İdrar Kaçırmanın da Tipleri Var

İdrar kaçırma, kontrol edilemeyen ve istemsiz idrar tutamama hali olarak hayatı kabusa çevirebiliyor.  Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, 4 çeşit idrar kaçırma tipi olduğunu ve basit tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabileceğini açıkladı.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral, idrar kaçırma probleminin sosyal yaşamı sekteye uğratan, hatta kişiyi iş yaşamında başarısızlığa mahkûm eden bir sorun olduğunu vurgulayarak, “Bu sorun, basit tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Ancak tedavi edilmezse depresyona bile yol açabilir. Tüm kaçırma tiplerinde uygulanacak yüksek başarı oranına sahip ameliyat yöntemleri bulunmaktadır.” dedi.

4 çeşit idrar kaçırma tipi olduğunu da sözlerine ekleyen Yanaral, “Bunlar; Stres İdrar Kaçırma, ani hareketler yaparken istemsiz idrar kaçırmadır. Urge İdrar Kaçırma (sıkışma türü idrar kaçırma); güçlü bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiğinde tuvalete yetişemeden idrar kaçırma şeklidir. Miks İdrar Kaçırma; stres idrar kaçırma ve urge idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumdur. Taşma İdrar Kaçırma ise mesanede kapasitenin üzerinde idrar depolandığında, idrar yapma zorluğu hissetmeden az miktarda idrar kaçırmadır.” dedi.

Yanaral son olarak, “Kahve, narenciye, baharatlı yiyecekler ve soda gibi içecekler mesaneyi tahriş edebilir. Bu yiyecekleri kesmek veya azaltmak idrar kaçırmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Doğum sonrası kiloyu olması gereken vücut kitle endeksi aralığında tutmak mesane kontrolüne yardımcı olacaktır.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Yorum Yaz