Hamilelik Sonrası Cinsellik

Uzm. Dr. Duygu Biçer
MÜTFV Özel Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı

http://www.academichospital.com.tr

Hamilelik sonrasında ne gibi cinsel sorunlar yaşanıyor?
Cinsel isteksizlik, cinsel ilgide azalma, keyif alamama, cinsel uyarılamama gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Bunlar genellikle psikolojik kaynaklı mı yoksa doğumdan sonra kadının yaşadığı fizyolojik değişim mi bu sorunları tetikliyor?
Her ikiside, hatta ek olarak anatomik değişiklikler de bu sorunların ortaya çıkmasında etken..
Anatomik değişiklikler; daha çok hamilelikten hemen sonraki dönemde önem taşır, yeni annenin genel yaşam işlevlerini ve konforunu olumsuz etkileyecek her türlü anatomik değişiklik (özellikle üreme organlar ve göğüslerle ilgili değişiklikler ve hassasiyetler) cinsel yaşam üzerinde de olumsuz etki yapacaktır.

Fizyolojik değişim; doğumdan sonra östrogen ve progesteron düzeylerinin birden düşmesiyle ve bunlara ek olarak diğer birçok hormon düzeyinde de değişiklikler oluşmasıyla ilişkili olarak yukarıda belirtilen cinsel sorunlar yaşanmaktadır ve bu özellikle doğumdan sonraki ilk 1,5- 3 ay içinde etkili olmaktadır.

Psikolojik değişim; fizyolojik ve anatomik değişikliklerin neden olabileceği ‘normal kabul edilebilecek’ psikolojik değişiklikler dışında, doğum sonrası görülebilen psikolojik problemler/ bozukluklar  da (Doğum sonrası hüzün, doğum sonrası depresyon gibi) cinsel sorunlar yaratır.

Doğum sonrası kadınlar cinsellikten neden uzaklaşıyor?
Birçok sebebi olabilir, kadının doğumla birlikte hayatta aldığı sosyal roldeki değişim ve yeni sorumluluklarıyla başedebilmesi önemlidir, her değişme olduğu gibi buna da uyum sağlamak için zaman gereklidir.

Doğum sonrası erkekler neden eşleriyle ilişkiye girmeye çekiniyor?
Başlangıçta eşinin bedenine zarar geleceği korkusu olabilir, ama sonrası için? Eğer böyleyse karı- koca ilişkisini ve erkeğin ruhsal durumunu değerlendirmek faydalı olabilir.

Kadının annelik dürtüleri onu neden cinsellikten soğutuyor?
Bu durumu genellemek doğru olmaz, ancak kişinin bilinç dışı olarak yaşadığı birçok çatışma (örn. suçluluk duygusu) annelik dürtülerinin cinsellikten soğutmasına neden olabilir. Diğer yandan anneliğin getirdiği yeni sorumluluklar ve bunlarla başedebilmeyi öğrenmek için de bir süreye ihtiyaç vardır. Çünkü bu durum kişinin bireyselliği ve yeni kimliğini kabul etmesiyle yakından ilişkilidir. Ancak bundan sonra yaşamda, cinsellik gibi  haz veren alanlara tekrar yönelinebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  3 Ebeveynli Bebek Organ Nakli Gibi Düşünülmeli

Kadın annelik rolüyle eşlik rolünü birbirine mi karıştırıyor? Neden ikisini birbirinden ayrıştıramıyor?

Kadının yaşamında çok önemli bir dönem, daha önce bilmediği bir dönem. Bundan sonra ebeveynlik ve bununla birlikte değişen eşlik rolüyle ilgili bir kimlik alacaktır. Bu durumun getirdiği sorumluluklar ve durumla başedebildiğini görmek bu kimliğin benimsenmesinde yardımcıdır eğer anneliğe hazır değilse her iki rolü birden benimsemesi kolay olmayacaktır.

Cinsellikte yaşanan bu sıkıntılar kadını depresyona sürükleyecek ölçüde tırmanabiliyor mu?
Tek başına değil, ancak eşlik eden başka etkenler varsa… örneğin geçmişte de olan depresyon gibi yatkınlık durumları, eşiyle ilgili sorunlar yaşama (destek alamama, eşin de bazı sorunlar yaşıyor olması), ekonomik problemler, kendi ebeveynleriyle sorunlar yaşıyor olma gibi…

Bu durumu aşmak için ne yapmalı?
Bu durumu aşmak öncelikle süreçle ilgilidir, herşey yolunda bile olsa yeni annenin tatmin edici bir cinsel yaşama dönmesi kısa da olsa zaman alacaktır… amatomik ve fizyolojik değişikliklerin tamamlanması bu sürecin önemli bir parçasıdır. Daha sonra ebeveynlik ve bununla birlikte değişen eşlik rollerinin benimsenmesi diğer önemli kısımdır…yeni annenin, hayatın diğer alanlarıda eşiyle yaşadığı ilişki, paylaşım ve aldığı destek çok önemlidir.her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinçlenmek ve kişinin yaşadıklarını gerçekçi bir şekilde yorumlayabilmek için her zaman yardımcı ve gereklidir. Yazılı/sözlü  medya, internet, uzman danışmanlık faydalıdır.

Hamilelik sonrası yaşanan cinsel sorunlar sonraki yıllarda da karı koca ilişkisini olumsuz etkiliyor mu?
Eşler arasında yaşanan cinsellikle ilgili sorunlar ya da bu durumla başetme şekilleri, yaşamdaki diğer alanlarda yaşananlar ve başetme yolları ile benzerdir. Cinselliğin de günlük yaşamın bir parçası olduğunu kabul edersek, burada önemli olan şey, eşlerin her alanda karşılaştıkları sorunlarla nasıl başettiğidir. Bu alanda yaşanan sorunlar eş ilişkilerini olumsuz etkiliyorsa ve bununla başetme yolları yolları yetersiz ise, tabiki diğer alanlardaki ilişkileri de olumsuz etkileyecektir ancak bu, sorun hangi alnda yaşanırsa yaşansın böyle olacaktır ve buna, cinsel sorunların yansıması değil genel bir sorunlarla başetmede güçlük şeklinde bakılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yanlış Osteoporoz Teşhisi

Bu süreç ne kadar devam ediyor?
Buna cevap vermek zor, kişiden kişiye değişen bir süreçtir, kişinin kişilik özellikleri, önceki deneyimleri, diğer yaşam alanlarındaki problemleri ve bunlarla başetme biçimi, ve en önemlisi eşiyle olan ilişkisi, bu süreci belirleyen etmenlerdir belki burada önemli olan şey kişinin bu durumla başedemediğinin ne derece farkında olduğudur, o zaman profesyonel yardım arayışı gerekli olabilir.

Yorum Yaz