Gebelerde Varis Tehlikeli Midir?

VM Medical Park Pendik Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Oğuz Uğur gebelikte yaşanan varis problemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

“Gebelik bir kadın için hayatın en güzel zamanlarında biridir. Ama gebeliğe bağlı oluşan bazı durumlar can sıkmanın ötesinde hayat kalitesini bozabilir. Her gebede anne karnındaki bebeğimizin ana damarlara bası yapması sonucu bacaklarda şişlik gelişecektir. Kronik venöz yetmezlik diğer bir ismiyle varis ise gebelikte sıklıkla gözlemlenen ve hem kozmetik olarak rahatsız eden hem de çok ağrılı seyredebilen bir durumdur. Gebelerin %40-60’ında varis görülür, daha önce varisi olmayan gebelerde ise bu oran %10 civarlarındadır.

Öncelikli olarak varis gelişimi ve mevcut varislerde artış doğal bir sürecin sonucu olduğu için bazı özel durumlar dışında korkulacak bir durum değildir. Temel sebepler hormonal değişiklik, kilo artışı, anne karnında bebeğin ana damarların üzerine bası oluşturması, büyüyen bebeğimizin ihtiyaçlarına bağlı kan volümünde artış ve yer çekiminin de etkisi ile bacak toplar damarlarına kanın göllenmesidir. Bu konuda en şanssız grup olan yaz gebelerinde yani gebeliğin son 3 ayı yaz aylarına denk gelen gebelerde sıcak havada toplardamarlarda genişlemeye bağlı olarak bacaklarda şişlik ve varise yatkınlık daha fazla olacaktır.

Varis gelişen her gebenin aklında iki soru vardır: bunlardan birisi varis bebeğime zarar verir mi? diğeri ise damar tıkanıklığı gelişir mi? İlk sorunun cevabı kesin olarak hayır, yani eşlik eden damar tıkanıklığı veya derin toplardamarlarınızda bir yetmezlik yoksa yüzeysel varis bebeğinize bir zarar vermez. İkinci sorunun cevabı ise biraz daha karışık, damar tıkanıklığı gelişmesini arttıran riskler arasında variste bulunmaktadır, bu duruma ek olarak gebelikte görülen hormanal değişiklikler de pıhtılaşma eğilimini arttırmaktadır. Düşük bir oranda damar tıkanıklığı gelişme riskini artar ama kalp damar cerrahisi uzmanınızın önerilerine uyarak basit önlemlerle bu riskler azaltılabilir.

Daha önce geçirilmiş gebelik sayısına ve varis hikayesi olup olmamasına göre değişmekle beraber gebelik varislerinin %15-75 oranında düzelmesi beklenir. Tedavide normal hastalarda uygulanan açık veya kapalı ameliyatlar uygulanmaz, gebelikte güvenli olmadığı için ilaç tedavisi çok önerilmez. Temel yaklaşım gebelik için özel varis çorapları ve yaşam tarzı değişiklikleridir. Nadiren çok ağrılı ve kanama riski olan gebelerde lokal ameliyatlar tercih edilebilir. Doğumdan sonra 3. ayda devam eden şikayetler olması durumunda kalp damar cerrahisi uzmanıyla görüşülerek tedaviye başlanmalıdır.

Bacaklardaki varislerin yanında bir diğer sorun da genital bölgede gelişen varisler olup özellikle normal doğum düşünen gebelerde sorun teşkil edebilir. Sezeryan ve normal doğum arasında en doğru strateji kadın doğum hekimi ve kalp damar cerrahının ortak kararı ile verilmelidir.”

Varis oluşumunun önüne geçmek ve ilerlemesini önlemek için alınması gereken öneriler şunlardır;

  • Kilo kontrolü sağlanması ilk adımdır. Gebeliğin ilk aylarındaki kilo alımına bağlı olarak gerekli durumlarda uzman bir diyetisyen takibi önerilir.
  • Uzun süre oturmaktan, uzun süre ayakta sabit kalmaktan kaçınmak, otururken bacak bacak üstüne atmamak önerilir. Bacak kaslarının çalışmasını sağlamak amacıyla kısa yürüyüşler, eğer sık yürüyüş yapma şansı yoksa bacakları hareket ettirecek egzersizler yapılmalıdır.
  • Düzenli yapılan yürüyüşlerin yanında yüzme, bisiklet gibi sporlarda bacak kaslarını çalıştıracağı için faydalıdır.
  • Bir diğer önlem ise topuklu ayakkabılara ve dar kıyafetlere bir süreliğine veda etmek, düz ayakkabılar ve geniş bol giysiler giyilmelidir.
  • Bol su içilmeli, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Dinlenirken bacakları bir yastık ile yükseltmek te bacakların dinlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Yatış pozisyonu ise sıklıkla sol yana yatmak olmalıdır. Bazı durumlarda sağa da kısa süreli yatılabilirken düz olarak yatmaktan kaçınılmalıdır.
  • Sıcak banyodan kaçınılmalı, uzun süre güneşte kalınmamalıdır.
  • Ve hekiminizin size önereceği hamilelik için özel varis çoraplarını düzenli şekilde giyilmelidir.
  • En önemli önlem ise bu hassas dönemde moralimizi yüksek tutup, özel durumlar hariç bunun normal bir değişiklik olduğunu bilmektir.

Yorum Yaz