Çocuğunuzu Gripten Nasıl Korursunuz?

Grip; burun, bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen, Influenza grubu virüslerinin neden olduğu bulaşıcılığı yüksek viral bir enfeksiyondur. 1 hafta içinde hastalar genellikle iyileşirler ancak etkileri bir hafta daha devam edebilir. Bazı kronik hastalığı olan hastalarda hayatı tehdit edici (pnomoni gibi) olabilir.

En sık sonbahar ve kış aylarında görülür. En çok görüldüğü aylar Ekim ile Mart ayları arasıdır. Grip kış mevsiminin yaygın ve önemli hastalıklarından biridir. İşgücü kaybı açısından bakıldığında en yüksek maliyete yol açan hastalıkların başında yer almaktadır.

Soğuk algınlığı ise 200’den fazla virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. En sık görülen soğuk algınlığı virüsleri; Rninovirüsler,  Coronavirüsler, Parainfluenza virüsü ve Respiratuar sinsial virüs’dür.

Grip kişiden kişiye bulaşır. Bulaşma “damlacık enfeksiyonu” ile yani aksırma, öksürme ile etrafa saçılan damlacıkların içindeki virüslerle ve virüsü almış hastanın elinden hassas insanlara geçmesi ve hassas bireylerin de nazal (ağız-burun) mukozalarına sürmeleri ile olur. Bu nedenle gribin bulaşmasını engellemenin yolu ellerin sık yıkanmasıdır.

Özellikle okula giden çocuklarda bir sınıfta birden çok çocuğun birbiriyle temasında hızla yayılır. Okul çağındaki çocukların sık sık el yıkamaları konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, yeni doğan dönemde ve süt çocukluğu döneminde, emziren annelerin ellerini yıkamaları konusunda çok dikkatli olmaları gerekir, çünkü küçük bebeklerde enfeksiyon çok şiddetli seyredebilmektedir.

Belirtiler; Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, yorgunluk hissi, akan ya da dolu burun, hapşırma, boğaz ağrısı, göğüs doluluğu.

Tedavi: Öncelikle istirahat edilmeli. Beslenmeye ayrıca özen göstermeli, bol sıvı tüketilmelidir. Evde hamile, çocuk, yaşlı, veya kronik hastalık gibi bağışıklığı düşük kişiler varsa öksürük ve hapşırık sonrası el yıkamaya özen gösterilmelidir. Grip viral enfeksiyon olduğu için antibiyotiğin yeri yoktur. Ancak gribin sebep olduğu ikincil enfeksiyonlarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kronik hastalık, küçük çocuk ve yaşlı kişilerde aşılama ile koruma yapılabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin görülmesi halinde ve belirtilerin geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

  • 39 dereceyi geçen ateş
  • Sürekli ya da çok kıvamlı balgam üreten öksürük
  • Nefes alırken ağrı
  • Devamlı kulak ağrısı
  • Şişmiş lenf bezleri
  • Yutkunurken zorlanma

Yorum Yaz