Göz Kapağı Estetiği Neden ve Nasıl Yapılır?

Mutluluğumuzu, hüznümüzü, şaşkınlığımızı kısaca tüm hislerimizi yansıtan gözlerimiz ne yazık ki yüzümüzün yaştan, yer çekiminden, güneş hasarından en hızlı etkilenen bölgesidir. Central Hospital uzmanlarından Dr. Afet Öncel göz kapağı ameliyatı hakkında bilgi veriyor. 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NEDİR?

Yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölge olan göz çevremizdeki değişiklikler sadece bakışlarımızı değil dış görünüşümüzü de etkilemektedir. İlerleyen yaşla beraber üst göz kapaklarında yığılmalar, alt göz kapaklarında ise torbalanmalar olmaktadır. Ayrıca gözaltı morlukları, çökmeler ve göz kenarı kırışıklıkları olarak bilinen kaz ayaklarının oluşumu da yaşla beraber gelişen değişiklikler arasındadır. Oluşan bu değişiklikler hem kişiye yorgun, uykulu, mutsuz bir ifade vermekte hem de üst kapaklardaki yığılma hastanın gözünü açmasını zorlaştırmaktadır. Göz kapağı estetik ameliyatı ile bu problem çözülebilmekte daha dinç, enerjik ve mutlu bakışlar elde edilebilmektedir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ KİMLERE UYGULANIR?

Göz kapağı düşüklüğü ve diğer göz çevresi değişikleri çoğunlukla ilerleyen yaşla beraber görülse de yapısal olarak daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Yani 35 yaş üstü kadın ve erkek hastalarla beraber daha genç yaştaki hastalara da uygulanabilmektedir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Üst göz kapağı ameliyatı sırasında fazla deri eliptik olarak çıkarılmakta, gerekirse fazla kas ve yağ dokular da çıkarılmaktadır. Göz etrafında çöküklük varsa yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırma yapılabilmektedir. Kaşlarda bir düşüklük söz konusu ise kaş kenarları kaldırılmalıdır. Kaşlar dikkate alınmazsa, üst göz kapağında yapılan işlem yeterli olmayabilmektedir. Alt göz kapağında kesiler kirpik altından veya kapak içinden yapılmaktadır. Amaç oluşan torbalanmaları düzeltmek, bozulmuş yanak ve alt göz kapağı ilişkisini düzeltmektir.

Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen göz çevresi ameliyatları hastaya yapılacak operasyona bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Üst göz kapağı ameliyatı tek başına yapılacaksa yaklaşık 45 – 60 dakika sürmekte ve lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Üst ve alt göz kapakları beraber opere edilecekse yaklaşık 2-2,5 saat sürmektedir ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI SONRASI NELER YAŞANIR?

Göz kapağı ameliyatları sonrası ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif ağrılar olabilmekle beraber hastaları asıl rahatsız eden şişlik ve morluklar olmaktadır. Erken dönemde buz uygulama ile en aza indirgense de, 1-2 hafta içerisinde gitgide azalıp kaybolacaktır. Ameliyat sonrası en az 3 hafta ağır aktivitelerden uzak durmaları, en az 3 ay boyunca güneş ışınlarından korunmaları önerilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz