadınların adet kanamalarının bittiği ve vücutlarının bir başka evreye evrildiği dönem olan menapoz pek çok kadın için bilinmezlikle ve değişimler ile geçer. Bu dönem sağlık açısından da riskli olabilir. Rahim ağzı ve meme kanseri taramaları menapoz döneminde daha periyodik olarak yapılır.

Endometriozis

Daha yaygın şekilde çikolata kistleri olarak isimlendirilen endometriozis kronikleşmiş alt karın ağrıları, inferlitilite (kısırlık) ve adet sancıları ile belirti verir. Kişiye özel bakım ve tedavi, gerekirse cerrahi prosedürleri oluşturulur.

Normal ve Sezaryen Doğum

Gebelik sürecinde anne adayı ve bebeğin sağlık durumuna, değerlerine ve değerlendirilmelerine göre doğum için normal veya sezaryen doğum kararı vermek ve uygulamak kadın doğum uzmanının temel görevleri arasındadır.

Kanser Tarama Testleri

Kadınlarda en sık rastlanan rahim ağzı kanserleri için pap smear testi başta olmak üzere kanser taramaları yapmak. Olası kanser başlangıçlarını erken teşhis için şüpheli durumları önceden tespit edip takibini yapmak.

Kısırlık Tedavileri

6 aylık düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmayan çiftlerin detaylı tetkikler ile sorunu ortaya koymak ve gerektiği durumda tüp bebek tedavilerini uygulamak.

Laparoskopik Cerrahi

Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi yöntemleri ile cerrahi işlem gereken durumlarda hastaya maksimum konfor sağlayarak iyileşme süresini kısaltan cerrahi işlemleri yapmak.

Polikistik Over Sendromu Tedavileri

Adet düzensizliği şikayetleri için teşhis, tanı ve uygun tedavi yollarını sağlamak.

Korunma Yöntemleri (Kontrasepsiyon)

Gebelikten kaçınmak için farklı doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, bilgi vermek ve ilaçlı ve ilaçsız yöntemleri eşlerin onayı ile uygulamak.

Bir kadın hastalıklar ve doğum uzmanının başlıca hizmet verdiği alanlar olarak sayılabilir.

İki tıp alanının birleşmesinden dolayı hastalarımız bizi sadece İzmir kadın doğum uzmanı olarak tanımlar. İnternet aramalarını bu kelimeler ile yapar. Ancak gördüğünüz gibi kadın doğum uzmanı tabiri yanıltıcıdır. Bir kadın doğum uzmanı olarak hitap edilen uzmanlar ayrıca bir jinekologtur. Tüm kadın hastalıkları konusunda danışabileceğiniz ilk uzmanlardır. Bu yüzden sadece gebe kalma isteklerinizde, gebelik ve doğum zamanlarında değil tüm yaşamınız boyunca bir kadın doğum uzmanına ihtiyacınız var.

Kadınlar, herhangi bir şikayeti olmasa dahi ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmek için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile düzenli kontroller yaptırmalıdır. Bu bir nevi yaşam sigortasıdır. Bununla beraber aile planlaması, kanseri önleme ve sadece üreme organları için tüm sorularınızı cevaplayacak genel sağlığınız hakkında danışacak her zaman danışacağınız bir profesyonele sahip olursunuz.

Düzenli bir kadın doğum uzmanına sahip olmak, kadınlara bakım sürekliliği ile beraber tıbbi geçmişlerine aşina olan ve kişiselleştirilmiş bakım sağlayabilen güvenilir bir sağlık uzmanı da sağlar. OB/GYN’ler, üreme sağlıkları hakkında soruları veya endişeleri olan veya bir aile kurmayı düşünen kadınlar için de değerli bir kaynaktır.

İzmir Kadın Doğum Uzmanı Dr. Nurettin Ersöz İnce

İzmir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak İzmir’de kendi kliniğinde hizmet veren Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce 8 Mart 1977 yılında Adana’da doğdu.1995 yılında kazandığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünden 2001 yılında mezun oldu. 2002-2007 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum ihtisasını yaptı. 2011-2013 yılları arasında Mersin Tarsus Medical Park Hastanesinde görev alan Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce, 2013-2015 yılları arasında İzmir Özel Su Hospital’da doktorluk hizmetine devam etti. 2015 Nisan ayından itibaren kendine ait İzmir İnce Kadın Hastalıkları Ve Doğum Kliniği’nde görevine devam etmektedir.

Yorum Yaz