Günde Üç Gram Yulaf Kandaki Kolesterol Seviyesini Düşürebilir

İtalya’da önde gelen araştırmacılar tarafından yürütülen bir klinik çalışma, yulafta bulunan beta-glukanların kandaki kolesterol seviyelerini düşürebileceğini doğruladı. Çalışmayı yorumlayan Prof.Dr. İsmet Tamer “Bu çalışmanın sonuçları gerçekten önemli ve beta glukanların nispeten genç hastalar da dahil olmak üzere hafif ve orta düzeyde kolesterol sorunu yaşayan kişilerin kolesterolünü düşürmenin etkili ve güvenli bir yolu olduğu yolundaki bilgilerimizi güçlendirmektedir” dedi.

Bologna Sant’Orsola-Malpighi Üniversitesi Hastanesinin araştırmacılarının yürüttüğü klinik çalışmada, her gün beslenme programlarına üç gram yulaf beta-glukan eklenen katılımcıların LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerinde yalnızca dört haftanın ardından ortalama yüzde 12 ve sekiz haftanın ardından ise ortalama yüzde 15 düşüş kaydedildi.

Genellikle ‘kötü kolesterol’ olarak anılan LDL’ler, insan vücudunda bulunan kolesterolün önemli bir kısmını oluşturur ve yüksek olması durumunda, koroner kalp hastalığı riskini artırabilir.* Yulaf ve arpada bulunan doğal lifler olan beta glukanlar, aynı zamanda OatWell™ yulaf beta-glukan içeren besleyici, vanilya aromalı toz içecek olan Herbalife Nutrition Heartwell® gibi ürünlerde de bulunmaktadır.

Genel anlamda, Heartwell® kullanılarak yapılan çalışma kapsamında, dört haftanın sonunda toplam kolesterolde ortalama yüzde 6,5 ve sekiz haftanın sonunda yüzde 9 oranında düşüş kaydedildiği belirlendi. Araştırmacılar, araştırma tamamlandıktan sonra katılımcıların kolesterol seviyelerinin orijinal seviyelere döndüğünü tespit etti. Bu durum, günlük beta-glukan alımının önemini gözler önüne sermektedir.

Bologna Sant’Orsola-Malpighi Üniversitesi Hastanesinin araştırmacıları tarafından İtalya Beslenme Vakfı adına yürütülen çalışmaya 83 denek (48 kadın ve 35 erkek) katıldı. Bu çalışma, güney Avrupa’da yürütülen ilk klinik deneylerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Çalışmanın başında, katılımcılarının tamamının genel olarak kolesterol seviyelerinin orta düzeyde yüksek olduğu, kardiyovasküler riskinin düşük olduğu ve Akdeniz diyetine uygun olarak beslendikleri belirlendi.

Çalışma hakkında açıklama yapan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. İsmet Tamer şu bilgileri verdi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SinuSys İle Kansız Ağrısız Sinüzit Ameliyatı

Çalışmanın sonuçları  ‘Nutrients’ adlı bilimsel dergide yayınlandı.

 

Yorum Yaz