Cilt Kanserinden Korunmak için Güneş Koruyucu Krem Nasıl Seçilmeli?

Memorial Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç.Dr. Veli Berk, güneş kremlerinin koruma faktörleri ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

Güneş koruma faktörü (SPF): SPF numarası, güneş koruyucusunun güneş yanığının ana nedeni olan UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma seviyesidir. Daha yüksek bir SPF sayısı daha fazla UVB koruması anlamına gelir (UVA koruması hakkında hiçbir şey söylemese de). Örneğin, bir SPF 30 güneş koruyucusunu doğru bir şekilde uygularken, güneşte geçirdiğiniz her 30 dakika için 1 dakikalık UVB ışınlarına eşdeğerdir. Yani, SPF 30 güneş koruyucu giyen güneşte 1 saat tamamen korunmasız 2 dakika geçirmekle aynıdır. İnsanlar genellikle yeterli güneş kremi uygulamıyor, bu yüzden daha az gerçek koruma alıyorlar.

100+ yüksek SPF etiketli güneş kremleri mevcuttur. Daha yüksek rakamlar daha fazla koruma anlamına gelir, ancak birçok kişi SPF ölçeğini anlamıyor. SPF 15 güneşten koruyucular UVB ışınlarının yaklaşık% 93ünü filtrelerken, SPF 30 güneşten koruyucular yaklaşık% 97 1yi, SPF 50 güneşten koruyucular yaklaşık% 98i’ ve SPF 100 yaklaşık% 99’u filtreler. Ne kadar yükseğe çıkarsanız, fark o kadar küçük olur. Hiçbir güneş koruyucu sizi tamamen korumaz.

Geniş spektrumlu güneş koruyucu:  Güneşten koruyucu ürünler ancak hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korundukları test edilmiş ve gösterilmişlerse “geniş spektrum” olarak etiketlenebilir. UVA ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olan güneşten koruyuculardaki bazı maddeler arasında avobenzon (Parsol 1789), çinko oksit ve titanyum dioksit bulunur. Sadece SPFlsi 15 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş koruyucu ürünler, diğer güneş koruma önlemleriyle birlikte kullanıldığında cilt kanserine ve erken cilt yaşlanmasına karşı koruma sağladıklarını belirtebilir.

Suya dayanıklı güneş kremi: Güneş kremleri “su geçirmez” veya “ter geçirmez” olarak etiketlenemez, çünkü bu terimler yanıltıcı olabilir. Güneşten koruyucular “suya dayanıklı” olduklarını iddia edebilirler, ancak teste dayanarak cildi 40 veya 80 dakika yüzme veya terleme için koruyup korumadıklarını belirtmek zorundadırlar.

Son kullanma tarihleri: Hala etkili olduğundan emin olmak için güneş kremi üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Çoğu güneş koruyucu ürün en az 2 ila 3 yıl boyunca iyidir, ancak güneş koruyucu bileşenlerini yeniden karıştırmak için şişeyi sallamanız gerekebilir. Yaz boyunca bir torpido gözünde veya araba bagajında tutulmuş gibi uzun süre ısıya maruz kalan güneş kremleri daha az etkili olabilir.

GÜNEŞ KORUYUCU KREM NASIL KULLANILMALI?

Güneş kremini doğru uyguladığınızdan emin olun. Her zaman etiket yönergelerini izleyin. Çoğu uzman, güneş kremini cömertçe kullanmanızı önerir. Takarken yüzünüze, kulaklarınıza, boynunuza, kollarınıza ve kıyafetlerle kaplı olmayan diğer alanlara dikkat edin. Ve dudaklarını unutma; güneş kremi ile dudak balsamı da mevcuttur. Böcek kovucu veya makyaj yapacaksanız, önce güneş kremini takın. ideal olarak, ortalama bir yetişkinin kollarını, bacaklarını, boynunu ve yüzünü örtmek için yaklaşık 1 ons güneş kremi (yaklaşık bir kadeh veya avuç içi) kullanılmalıdır. Korumayı sürdürmek için güneş koruyucu en az 2 saatte bir yeniden uygulanmalıdır. Güneşten koruyucular terlediğinizde veya yüzerken yıkanabilir ve daha sonra bir havluyla silebilir, böylece daha sık tekrar uygulanması gerekebilir. bazı insanlar çok yüksek bir SPF lye sahip bir güneş koruyucu kullanırlarsa, nasıl kullandıkları konusunda dikkatli olmaları gerekmediğini düşünebilirler, ancak bu doğru değildir. Çok yüksek SPF l Ii bir güneş koruyucu kullanmayı seçerseniz, bunun güneşte daha uzun süre kalabileceğiniz, daha az güneş koruyucu kullanabileceğiniz veya daha az uygulayabileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Her zaman etiketi okuduğunuzdan emin olun. Bazı güneş koruyucu ürünler cildinizi tahriş edebilir. Birçok ürün hipoalerjenik veya dermatolog test edildiğini iddia eder, ancak bir ürünün cildinizi tahriş edip etmeyeceğini bilmenin tek yolu denemektir. Ortak bir öneri, dirseğinizin iç kısmındaki yumuşak cilde her gün 3 gün boyunca küçük bir miktar uygulamaktır. Cildiniz kızarmazsa veya kaşıntılı olmazsa, ürün muhtemelen sizin için uygundur.

Yorum Yaz