Dirençli Nişasta Alımızını Nasıl Artırırsınız?

Tüm karbonhidratlar beslenmede aynı değildir. Şekerden nişastaya ve life kadar farklı karbonhidratların sağlığınız üzerinde farklı etkileri vardır. Dirençli nişasta, aynı zamanda bir lif türü olarak kabul edilen bir karbonhidrattır. Normal nişastalar vücudunuzda hızlı sindirilirler ve yemekten sonra kan şekerinizin yükselmesine neden olurlar. Dirençli nişastalar ise sindirime dirençlidir, bu nedenle vücudunuz tarafından parçalanmadan bağırsaklardan geçerek, yemekten sonra oluşan kan şekerindeki yükselmeyi azaltmaktadır. Ayrıca dirençli nişasta daha tok hissetmenize ve daha az yemenize, kalori alımınızı azaltmanıza, kilo vermenize  yardımcı olabilir. En önemli dirençli nişasta kaynakları arasında patates, yeşil muz, baklagiller, kaju fıstığı, mercimek, arpa, bezelye, fasulye ve yulaf bulunur. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Tevhide Çelenk dirençli nişasta konusunda bilgi verdi.

Diyetinizi Değiştirmeden Dirençli Nişasta Alımınızı Nasıl Artırırsınız?

Patates

Patates, dünyanın birçok yerinde yaygın bir diyet nişastası kaynağıdır .Aynı zamanda yüksek glisemik indeks içeriğinden dolayı tüketimi tartışma konusudur. Özellikle kızartılmış olarak tüketimini diyabetli veya diyabete yakalanma riski yüksek olan kişilerde kan şekeri seviyesini artırdığı için önermemekteyiz.  Bu noktada patatesin nasıl hazırlandığı önemlidir. Örneğin, patateslerin pişirildikten sonra gece boyunca soğutulmasının dirençli nişasta içeriğini üçe katladığı araştırmalarda bulunmuştur. Bol yeşillikli soğutulmuş bir patatesten oluşan salata ilk akla gelen tüketim şeklidir.

Pirinç

Pirincin dünya çapında yaklaşık 3,5 milyar insan veya dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel gıda olduğu tahmin edilmektedir. Pirincin pişirildikten sonra soğutulması, içerdiği dirençli nişasta miktarını artırarak sağlık için faydalı hale getirilebilir. Pişirilmiş ve sonra soğutulmuş pirinci yemenin daha küçük bir kan şekeri tepkisine yol açtığı tespit edilmiştir. Ayrıca, pirinçten elde edilen verilere göre, pişirilmiş ve soğutulmuş yiyecekler, yeniden ısıtmadan sonra bile hala daha yüksek dirençli nişasta içeriğine sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalsiyum Tüketiminde 8 Kritik Kural Nedir?

Makarna

Makarna genellikle buğday kullanılarak üretilir. Tüm dünyada tüketilmektedir. Dirençli nişastayı arttırmak için makarnanın pişirilmesi ve soğutulmasının etkileri üzerine çok az araştırma yapılmıştır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, buğdayın pişirildikten sonra soğutulmasının dirençli nişasta içeriğini gerçekten artırabileceğini göstermiştir.

Diyetinizdeki dirençli nişastayı arttırmanın , iltihabı azaltma, bağırsaklarınızdaki bakteriler ve hücreleriniz için faydalı olma, kan şekeri seviyesinde azalma gibi birkaç potansiyel sağlık yararı olsa da tüketimde kontrolü kaçırmamakta fayda var.

 

Yorum Yaz