Çocuklara Da Check Up Yaptırın

Check up genel bir sağlık kontrolüdür. Kişilerin hiçbir şikayet ve rahatsızlığı olmasa da, düzenli aralıklarla yaptırması erken teşhis ve tedavide önemli bir yer almaktadır. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Temel konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Çocukların okuldaki başarılarının sağlık durumlarıyla yakından ilişkili olması sebebiyle, okula yeni başlayan çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi çok önemlidir. Özellikle görme, işitme, kansızlık ve ağız-diş sağlığı konusunda velilerin temkinli olmaları gerekmekte.

Yeni ders yılının başladığı şu günlerde yapılacak check up çocukların başarılarını etkileyecek hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırmaktadır. Çocukluk çagında yavaş yavaş başlayan erişkin hastalığının önlenmesi, ancak bu dönemde alınan önlemlerle ve erken tanıile mümkün olabilir.

Çocukluk çagında önlenebilir erişkin hastalıkları arasında saydıgımız hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıklar, diyabet uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığı kazandırılması ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir. Bunun içinde büyümenin çok yakından izlenmesi, belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerinde değerlendirilmesi ve normalden sapmaların erken tanı ile çocukta kalıcı etkiler yapmadan önlenmesi gerekmektedir.

Kronik böbrek hastaları ve böbrek yetmezlikleri, çocukluk çagı üriner enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi ile büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Yine göz tembelliği önlenebilir bir hastalıktır.

Sıklıkla rastlanan bir göz rahatsızlığı olan şaşılık ya da görme kaybı ancak doktor tarafından fark edilebilecek hastalıklardır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda, okumaya başlamakta isteksizlik, ögrenme güçlüğü, derse ilgisizlik, konsantrasyon bozukluğu şeklinde kendini belli edebilir.

Okula gidecek çocukların diş doktor’una da başvurmalarıda gerekmektedir. 5-6 yaş arası dönemde süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin aldığı düşünülür ise bu açıdan çürüklerin olmaması ve güzel dişlere sahip olamak adına diş hekimi kontrolü altında olmalarında fayda vardır.

Amaç hastalığı saptamak değil erken belirtileri yakalayıp daha hastalık gelişmeden tedbirini almaktır. Yapılan testlerle henüz belirti vermemiş hastalıkların erken tanısı konmakta ve daha başarılı şekilde tedavileri yapılmaktadır.

Check-Up’la ilgili detaylı bilgi almak için www.checkupuzmani.com adresini tıklayınız.

Yorum Yaz