Çocuklarda Antibiyotik Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Prof. Dr. Ali Baki
Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Solunum Yolu Kliniği
http://www.alibaki.com/

 

Antibiotikler, bakteri dediğimiz mikroorganizmaların yaptığı otit, zatürre, boğaz iltihabı, menenjit gibi enfeksiyonların tedavisinde kullandığımız ilaçlar.

Peki, yanlış veya gereksiz kullanım söz konusu mu?

Maalesef ülkemizde çok fazla.Türk halkının %50’sinden fazlası her yıl antibiotik kullanıyor. Bunların %30 yani yarıdan fazlası yanlış kullanım. Yani her 2 kişiden biri yanlış veya diğer tabirle gereksiz antibiotik kullanıyor.

Dünya sağlık teşkilatı verilerine göre Avrupa birliği ülkeleri arasında Türkiye birinci sırada. Bu nedenle antibiyotiklere karşı direnç ülkemizde ABD ve Kuzey Avrupa ülkelerine göre 4 kat fazla. Dolayısı ile artık birçok mikroorganizma bizim antibiotiklerimizden etkilenmiyor. Çünkü dirençli. Bu şekilde giderse, gelecekte zatürreyi, meneji tedavi edemeyeceğiz.

Gördünüz mü tehlikeyi?

Dünya sağlık teşkilatı devamlı ülkeleri ve tabii ki dünya da birinci olan ülkemizi uyarıyor. Halledin bu işi! Yoksa çocuklarınız ve halkınız tehlike altında.

Dünyada yılda 25000 kişi yanlış antibiotik kullanma yüzünden hayatını kaybediyor. Korkunç bir rakam!

Peki, neden bu kadar çok antibiotik kullanıyoruz?

Bir kere antibiotikler eczanede recetesiz satılıyor. Her isteyen alıyor. Avrupa birliği ülkelerinde böyle bir şey yapamazsınız, reçete isterler sizden

İkinci olarak Hekimlerimiz maalesef çocuklarımızda sık görülen viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir çoğuna antibiotik veriyorlar. Viral nedenli enfeksiyonlarda Antibotik hiçbir işe yaramaz, hatta zararlı olur.

Antibiotiklerin zararı yok mu?

Hem de çok!Antibiotikler bağırsaklara, karaciğere, böbreğe, kalbe, beyine zara verdiği gibi yaralı mikropları öldürüp vücudun direncini azaltabiliyor, alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Ayrıca her yıl 1 milyar liramız boşa gidiyor.

Anneler ve babalar; Çocuğunuz sık bademcik iltihabı geçiriyorsa kültür aldırmadan antibiotik kullanmayınız! Çünkü bu kadar sık antibotik kullanmanız gerekmeyebilir.

Sağlık Bakanlığının reçetesiz antibiotiklerin eczanelerde satışını yasaklama çalışmalarının olduğunu duyuyorum. Belki bu düzenleme, bizi dünya birincisi olma rezaletinden kurtarır.

Yorum Yaz