Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı

http://centralhospital.com/

Doğuştan kalça çıkığı veya gelişimsel kalça displazisinin nedenleri, görülme sıklığı, erken tanının önemi, tanı ve tedavi süreci hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz.

KALÇA ÇIKIĞI NEDİR?

Kalça ekleminin yetersiz gelişmesine doğuştan kalça çıkığı denir. Daha geniş ifade edilirse kalça ekleminin; anne karnında gelişme döneminde, bebeğin rahim içinde duruş bozukluğu, içinde bulunduğu ortamda sıvı azalması gibi nedenlerle yeterli ölçüde gelişmemiş olması kalça displazisi yani kalçanın yetersiz gelişmesi olarak adlandırılır. Eğer bu gelişme için uygun koşullar doğumdan sonra sağlanmazsa kalça çevresi kaslarının gelişmesi, sonra da yürümeye başlama ile yetersiz gelişmiş eklemin bozulması sonucu oluşan çıkığa doğuştan kalça çıkığı denir.

KALÇA ÇIKIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kalça çıkığı yeni doğan döneminde yapılan kalça ultrasonografisi ve ortopedik muayene ile anlaşılır.  Kalçadan klik sesinin duyulması, uyluk plilerinin asimetrik olması, kalçanın itme çekme hareketleri sırasında aşırı hareketli olması gibi bulgular görülür. İleri dönemde yürümenin gecikmesi ayağa kalkma, dik durmanın gecikmesi, yürümeden sonra topallama, tek taraflı veya iki taraflı yalpalama görülür.

KALÇA ÇIKIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kalça çıkığının birçok nedeni vardır. Anne karnında duruş pozisyonu bozukluğu, ters doğum, bebeğin içinde bulunduğu ortam sıvısının azlığı, kalça kemiklerinde gelişim bozukluğu, bağ gevşekliği gibi nedenlerle oluşur.

KALÇA ÇIKIĞININ GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Ülkemizde 1000 canlı doğumda 1-5 oranında görülme sıklığı vardır ve kız çocuklarında erkeklere göre 4-7 kez daha fazla görülür. Ailesinde kalça çıkığı olanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Akdeniz ülkelerinde görülme sıklığı yüksektir, Afrika yerlilerinde nerede ise yüzde 0 (sıfır) oranında görülür. Bu durum çocukların sırta bağlanması ile tedavi olduğu düşüncesi ile açıklanır.

KALÇA ÇIKIĞINDA ERKEN TANININ ÖNEMİ NEDİR?

Kalça çıkığı tanısı ne kadar erken olursa tedavisi de o kadar basit ve tedavi süresi kısa olur. Özellikle yürümeye başladıktan sonra tedavisi büyük oranda ameliyatlarla mümkün olur. Ultrason ile muayene yeni doğan döneminde ülkemizde neredeyse artık standart hale gelmiştir. Erken tanıda ultrasonun önemi çok büyüktür.

KALÇA ÇIKIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yeni doğanda kalça displazisi tespit edildiğinde pavlik bandaj veya kalça abduksiyon cihazları gibi basit cihaz tedavisi ile 3 ayda tedavi edilebilir. 4-6 aylıktan sonra bu süre 6 aya kadar uzar ve hatta bazen küçük girişimler bile gerekli olabilir. 1 yaşlar civarında açık girişimle kalçayı yerine yerleştirme, 18-24 aydan sonra da kemik ameliyatları gerekebilir. Tedavi; uygulanan yönteme kalçanın verdiği cevaba göre farklılıklar gösterebilir. Kalça çıkığı tedavisi gören bireyler büyüme çağının sonuna kadar izlenmesi gerekiyor.

Yeni doğan bebeğin bacakları düzgün olsun düşüncesi ile kundaklanması toplumsal geleneklerimizden biridir.  Bu gelenek büyük oranda terk edildi. Ama yine de uygulayan ailelere kundaklamanın kalçanın normal gelişimini olumsuz etkilediğini, uygulamamak gerektiğini anlatmak gerekli.

Yorum Yaz