Fiziksel Ve Ruhsal Sağlık İçin Meme Küçültme Ameliyatı

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul

Kadınlar için meme estetiği denildiğinde ilk akla gelen silikon ile meme büyütme ameliyatı olsa da aslında birçok kadın büyük meme problemleri nedeniyle bize başvuruyor. Meme ölçülerinin ideal sınırlar dışında olmasının sadece estetik bir kusur değil aynı zamanda ortaya çıkardığı  sağlık problemleri nedeniyle yaşam kalitesini belirgin derecede azaltan bir etken olduğunu da görüyoruz. Bu yüzden hastalar bilinçlendikçe ve fizik tedavi ya da beyin cerrahi uzmanları tarafından biz plastik cerrahlara daha fazla yönlendirildikleri için son yıllarda meme küçültme ameliyatlarına olan talebin arttığını söyleyebiliriz. Özellikle yaz aylarında meme alt kıvrımlarında ortaya çıkan pişik ve mantar enfeksiyonları bile tek başına bu ameliyatı zaruri kılan nedenlerden biri olarak kabul edilebilir.

Meme büyüklüğü kadınların psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Elbise seçiminde zorlanmak, büyük meme görünümünü gizlemeye çalışmak, insanların bakışlarının sürekli kendilerinde olduğunu düşünmek gibi problemler, zaman içerisinde bir takım davranış bozukluklarını ortaya çıkarıyor. Bu durum iş, aile ve sosyal hayatı da olumsuz etkileyebiliyor. Kısacası meme büyüklüğü  kadınların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarında temel amacımız özellikle memelerin alt ve yan kısımlarındaki fazla dokuların çıkarılması, meme başının yukarı yönde taşınması, kalan dokular ile memeye yeniden konik ve daha küçük bir form kazandırılmasıdır. Tabii bu operasyonu gerçekleştirirken fazla dokuları çıkartmak için meme üzerinde farklı şekillerde ve uzunlukta kesi yapmak gerekiyor. Bazen meme başı etrafında ve alt kıvrımına uzanan bir dikey kesi, bazen de bunlara ilave olarak meme alt kıvrımında uzanan yatay bir kesi yapmak gerekiyor. Doğru dikiş tekniği ve dikiş materyali kullanıldığı taktirde ve de yara iyileşme problemi yaratacak sigara kullanımı, şeker hastalığı gibi nedenler yok ise,  izler hastalar tarafından kabul edilir düzeyde kalıyor.

Operasyon genel anestezi altında ortalama 3 saatte tamamlanıyor. Kullanılan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyen cinste olduğundan dikiş aldırmak ya da pansuman yaptırma ihtiyacı ortadan kalkıyor. 3. günden itibaren normal hayata dönüş başlıyor.

Meme küçültme ameliyatını diğer ameliyatlardan üstün kılan en önemli şey hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyilik hali sunmasıdır. Fiziksel açıdan rahatlayan hastalar meme küçültme ameliyatı ile aynı zamanda özgüven artışı da yaşamaktadırlar.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul

 

Yorum Yaz