Genital Estetikte Neler Uygulanıyor?

Tüm dünyada yüz ve vücut estetik işlemlerinin sayısı her geçen gün biraz daha çoğalırken, kadınlarda genital bölge estetik işlemlerine talep de hızla artıyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, vajina kaslarının sıkılaştırılması veya küçültülmesi olarak gerçekleştirilen genital bölge estetikleri ile öngörülebilir sonuçlar elde edileceğini ve G noktası enjeksiyonu uygulamasının da estetikler arasında yerini almaya başladığını açıkladı.

Yapılan doğumlar ve yaşlanma nedeniyle genital bölgede olan değişikliklerin bazı kadınlarda rahatsızlık uyandırdığını belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, “Bu gibi durumlar kadınlarda özgüvensizlik, cinsel tatminsizlik, cinsel ilişkiden kaçınma, moral bozukluğuna neden olabilmektedir. Diğer ameliyatlarla karşılaştırıldığında nispeten küçük işlemler olan genital estetiğe olan talep hızla artmaktadır. Bunların en popüleri vajina kaslarının sıkılaştırılması veya küçültülmesi olarak bilinen vajinoplasti ve labioplasti adı verilen labia minoranın (iç vajen dudaklarının) daraltılmasıdır.  Bunun dışında cinsel ilişkiden daha fazla zevk alabilmek için yine son yıllarda ilginin arttığı bir başka uygulama ise G noktası enjeksiyonu. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP (Platelet Rich Plasma) veya hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri, klitoris ve vajina içinde üretraya yakın olan Grafenburg noktasına enjekte edilir. Orgazmı iyileştiren bu yöntem senede 1-2 kez tekrarlanabilir. Yapılan araştırmalar hiç orgazm olamayan kadınlarda yardımcı olmadığını fakat orgazm olabilen kadınlarda etkili olduğunu göstermiştir.” dedi.

Genital bölge estetiği 2 saate yakın sürüyor

Genital bölge estetiğinin iki saate yakın sürdüğünü de sözlerine ekleyen Yanaral, “İşlem sonrası hastalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir. Bu prosedürler her zaman kozmetik amaçlı yapılmamakta bazen fonksiyonel nedenlerle de uygulanmaktadır. Genital bölge yağ dokusu fazla olan bazı kadınların dar pantolon giyerken veya bisiklet binme gibi aktiviteler sırasında rahatsızlık hissedebilmektedir.  Özellikle kilo verenlerde vulva dış dudaklarında buruşma meydana gelebilir. Vücudun başka yerlerinden alınan yağlarla burası dolgunlaştırılabilir. Böylece normal görünümüne kavuşmuş olur. İlk tercih yağ enjeksiyonu olmasına rağmen bazen hyaluronik asit içeren dolgu malzemeleri de kullanılabilir.

Gebe kalmaya ya da doğuma engel değil

Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen genital cerrahisi ile öngörülebilir sonuçlar elde etmek mümkündür ve memnuniyet derecesi yüksektir. Burada önemli olan nokta bu operasyonları bir hevesle yaptırmamak gerektiğidir. Eğer gerçekten bu operasyonların sizi daha iyi hissettireceğini düşünüyorsanız konusunda uzman bir hekim ile görüşmek büyük önem taşımaktadır. Yapılan işlemler gebe kalmaya ve doğum yapmaya da engel değildir.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz