En Güncel Hastalık: Sırt ve Boyun Ağrıları

GÜNÜMÜZDE insanların %70’i hayatlarında en az bir kez boyun ve sırt bölgesinde ağrı yaşıyor. Şu an bile etrafınızdaki her 10 kişiden biri boyun ve sırt ağrısı çekiyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doç.Dr. Engin Çakar boyun ve sırt ağrısının sık görülen nedenlerini Sağlıkta Yenilikler’e anlattı.

Bozuk duruş ve oturuş biçimi: Boyun ağrısının yetişkinlerde en sık görülen nedeni bozuk duruş biçimi ile is ve günlük yasama bağlı stres sonucu oluşan kas gerginlikleri ve spazmlardir. Sıklıkla uygun olmayan duruş veya oturuş biçimiyle uzun süre bilgisayar kullanımı, kimi zaman ise uygun olmayan yatış biçimi, çok yüksek yastık kullanımı da kasılmış ve ağrılı bir boyuna sebep olabilir.

Boyun fıtığı: Boyun fıtığı omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki diskin zamanla zayıflamasıyla disk içeriğinin omurilik kanalına taşarak sinirlere veya omuriliğe baskı yapması sonucu oluşur. Sinir kökü sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri olgularda da el veya kolda kas güçsüzlüğü ve yüzeysel his kaybı görülebilir.

Kas romatizması: Uzun süre yanlış pozisyonda oturarak çalışma, stres ve gerginlik özellikle boyun-sırt kaslarında güç dengesinin bozulmasına ve ağrılı spazm ve kasılmalara yol açabilir. Bu kasılma uzun dönemde kas yapısında ağrı kaynağı olan tetik nokta ve gergin bantların oluşmasına neden olarak yaygın kronik ağrılara sebep olabilir.

Enjeksiyon tedavileri

KURU İĞNE TEDAVİSİ: Akupunktur iğnesi ile yapılan mucize tedavidir. 5 seans sonunda basarili bir tedavi sağlanmaktadır.

PROLOTERAPI: Dokunun kendi kendine yenilenmesini sağlayan enjeksiyon tedavisidir. 1-3 hafta ara ile 3 kez yapılır.

BOTULINUM TOKSİN UYGULAMASI: Kas romatizmasına bağlı dirençli ağrılarda ve kasılmalarda oldukça etkilidir.

Yorum Yaz