Geçmeyen Sivilcenizin Nedeni HS Hastalığı Olabilir

Halk arasında az bilinen ve genelde hastaların konuşmaktan çekindiği hidradenitis suppurativa (HS) hastalığına doğru tanı konulması ortalama 10 yıl sürebiliyor.  Açıklama yapan Doç. Dr. Pelin Özgen, “Koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, tekrarlayan hassas şişlikleriniz veya akıntılı yaralarınız varsa çekinmeden ve gecikmeden bir dermatoloji uzmanına başvurun” dedi.

 

Halk arasında “hidradenit veya köpek memesi” hastalığı olarak bilinen hidradenitis suppurativa (HS), kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde ortaya çıkan kronik bir deri hastalığı. HS hastalığı erken teşhis edilmezse, süreç içerisinde bu sivilceler koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, hassas şişliklere ve akıntılı apselere dönüşebiliyor.

 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev yapan Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen, 6-12 Haziran HS Farkındalık Haftası kapsamında yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren4 bu hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

“HS tanısı ortalama 10 yıl gecikebiliyor”

Basit bir sivilce olarak görülen yaranın aslında HS hastalığının başlangıcı olabildiğine ve HS’nin oluşturduğu lezyonların hastaların yaşamını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen, Hastalar çekindikleri veya bazen önemsemedikleri için doktora gitmiyorlar ya da dermatoloji dışındaki branşlara başvurabiliyorlar. Bu nedenle HS tanısı ortalama 10 yıl gecikebiliyor. Diğer branşlardaki doktorların da HS hastalığını tanıyarak erken dönemde bize yönlendirmeleri çok önemli. Ne kadar erken tedaviye başlanabilirse o kadar iyi sonuçlar alınabiliyor” diye konuştu. 

 

HS lezyonlarının dağılımının cinsiyete göre değiştiğini belirten Doç Dr. Özgen, “Genelde genital bölge ve bacaklardaki lezyonlar, kadınlarda daha sık görülüyor. Hastalık kadınlarda erkeklere göre daha yaygın görülüyor. Bazı hastalarda hidradenite kıl dönmesi, saçlı deride akıntılı şişlikler, sırtta ve yüzde şiddetli sivilceler eşlik edebiliyor” dedi. 

 

“HS hastaları mutlaka dermatoloğa başvurmalı”

Hastaların şişliklerin oluştuğu bölgeleri çok iyi gözlemlemesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özgen; son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki veya daha fazla kez şişlik oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmaları gerektiğinin altını çizdi. Özgen, “Bu belirtileri gösteren hastalar www.hidradenit.com internet sitesindeki ‘Doktor Görüşme Rehberi’ sayesinde doktor görüşmelerine hazırlıklı gidebilirler” diye ekledi.

Yorum Yaz