Endometrium Tabakasının Rahim Dışında Gelişmeye Devam Etmesi: Endometriozis

Endometriozis diğer bir adıyla çikolata kisti, rahim iç duvarını meydana getiren endometrium tabakasının rahmin dışında gelişme göstermesi durumudur. Ağrıyla seyreden bu hastalık yumurtalıklarda, pelviste, bağırsakta ve fallop tüplerinde görülmektedir.

Genelde hastalığın başlaması ve belirtileri gösterip tanı konması arasında uzun süreli bir ilerleme dönemi mevcuttur. Rahmin içi normalde hormonların uyarısına cevap veren bir dokudur. Bu neden bu hastalık genellikle 30-40 yaş arasındaki hormonal aktiviteleri devam eden kadınlarda görülür. Ergenlik öncesinde ve adetin kesilmesinden sonra bu hastalık görülmemektedir.

Endometriozis Hastalığı Neden Meydana Gelir ?

Hastalığın nedeni hakkında tam bir görüş birliği olmasa da bazı faktörlerin endometriozis hastalığını meydana getirdiği düşünülmektedir.

Genetik: Genetik etkiler diğer hastalıklarda olduğu gibi endometriozis hastalığında da çok büyük bir öneme sahiptir. Ailede endometriozis öyküsü ve bu hastalığı meydana getirecek genlerin varlığı hastalığa neden olabilmektedir.

Ters Yönde Adet Kanaması: Adet kanaması normal zamanda endometrium tabakasını vajinadan dışarı doğru iletir. Bazı durumlarda bu kanamalar geri doğru karın boşluğuna kaçabilmektedir. Bu da endometriozise neden olmaktadır.

Bunların dışında bağışıklık sistemi ve dolaşım sisteminde meydana gelen hasarlar endometriozise neden olabilmektedir. Kan dolaşımı ile birlikte rahim iç duvarının çevre dokulara yayılması nedeniyle endometriozis tablosu gelişebilmektedir.

Endometriozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Endometriozisin belirtileri hastalığın erken döneminde nadiren ortaya çıkmakla beraber adet sırasında şiddetli ağrıyla belirgindir. Adet kanamalarının olduğu dönemde hastalık olmasa dahi kasık ağrıları yaşanabilmektedir ancak endometriozis durumunda bu ağrıların şiddeti giderek artarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Giderek artan adet ağrılarının varlığında kişiler en kısa sürede bir uzman doktor tarafından muayene edilmelidir. Bunun dışında endometrioziste şu belirtiler görülebilir;

  1. Cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrılar
  2. Adet dışı kanamalar ve menoraji (adet kanamasında artış)
  3. Rektal bölgede ağrı ve kanama
  4. Kısırlık veya bebek düşmeleri

Hastalığın erken evresinde ağrı ve kanama gibi belirtiler hafif olabilir ve fark edilmeyebilir. Bu durumda kadınlar ancak hamile kalmaya çalıştıklarında bebek sahibi olamadıkları için tarama testleri yaptırırlar ve bu şekilde hastalık ortaya çıkar.

Endometriozis Tanısı Nasıl Konulur ?

 Endometriozis tablosunda çeşitli pelvik incelemeler ve görüntüleme yöntemleri ile kesin tanı konulabilmektedir.

Jinekolojik İnceleme: Vajina içerisine yerleştirilen spekulum yardımı ile rahim içi incelenir ve endometriozis varlığı aranır.

Ultrasonografi: Ultrasonografi ses dalgalarını kullanan bir çeşit görüntüleme yöntemidir. Yüksek ses frekansları kullanılan bu yöntem ile kesin tanı konulmazsa bile endometriozisin meydana getirebileceği kistler görüntülenebilir.

MR: Manyetik alanın kullanıldığı bu yöntemde iç organlar detaylı incelenebilmektedir. Bu yöntem ile tanı konulabildiği gibi cerrahi müdahale öncesinde de kistin konumu ve büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Laparaskopik İnceleme: Bu yöntemde karnın hemen altından ucunda bir kamera bulunan alet ile vücut içerisine girilir. Bu görüntüleme yönteminde kistin büyüklüğü ve konumu görüntülenebildiği gibi biyopsi örnekleri de alınabilmektedir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılacağı için kişi görüntüleme ve biyopsi esnasında ağrı hissetmemektedir.


Endometriozis Tedavisi Nasıldır ?

Endometriozis tedavisi değişiklik göstermekle beraber başlangıç ilaç tedavisi ile başlanır. İlaç tedavisi işe yaramadığı durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Endometriozis hastalarında adet ağrılarını dindirebilmek için oral analjezikler (ağrı kesiciler) ve hormonal takviyeler yapılabilmektedir. Fakat hormonal takviyeler hamilelik düşünen kadınlarda kullanılmamaktadır. Hormonal tedavi ile endometriozisin belirtileri hafifler ve doğru yöntemler ile beraber hastalık ortadan kaldırılabilir.

Çocuk isteyen kadınlarda hormonal tedavi uygulanamayacağı için kadın doğum doktorları Ankara tarafından laparoskopi yöntemi ile kist çıkarılır. Laparoskopi karından küçük bir delik açılarak kistin olduğu bölgeye girilir ve özel bir kesi aletiyle dokudaki kistler vücuttan alınır.

Özellikle endometriozis tanısı konulan ve iyileşen kadınların yaşamlarında değişikliklere gitmesi hastalığın tekrarlamasını önleyecektir. Düzenli egzersizler ve yağ oranı azaltılmış bir diyet programı ile östrojen hormonu seviyesi kontrol altına alınarak hastalığın tekrarlanması önlenebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz