Diş Beyazlatma ile Estetik ve Sağlıklı Gülümsemeye Ulaşın

Diş beyazlatma, tıbbi prosedürlere uygun olarak dişlerdeki renk değişimlerinin giderilmesidir. Sıklıkla kahve ve çay tüketilmesi, antibiyotik kullanımı, sigara alışkanlığı, ilerleyen yaş; dişlerde sararmalara neden olabilmektedir. Dişlerin beyazlığını yitirmesi, sağlıklı ve estetik gülüşü olumsuz etkilemekte; bu durum kişinin özgüvenini kırmaktadır. Bu nedenle diş beyazlatma uygulamaları popülaritesini arttırmakta ve uygulamalara yönelimde artış meydana gelmektedir.

Uygulamalardan yararlanmak isteyen kişilere ilk olarak uzman bir diş hekimi tarafından gerekli muayeneler yapılır. Ardından uygulanacak işlemler belirlenir, profesyonel bir çalışma ile dişlerin beyaz bir görünüme ulaşması sağlanır. Süreç içinde başvurulan uygulamalar belirli bir sistem dahilinde gerçekleştirilir. Ayrıca gerekli olması durumunda farklı uygulamalar da diş beyazlatma ile birlikte yapılabilir. Beyaz dişler hem sağlıklı hem de estetik bir gülüş için son derece önemlidir. Bu nedenle diş beyazlatmaya odaklanan uygulamaların tıbbi prosedürlere uygun olarak yapılması gerekir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerin yüzeyinde yer alan mine ve dentin yapısında, zaman içinde renkli organik ve inorganik maddeler oluşabilir. Bu durum, dişlerin sararmasına ve istenmeyen bir görüntünün oluşmasına sebebiyet vermektedir. Birtakım yöntemler kullanılarak yapılan diş beyazlatma işlemi, diş üzerindeki organik ve inorganik maddelerin giderilmesini sağlar. Yapılan işlemler ile birlikte dişlerde meydana gelen sararmalara giderilerek çok daha beyaz bir diş görüntüsü elde edilebilmektedir. İşlemlerin tamamı alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalı ve süreç içinde sistematik bir çalışma sergilenmelidir.

Kimler Diş Beyazlatma Uygulamalarından Yararlanabilir?

Dişleri ilerleyen yaş, genetik etkenler, asitli içecek tüketimi nedeniyle pek çok farklı nedenden ötürü sararan kişiler, diş beyazlatma uygulamalarından yararlanabilir. Yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrasında diş yüzeyinde plakalar oluşur. Düzenli diş fırçalamak, plakaların giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir. Fakat diş fırçalama işlemi düzenli olarak yapılsa bile istenilen beyazlık elde edilemeyebilir.

Asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, diş sararmasının en önemli nedenleri arasında yer alır. Ayrıca sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi; dişlerdeki renk değişimlerine sebebiyet verebilmektedir. Dişlerdeki renklenmenin dış tabakada olması, profesyonel diş temizliği ile sararmaların giderilmesini sağlar. Renklenmenin dentin tabakasında olması ise beyazlatma işlemlerine başvurulmasını zorunlu kılar.

Diş ve diş etinde herhangi bir rahatsızlık bulunmayan kişiler, beyazlatma uygulamalarından yararlanabilir. Sistemli ve profesyonel bir çalışma, dişlerin beyazlamasına ve çok daha sağlıklı bir yapı elde etmesine katkıda bulunacaktır.

Diş Beyazlatma Uygulamasının Amaçları

Diş beyazlatma uygulamalarının temel amacı dişlerdeki sararmaların giderilmesidir. Bununla birlikte beyaz dişler estetik bir gülüş sağlar. Öte yandan kişi, özgüven kazanarak kendisini çok daha keyifli hisseder. Bu nedenle temel amaçla ilintili pek çok farklı amaç, beyazlatma uygulamalarına yoğun talep gösterilmesini olanaklı hale getirmektedir.

Sağlıklı Bir Gülüş

Dişlerin sararması, sağlıklı diş yapısını olumsuz etkiler. Sararan dişlerde çürük başta olmak üzere çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Beyazlatma uygulamaları, dişlerdeki sararmaları gidererek çok daha sağlıklı bir gülüşe olanak tanır.

Beyaz Dişler

Yapılan işlemler neticesinde dişlerin çok daha beyaz bir görünüm elde ettiği bilinmektedir. Diş beyazlatma uygulamaları herkeste aynı sonuç vermez. Çünkü dişlerdeki sararmaların dereceleri birbirinden farklı olacaktır. Fakat yapılan işlemler, öncekinden çok daha beyaz dişlere imkan tanır.

Estetik Bir Görünüm

Sağlıklı bir gülüş sunan beyazlatma uygulamaları, aynı zamanda estetik bir diş yapısını da olanaklı kılar. Beyaz dişler, gülüşün estetik bir hal almasını sağlar. Bu nedenle beyazlatma uygulamaları aynı zamanda estetik bir gülüş kazandırır.

Sağlıklı Diş Yapısı

Dişlerde bulunan plakların giderilmesi, dişlerin beyazlamasını sağladığı gibi çürük olmak üzere diş sağlığına zarar veren çeşitli sorunların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Dolayısıyla beyazlatma uygulamaları, sağlıklı bir diş yapısını destekler.

Diş Beyazlatma Kullanılan Yöntemler

Dişlerin beyazlatılabilmesi için farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu yöntemler temel olarak ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatma olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ofis tipi beyazlatma, klinik ortamında yapılır. Oldukça etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte hazırlanan beyazlatma plaklarının evde kullanılması ise ev tipi beyazlatma olarak bilinir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma, sararan dişlerin etkili şekilde beyazlatılmasını sağlayan yöntemlerdir. Bu yöntemde lazer kullanılır. Dişlerin üzerine beyazlatma jeli sürülerek dişlerdeki renk değişiklikleri giderilir. Ofis tipi diş beyazlatma, diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Birçok diş beyazlatma işlemine göre çok daha kısa sürede tamamlanır. Dişlerdeki sararmaların derecesine göre birkaç seans, uygulamanın tamamlanması için yeterli olabilmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev ortamında uygulanan diş beyazlatma yöntemi, ev tipi beyazlatma olarak tanımlanır. Bu yöntemde ilk önce ağız içinden ölçü alınır. Ardından kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanarak plağın içerisine beyazlatma jeli konulur. Plak, gün içerisinde minimum 4-6 saat uygulanır. Bunun yanı sıra gece uykusu boyunca 8-10 gün kullanımı olanaklıdır.

Ev tipi ve ofis tipi beyazlatma uygulamalarının yanı sıra kombine beyazlatma ve tek diş beyazlatma uygulamaları da gerçekleştirilebilir. Kanal tedavi sonrasında uygulamanın yapıldığı dişe beyazlatma işlemi yapılabilir. Dişte bulunan dolgu çıkarılarak boşluğa beyazlatma jeli uygulanır. Ardından geçici dolgu kullanılarak boşluk kapatılır.

Hem ev tipi hem de ofis tipi beyazlatmanın bir arada kullanıldığı uygulama, kombine beyazlatma olarak tanımlanır. Evde ve ofis ortamında diş beyazlatma uygulanır.  Klinikte beyazlatma işlemine başlanır. Bundan sonra tedaviye evde devam edilir. 2-3 gün evde beyazlatma uygulaması yapılarak işlem tamamlanır.

Yapılan uygulamaların her biri, dişlerde bulunan sararmaların giderilmesine ve dişlerin beyaz bir görünüm elde etmesine katkıda bulunur. Bu nedenle özellikle son zamanlarda beyazlatma uygulamalarına yönelim gösterilmekte ve sağlıklı, estetik bir diş görünümüne ulaşılmaktadır.

https://www.kardelentipmerkezi.com/dis-beyazlatma/

Yorum Yaz