Foraj Ameliyatıyla Kalça Hastalıklarına Son

Avasküler nekroz; femur başındaki kemik hücrelerinin kanla beslenmesinin bozulması neticesinde hücrelerde ölüm gerçekleşmesi durumudur. ‘Foraj ameliyatı’ denilen kalça koruyucu cerrahi sayesinde hastalığın erken evrede kontrol altına alınabildiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Yrd. Doç. Dr. Can Gemalmaz, hastaların erken yaşta kalça protezine mahkum olmalarını engellediklerini söyledi.

Üç boyutlu teknolojinin yoğun olarak tercih edildiği günümüz tıp dünyasında, birçok ortopedik hastalık daha iyi analiz ediliyor. Hastalığın tedavisi için normal koşullarda çok riskli ve hatta imkansız sayılabilecek cerrahi planlamalar, üç boyutlu teknoloji sayesinde daha kolay gerçekleşiyor.

Bu gelişimden yararlanarak ameliyatlarında kullandığı kişiye özel cerrahi kılavuzlarının tasarımlarını kendisi dizayn eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Yrd. Doç. Dr. Can Gemalmaz, başlıca kortizon kullanımının yan etkisi olarak ortaya çıkan ‘osteonekroz’ hastalığının en sık kalça eklemini tuttuğunu söyledi. Genellikle hızlı ilerleyerek eklem kireçlenmesi veya tıbbi adıyla osteoartrit hastalığına neden olan ve hastalara genç yaşlarına rağmen kalça protezi ameliyatından başka alternatif bırakmayan bu hastalık için Yrd. Doç. Dr. Can Gemalmaz ‘Foraj ameliyatı’ yaptıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Can, “Kalça koruyucu cerrahi sayesinde hastalık erken evrede kontrol altına alınabilir, böylece hastaların erken yaşta kalça protezine mahkum olmaları engellenebilmektedir. Kalça topuzunda eklem kıkırdağına yakın, ulaşılması zor ve hassas bir bölgeyi tutan bu hastalığın tedavisinde foraj ameliyatının başarı şansı, hastalık odağının ameliyat esnasında doğru tespit edilebilmesine bağlıdır. 3D analiz, bilgisayar ortamında cerrahi planlama ve 3D yazıcılardan elde edilen hastaya özel cerrahi kılavuzlar sayesinde osteonekroz odağının tam isabetle bulunması ve temizlenmesi mümkün olmaktadır. Bunun sonucu olarak 3D foraj ameliyatında başarı şansı, standart foraj ameliyatına göre daha yüksek olabilmektedir” dedi.

Bu Yazıyı Paylaş

2 Comments - Write a Comment

 1. Foraj amaliyatı kimlere yapılabilir benin femur başında ve yuvada aşınma oldu bacağımda yaklaşık 3,5 santim kısalık oldu böyle bir kalçaya uygulama yapiliyormu.

  Reply
  1. · Edit

   Merhaba, sitemiz bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için ilgili hekime başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   Reply

Yorum Yaz