Dr.Zekeriya Kul ile Meme İmplantı Hakkında Merak Ettikleriniz

RÖPORTAJ: Ayşe Engez/ ayse@sagliktayenilikler.com

Dr.Zekeriya Kul’a meme implantı ile ilgili merak ettiklerinizi sorduk.

Meme implantı nedir ve ne için uygulanır?

Meme implantı silikondan yapılmış bir dış kılıf ve akışkan olmayan jel içerikten oluşan, yuvarlak ya da damla şeklinde olan tıbbi materyallerdir. Meme büyütme ya da kanser cerrahisi sonrası meme onarım ameliyatlarında kullanılır.

Meme implantının şekline ve tipine nasıl karar verilir? 

Bize başvuran hastaların farklı göğüs anatomileri, farklı derecelerde sarkmaları ya da farklı beklentileri olabiliyor. Bu yüzden her hasta için farklı taban çapı, yüksekliğe ve şekle sahip implantlar kullanmak gerekiyor. Bu noktada karşımıza şekil olarak iki farklı implant çıkıyor. Bunlardan biri yuvarlak implant diğeri ise damla şekilli implantlardır. Son yıllarda damla şekilli implantların bazı komplikasyonlar yaratmasından dolayı ergonomic model  hem damla hem de yuvarlak imkanların avantajlarını bir arada barındıran implantları da kullanmaya başladık. Meme başı ile köprücük kemiği arasındaki mesafesi uzun olan hastalarda daha çok uzun boylu damla, mesafenin kısa olduğu hastalarda ise kısa-orta boylu damla ya da yuvarlak implantları tercih ediyoruz. Dekolte dolgunluğunu fazla isteyen hastalarda ise daha çok yuvarlak implantları tercih ediyoruz. Özetle; implant seçiminde hastamızın hem fiziksel özelliklerine hem de beklentilerine dikkat ediyoruz.

Meme implantının doğal görünümü için dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?

Her meme dokusunun ve derisinin belli bir elastisite kapasitesi vardır. Elinizin sırtındaki deriyi yukarı doğru çektiğinizde belli miktarda gerildiğini görürsünüz. Bunun üstündeki gerginlikte ağrı duymaya başlarsınız. Meme derisinin de dayanabileceği belli bir gerginlik dolayısıyla belli büyüklük ve projeksiyonda (yükseklikte) implantı alma kapasitesi vardır. Bunun üstündeki bir büyüklükte implant, derinin fazla gerilmesine ve natürel olmayan görüntüye neden olur. Bunun yanı sıra meme üst polünde yani dekolte bölgesinde gereğinden fazla bir dolgunluk da natürel olmayan bir görüntüye neden olur. Ayrıca meme dokusu ince olanlarda kas altına implantı yerleştirmek gerekir ki böylece hem dokunulduğunda hem de bakıldığında implantlı meme görünümü ortaya çıkmasın.

Meme implantı nasıl yerleştirilir? Seçenekleri var mıdır?

Meme implantını temelde iki bölgeye yerleştirebiliyoruz. Birincisi göğüs kasımızın altına diğeri ise üstüne yani meme bezinin hemen altına. Meme dokusunun kalınlığı yeterli olanlarda implantı meme dokusunun altına yerleştirebilirken ince dokulu olanlarda kas altına yerleştirmek gerekir. Burada temel amaç implantın üzerinde kalın bir örtü oluşturup implantın hissedilmesinin önüne geçmektir. Bu arada cerrahi konsept olarak dual plan tekniği tarif edilmişse de burada da implantın büyük bir kısmı gene kas altında kalmaktadır. Fasya adını verdiğimiz kas zarının ince olması nedeniyle ameliyat sonuçlarının kas üstü implant yerleştirmeden çok farklı olmadığı görüldüğünden bugünlerde pek fazla tercih edilmemektedir. Ancak eğer kas üstü bir implant yerleştirilecekse şahsi tercihim kas zarının meme dokusuna dahil edilerek implantın yerleştirileceği cebi hazırlamaktır.

Meme implantı yerleştirme ameliyatları nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yaptığımız genellikle 1 saat kadar süren bir ameliyattır. İmplantı yerleştirmek için meme başının etrafından, meme altı kıvrımından ya da koltuk altından bir kesi yaparak ameliyata başlıyoruz. Bu kesinin büyüklüğü derinin esneme miktarına, kullanılacak implantın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 3-5 cm’dir. Bu kesiden sonra implantı eğer kas altına yerleştireceksek kasın altında, kas üstüne yerleştireceksek hemen meme bezi ile kasa arasında bir cep oluşturuyoruz. Bu aşamada olabildiğince az travmatik yöntemler kullanarak cerrahimizi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede hem kanama ihtimalini azaltıyor, dolayısıyla dren kullanma ihtiyacımızı ortadan kaldırıyoruz hem de ameliyat sonrası dönemin daha konforlu geçip iyileşme süresinin de kısalmasını sağlıyoruz. İmplantı Funnell adı verilen implant yerleştirici poşet ile yerleştiriyoruz ki  bu sayede implantın deriye veya çevreye temas edip bakterilerle kontamine olmasının önüne geçmiş oluyoruz. Çünkü artık biliyoruz ki meme büyütme ameliyatının en sık komplikasyonu olan kapsül kontraktüründen bakteriyel biyofilm oluşumu sorumludur. İmplantı yerleştirdikten sonra giriş noktamızı kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatıp, sütyen giydirildikten sonra operasyonu bitirmiş oluyoruz. Ameliyat sonrası 3-7 gün kadar hissedilen gerginlik bu dönemden sonra büyük oranda azalıyor. 1. haftadan sonra iş ve sosyal hayata rahatlıkla dönülüyor.

Eğer memelerde sadece meme implantı konularak giderilemeyecek kadar sarkıklık varsa ne yapılır?

Bu grup hastalar daha çok hızlı kilo vermiş ya da hamilelik geçirmiş hastalar oluyor. Bunlarda  hem dikleştirme hem de silikon implant ile büyütme ameliyatı yapıyoruz. Elbette dikleştirme ameliyatlarında sadece meme büyütme ameliyatından farklı olarak fazla deri çıkartıp meme başını yukarıya taşıdığımızdan ilave kesiler yapmak gerekiyor. Her ne kadar çok rahatsız edici izler kalmasa da hastaların iz konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor.

3 Boyutlu Bilgisayar Simulasyon Teknikleri ameliyat sonrası memenin nasıl olacağını tam olarak gösterir mi?

Günümüzde ameliyat sonrası sonucu göstermek için bazı teknolojiler kullanıyoruz. Ancak gerçek sonucu göstermesi, hastanın aynı zamanda dokunarak da büyüklük hakkında bilgi sahibi olması için özel üretilmiş eksternal sizer sistemlerini daha faydalı buluyorum. Elbette bu çalışmalar yüzde 100 gerçek sonucu yansıtmaz ancak hastanın beklentilerini anlamak ve yaklaşık sonucun hasta tarafından değerlendirilmesi açısından oldukça değerlidir.

Meme implantı ne kadar süre ile vücutta kalır? Silikon çıkartılabilir mi?

Silikon vücudumuzda ömür boyu kalabilecek bir materyal. Ancak memenin kendisine ait bir deformite ya da kapsül kontraktürü gibi bir komplikasyonla karşılaşıldığında silikon implantı da yenilemek gerekiyor. Fakat hiç bir implant üreticisi ömür boyu kalıcılık garantisi veremez. Çünkü her ne kadar yüksek teknoloji ile üretilmiş olsalar da  çok düşük de olsa her zaman için deforme olma riski vardır.

Meme implantlarında kullanılan silikon sağlığa zararlı mıdır?

Bu konuda yıllardır bir takım tartışmalar sürmektedir. Her ne kadar silikon madde olarak inert olsa da yani vücudumuz reddetmese de sonuçta yabancı bir madde olduğundan bir takım yabancı cisim reaksiyonlarına yol açabilir. Günümüzde en çok tartıştığımız konu implantların neden olduğu geç dönem komplikasyonlar ki bunlar late seroma ve double kapsül oluşumudur. Bu komplikasyonlar dışında henüz tartışmalardan uzak, netleşmiş bir implant-hastalık ilişkisi yoktur. Romatizmal hastalıklarla ilişkisi ve büyük hücreli lenfomaya neden olduğuna yönelik tartışmalar ise hala devam etmektedir.

Meme implantlarında kullanılan silikonun patlama olasılığı var mıdır? Yoksa bu şehir efsanesi midir?

Silikon implantlar dış kılıfları hem rüptüre yani yırtılmaya hem de içerisinde bulunan jeli sızdırmaya karşı dayanıklı olarak üretilmiştir. Ciddi travmalara karşı da oldukça dayanıklıdır. Ancak keskin bir cisim ile yırtılma olabilir. Ya da  eski teknolojiler ile üretilmiş implantlarda yıllar içerisinde implantın dış kılıfında incelme sonrası yırtılma olabilir. Ancak bunun dışında implant patlaması çok düşük bir ihtimaldir.

Meme implantı konusundaki yeniliklerden  bahsedebilir misiniz?

Bugün en çok tartıştığımız konu implant yüzeyleridir. Çünkü implant biouyumluluğunu belirleyen en  önemli nokta; implant ile dokunun temas ettiği implant yüzeyidir. Geçmiş yıllarda implantın yüzeyindeki pürüzlü yapı makbul kabul edilirken günümüzde implant yüzeyinin neredeyse düz olacak şekilde nano seviyede pürüzlü olması biyouyumlu olarak kabul ediliyor. İmplant içeriklerindeki jelin akışkan özelliğinde yapılan değişiklik daha natürel meme görünümü elde etmemizi sağlıyor. Bir başka yenilik ise implant içine yerleştirilen radyofrekanslı çipler sayesinde artık implantların hangi özellikte olduğuna istediğimiz yer ve zamanda ulaşabiliyor olmamızdır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz