En Sinsi Kanser Türü: Pankreas Kanseri

Neolife Tıp Merkezi Uzmanları, kanser türleri arasında en sinsi gelişen ve en zor belirti veren pankreas kanserinin yılda bir kez yapılacak kanser check-up’ı ile erken dönemde teşhis ve tedavi edilebileceğini belirtti.

Neolife Tıp Merkezi Uzmanları, pankreas kanserinin belirtileri, teşhis ve tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi.

Pankreas, sindirim sistemine yardımcı organlardan biridir. Kan şekerinden başka hormonlara kadar vücudun pek çok yerinde etkili, vücudun gizli kahramanıdır. Pankreas yetmezliği, hormonal tümörler ve pankreas kanseri, bu organda gelişen hastalıklardır. 50 yaş üzeri kişilerde ve daha çok erkeklerde ortaya çıkan pankreas kanseri, kanser türleri arasında en sinsi gelişen ve en zor belirti veren hastalıktır.

Pankreas kanseri belirtileri
Ani başlayan sarılık, kilo kaybı ve halsizlik belirtileri çıktığında, çoğu zaman pankreas kanserinin ileri evresine gelinmiş demektir. Pankreas; on iki parmak bağırsağı, safra yolları, ince bağırsağa giden kan damarlarına teğet geçen, mideye yakın, dalağa dokunan bir organdır. Bu kadar merkezi konumda bulunan bu organda en ufak bir tümör geliştiğinde, ameliyat imkanının dışında kalınmış olunur. Tümör, ağrı vermeye başladığında bu, çoğu kez, tümörün büyüdüğünü ve çevre dokulara sıçradığını gösterir; bu durumda ameliyat imkanı ortadan kalkar. Ani gelişen sarılıklarda bazen hastalığın erken tanısı yapılabilir ve şifa verecek tedavi uygulanabilir.

Pankreas kanserinin nedenleri
Sigara kullanımı
Kronik alkol kullanımı
Çevre kirliliğinden kaynaklanan ağır metallere maruz kalma
Kronik pankreatik (Tekrarlayan pankreas iltihabı kansere çevirebilir)
Nedensiz (Hiçbir neden yokken pankreas kanseri gelişebilir)

Erken teşhis için yılda bir kez kanser check-up’ı
Teşhis edildiği dönemde, hasta şikayetlerle başvurduysa geç kalınmış ve tedavi imkanı ortadan kalkmış demektir. Pankreas kanserinde pankreas dışına taşmış tümör varsa hastalık ölümcül boyuta ulaşmıştır.
Pankreas kanserinin erken tarama testi yoktur. Ancak kişiye özel kanser check-up’ı yapılabilir. Sigara, alkol kullanma, çevredeki ağır metallere maruz kalma, kronik pankreatik gibi risk faktörlerini taşıyan, ailesinde kanser yükü olan kişilerin yılda bir kez ultrasonografi ve kan testi yaptırması gerekir.
Pankreas kanseri erken evrede teşhis edilirse ameliyat ile yüzde 30-40 iyileşme şansı vardır. Hastalık ileri evrede ise ve tümör çevre dokulara taşmışsa radyoterapi ve kemoterapi ile yaşama süresi uzatılır. Hastalık erken evrede teşhis edilir ve ameliyat tedavisi uygulanırsa, hastalığın tekrarlamasını engelleyici kemoterapi, bazen de radyoterapi uygulanabilir.

Gelecekte kesin tedavi mümkün olabilir
Hastalığın tedavisi ile ilgili hedefe yönelik ilaçlar deneniyor. Önümüzdeki dönemde tedavide kullanılabileceği öngörülüyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz