Dahiliye Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Altı yıllık eğitimin ardından tıp fakültesinden mezun olan gençler; uzmanlık alanı tercihi yaparlar. Bu noktada, en çok tercih edilen uzmanlık alanlarının başında dahiliyenin geldiğini söylemek gerekir. Birçok kişinin aklında dahiliye nedir sorusu bulunuyor.

Dahiliye Nedir?

Dahiliye; iç hastalıkları olarak da bilinir. Sayısız hastalığın teşhis ve tedavisiyle ilgilenen bir tıp dalı olarak dikkat çeker. Vücudun iç organlarını doğrudan etkileyen birden çok şartı içerir. Kalp, akciğer, karaciğer, mide ve bağırsak sistemi, idrar yolu ve böbrekler, omurga, beyin, sinirler, eklemler ve kaslar olmak üzere birçok koşulun iç hastalıkları uzmanlığını ilgilendirdiğini söylemek gerekir. Bazı hastalıklar; yalnızca tek bir organı etkiler. Ancak, yaygın hastalıkların birçoğunun neredeyse tüm iç organları etkilediğini ifade etmek gerekir.

Dahiliye alt kategorileri arasında alerji ve immünoloji, kardiyoloji, endokrinoloji, hematoloji, gastroenteroloji, nefroloji, bulaşıcı hastalıklar, onkoloji, pulmonoloji, romatekoloji yer alır.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Birçok kişinin aklında dahiliye hangi hastalıklara bakar sorusu yer alıyor. Dahiliyenin çok sayıda hastalık ile doğrudan ilgilenen bir uzmanlık alanı olduğunu ifade etmek gerekir.

 • Solunum Yolu Enfeksiyonları: Bu kategori; alt ve üst solunum yolu hastalıkları olarak ikiye ayrılır. Alt solunum yolu rahatsızlıkları; etkisini genellikle akciğer, bronş ve bronşiyel üzerinde gösterir. Bu tür hastalıkların bilhassa üst solunum yolu rahatsızlıklarına kıyasla daha ağır sonuçlarının olduğunu söylemeliyiz. İç hastalıkları uzmanı; alt ve üst solunum yolu hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenir. Buna ek olarak, gerekli olduğu takdirde KKB ve göğüs hastalıkları klinikleri de tedavi sürecine katkıda bulunur.
 • Enfeksiyon Hastalıkları: İnsanlar; farklı bölgelerde gelişen enfeksiyonlarla karşı karşıya kalırlar. Cilt, ishal, Hepatit türleri, idrar yolları, paraziter hastalık çeşitleri, influenza, bruselloz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kemik ve eklem iltihaplanmaları gibi rahatsızlıklar; bu kategoride yer alır. Söz konusu hastalıkların bulaşıcı özellikleri bulunur. Bu yüzden, hastanın tedavi sürecinde çevresinden izole olması gerekir. Dahiliye; türüne göre hastalık ile tek başına ilgilenebilir veya diğer polikliniklerden yardım alabilir.
 • Hipertansiyon: Sağlıklı bir bireyde sistolik kan basıncı 120mmHG iken distolik kan basıncının 80mmHG’nin altında olması gerekir. Kan basıncı; söz konusu değerlerin üzerinde seyrettiği takdirde hipertansiyon adı verilen ciddi bir rahatsızlığa neden olur. Bu hastalık ciddiye alınmadığı takdirde böbrek yetmezliği, damar hasarı, beyin hasarı gibi birtakım olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Dahiliye uzmanı; bu hastalıkların tedavisinde çok sayıda ilaç ve tıbbi diyetten yararlanır.
 • Diyabet: Tip1 ve Tip2 diyabet tedavisi; dahiliye polikliniklerinde gerçekleştirilir. Diyabet; her yaştan insanın hayat standartlarını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. İnsülin hormonunun yeterli olarak salgılanmadığı hallerde veya glikozun dokular tarafından kullanılmadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu noktada, insülin tedavisi şart haline gelir. Çünkü, söz konusu tedavi sayesinde insülinin belirli bir seviyede tutulması sağlanır. Diyabetin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisine başvurulur. Bunun yanı sıra, tıbbi diyet uygulanması da şarttır.
 • Tiroid Hastalıkları: Tiroid; vücudun metabolizma hızını belirler. Tiroidin düzgün çalışmadığı hallerde birtakım tiroid hastalıkları ortaya çıkar. Tiroid kanserleri; insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu tür hastalıkların tedavisinde dahiliyenin yanı sıra endokrinoloji klinikleri de etkilidir.
 • Kolesterol: Yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyen insanlar; yaşa bağlı olarak günün birinde kolesterol sorunuyla karşılaşırlar. Kolesterol; hem sağlıksız beslenme hem de genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamak istemeyen insanların kolesterol seviyelerini dengede tutmaları şarttır. Hastanın doğru ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Bilhassa zararlı yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Buna ek olarak, aşırı beslenme şekli kesinlikle tercih edilmemelidir.
 • Akciğer Hastalıkları: Dahiliye neye bakar sorusuna cevap arayanlara akciğer hastalıkları cevabını verebiliriz. Akciğerlerde meydana gelen Astım başta olmak üzere KOAH, akciğer zarında sıvı birikmesi gibi hastalıkların teşhis ve tedavisiyle dahiliye uzmanları ilgilenirler. Bunun yanı sıra, akciğerde oluşan ancak henüz başlangıç aşamasında fark edilen hastalıklara da olabilecek en iyi şekilde önlem alınır.
 • Böbrek Hastalıkları: Böbrek taşı yüzünden dayanılması güç ağrılar yaşayan insanların sayısı bir hayli fazladır. Böbrek hastalıkları; dahiliye neye bakar diye düşünenlere verilebilecek cevaplar arasında yer alır. Taş ve kum oluşumu başta olmak üzere kistler, akut ve kronik böbrek yetmezlikleri, böbrek iltihaplanmaları ve daha birçok böbrek rahatsızlığı dahiliye uzmanları tarafından teşhis ve tedavi edilir.
 • Romatizmal Hastalıklar: Kireçlenme, birtakım eklem ağrıları, iltihaplı romatizma ve daha birçok romatizmal hastalık da dahiliyenin ilgi alanına girer.
 • Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları: Vücudun farklı yerlerinde ortaya çıkan ağrı ve kireçlenmelerin teşhis ve tedavisiyle de yine dahiliye ilgilenir.
 • Kan Hastalıkları; Akdeniz anemisi, kandaki pıhtılaşma bozuklukları gibi hastalıklar; dahiliye neye bakar sorusuna verilecek cevaplar arasında yer alır.
 • Karaciğer, Mide ve Safra Kesesi Hastalıkları: Sindirim sistemi organlarında meydana gelen tüm hastalıklar da dahiliyenin ilgi alanı içerisinde yer alır. Hatta, gastroenteroloji polikliniği ile beraber hareket edilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Diyabetin Yol Açtığı 5 Hastalık

Dahiliye Muayene Fiyatları

Dahiliye randevu almak isteyenlerin sayısı çok fazladır. Bu noktada, dahiliye muayene fiyatlarının hastanenin özelliklerine göre 100 ila 350 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Dahiliye Bölümünden Online Randevu Nasıl Alınır?

Dahiliye randevu almak için Derindere Hastanesi’nin internet sitesi ziyaret edilmelidir. Ana sayfadaki hızlı randevu seçeneğine tıklanarak işlem yapmaya devam edilmelidir.

Yorum Yaz