Gizem Kösoğlu Yılmaz ile Gebe Takibi ve Doğum Sonrası Bebek Bakımında Yenilikler

Son yıllarda gebelik süreci, gebe takibi ve doğum sonrası bebek bakımında ne gibi yenilikler oldu?

Elbette pandeminin hayatımızda olması kaygı ve normal süreci değiştirdi. Hastane giriş çıkışlarını sık yapmak istemeyen ama kaygı yaşayan gebeler çözümü yeni teknolojilerde buldu. Bu durum elbette riskli gebelikleri takip eden doktorlar için de faydalı bir gelişme olarak yaşanıyor.

Hatta son aylarda yaz tatili için doktorundan ya da hastanesinden uzakta tatil yapacak anne adayları için raporlama yapabilen fetal kalp atım hızı cihazları tercih sebebi oldu.

Hem kalp atım hızını ölçerken kaydediyor hem de kalp atışının sesini kaydediyor. Eşler için benzersiz bir serüvenken riskli gebelikler için muhteşem bir önlem.

Bebeğin hareketinin azaldığını düşündüğünde ya da rutin olarak sabah öğlen ve akşam ölçüm yaptığında gebelik takibi sorunsuz devam edebilir. Bir risk oluştu ise de acil önlem alarak gebeliğe sağlıkla devam edilebilir.

Diğer yandan evde takip konusunda  yine Kadın Doğum Uzmanlarının hatta birlikte çalıştıkları ebe ve doulaların hayatını kolaylaştıran bir diğer ürün de akıllı cihazlara bağlanan kablosuz dopplerler.

Hatta prob çeşitleri ile gerektiğinde vajinal muayene de gerçekleşebiliyor olmaları oldukça faydalı.

Doğum şekli doğuma hazırlık süreci son yıllarda nasıl şekillendi?

Bu benim uzmanlık alanım olmasa da danışanlarımın seçimleri oldukça bilinçlendi. 20 hafta itibari ile doğuma hazırlık eğitimi alıyor artık çoğu gebe. Sporlarını düzenli yapıyor ve doğal doğumu seçiyorlar çoğunlukla.

Bir de elbette suda doğum son 1 yılda en çok seçilen doğum şekillerinden.

Doğum sonrası için neler değişti?  Bebek bakımında ya da beslenmesinde aileyi ve bebeği destekleyen yeni nesil ürünler neler?

Doğumdan hemen sonra başlayan emzirmenin sağlıklı devam etmesi çok değerli. Anne sütü ilk yıl mümkün olduğunca bebek ile buluşmalı. Emzirme aralarında ise göğüs kanallarını boşaltmak ve yeni süt üretimini desteklemek için süt sağımı yapmak gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda en pratik olanını yani elektrikli göğüs pompalarını kullanıyorduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bebeğinizi Pişikten Nasıl Korursunuz?

Ancak son 2 yıldır vakumlu göğüs pompası en çok tercih edilenlerden oldu. Teknolojisine bakarsanız aslında ne bir kablosu ne de karışık bir sistemi var. Tamamen doğal vakum sistemi ile çalışıyor.

Ses çıkarmıyor. Yani bir göğüste bebek emerken diğer göğüste biriken sütü toparlayabiliyor.

Ya da bilgisayar başında iş yaparken, kitap okurken ya da herhangi bir şey yaparken elinizle tutmak zorunda olmadığınız için çok konforlu bir süreç sağlıyor.

Bebek arabası seçimleri de değişti…

Artık konforun pratiklikle birleştiği bebek arabaları tercih sebebi oldu. Eskiden görüntü ön plandayken son bir yılda pratik açılıp kapanan, katlandığında minik olan ancak kaliteli ve sağlam bebek arabaları en çok satılanlar oldu.

Diğer yandan otomatik kapanan bebek arabaları da evcil hayvanı olan ya da yaş farkı az olan çocukları ile dolaşanlar için en doğru tercih halini aldı.

Gebelik sürecinde de doğum sonrasında da en önemli hedefimiz sağlıklı ürünleri seçmek ve sağlıklı, doğru kullanmak.

Bir biberon için  en sağlıklı olanı seçtik diye düşünürken doğru zamanda doğru şekilde değişikliğini ve temizliğini yapmazsak sağlıksız hale gelecektir.

Seçimlerimiz kadar kullanım şeklimiz de önemli…

Yorum Yaz