Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Kay gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir ve nasıl oluşur?

Göz ile burun arasındaki kanal sistemi ile normal şartlarda fazla gözyaşı burun boşluğu içerisine aktarılır.Bu yolağın ara durağı olan gözyaşı kesesi veya kanalındaki, çeşitli sebeplerden dolayı oluşan tıkanıklıklar sonucu artık gözyaşı burun içine ulaşamaz ve hastanın sürekli göz yaşarması olur.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının ve enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

-Gözde aşırı sulanma

-Gözde sık sık çapaklanma

-Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi

-Burun kökünde şişlik

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur ?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmezse gözyaşı kesesi ve kanalı mikropla dolar. Bir süre sonra gözyaşı kesesinde abse gelişebilir ve bu apse cilde açılabilir. Ayrıca gözyaşı kesesindeki bu enfeksiyon  göz, cilt ve yumuşak dokuya yayılarak buralarda da ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.

 

Tedavisi

Tedavisi cerrahidir. DSR  ameliyatı dediğimiz yöntem  ile ciltten yaklaşık 1 cm’lik kesi yapılarak gözyaşı kesesine ulaşılır. Daha sonra burunda kemik pencere açılarak gözyaşı  kesesi  ile burun boşluğu arasında yeni bir yol oluşturulur. Bu yolun sonradan tıkanmaması için silikon tüp konulması gerekebilir. Bu tüp 3-6 ay boyunca gözde kalır daha sonra çıkartılır.

Bebeklerde göz sulanmasının sebebi ve tedavisi nedir?

Bebeklerde göz sulanmasının birçok sebebi olmakla birlikte bunlardan en sık gördüğümüz, doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığıdır. Bu durum gözyaşı kanalının alt ucunda bulunan zar yapının açılmamasından kaynaklanır. Genellikle doğumdan 1-2 ay sonra gözde sulanma ve çapaklanma ile kendini gösterir. Bir veya iki gözde birden olabilir. Göz yaşı üretimi genellikle doğumdan 2 ay sonra başladığı için ilk aylarda sulanma görülmeyebilir. Çocuk sabah kalkınca kirpikler yapışık ve çapaklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Her Göz ve Göz Numarası Lazer Tedavisi için Uygun Mudur?

Tedavide genellikle bir yaşına kadar takip edilir. Bu süre içinde gözde oluşan enfeksiyonla mücadele edilir. Oluşan çapaklar kaynatılmış ılık suyla yumuşatılarak temizlenir. Zamanla kanalın kendiliğinden açılması mümkün olacağı için 1 yaşına kadar müdahale edilmeden takibi uygundur. 1 yaşına kadar günde ortalama 4 kez  15’er defa  masaj tedavisi önerilir. Burun kökünde, göz yaşı kesesi bölgesine derince parmak ucuyla bastırılarak masaj yapılması gerekmektedir. Bir yaşına kadar tüm bu tedavilerle kanal açılmazsa probing denilen operasyon yapılır.

Probing işleminde anestezi altında göz yaşı yollarına sokulan tel ile açılmamış olan zar açılır. Ameliyatta herhangi bir kesi yapılmaz, ağrısız ve kansızdır. Ameliyat sonrası göz kapatılmaz, 1 hafta damla kullandırılır. Probing işleminin ilk 3 yaş içinde başarı oranı yüksektir. Daha ileri yaşlarda başarı oranı düşer. İlk sondayla açılmayan olgulara 2 ay sonra 2. sondalama yapılabilir, yine açılmazsa göz yaşı yollarına tüp takılır. Tüp 3 – 6 ay yerinde bırakıldıktan sonra alınır. Sondalama beş yaşından sonra etkili olmadığı için genelde uygulanmaz ve erişkinlerde uygulanan DSR ameliyatı uygulanır.

Yorum Yaz