İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Kulaklarda bulunan duyu sinirlerini dışarıdan uyaran ve bu yarıların beyne gitmesi ile duyum eyleminin oluşmasını sağlayan maddesel titreşimlere ise ses denir. Bir sesi duyabilmemiz için hem beyin hem de kulağın eş zamanlı çalışması gerekmektedir. Fakat bazı nedenlerden dolayı işitme kaybı yaşanabilir. Bunun hem beyinsel hem kulak bazlı nedenleri olabilir. İşitme kayıpları kısmen gerçekleşebilirken tamamen de gerçekleşebilir. Yaşlanma ile birlikte işitmede azalma meydana gelebilir.

İşitme Kaybı Çeşitleri Nelerdir?

İşitme kayıpları kişinin yaşadığı belirtilere göre farklı çeşitlerde görülebilmektedir. Kişinin işitme kaybı çeşidi ise odyometrik testlerin uygulanmasının ardından belirlenebilmektedir. İşitme kayıpları iki kulakta da olacağı gibi, sadece sağ kulakta veya sadece sol kulakta da bulunabilmektedir. Genel itibari ile işitme kaybının beş çeşidi bulunmaktadır.

İletim Tipi İşitme Kaybı

Kulakta bulunan östaki borusunun işlevini kaybetmesi, kulak kepçesinde, orta kulakta veya kulak zarında oluşabilen patolojiler, kulak zarının veya orta kulağın hastalıkları, dış kulak iltihabı veya buna benzer iç kulak ya da orta kulak hastalıkları gibi çeşitli sorunlar nedeniyle ortaya çıkan işitme kayıplarına iletim tipi işitme kaybı denilmektedir. Bu çeşit işitme kaybı yaşayan hastalar duydukları sesleri algılayabilirler fakat sesleri az duyarlar.

Sinirsel İşitme Kaybı (Sensörinöral)

Enfeksiyon, ses travması, yüksek gürültü, antibiyotik ilaçların yanlış kullanımı, kafaya alınan darbeler, meniere sendromu hastalığı ve bunlara benzeyen çeşitli sorunlar ile iç kulakta bulunan işitmeyi sağlayan sinirlerin zarar görmesi ile meydana gelen işitme kaybı sensorinöral işitme kaybı olarak tanımlanır. Bu çeşit işitme kaybı yaşayan hastalar sesleri ayırt etmekte çok zorlanırlar, sesleri algılayıp anlamlandırmada güçlük çekerler. Bu çeşit işitme kayıplarında tedavi yoktur, kişiler işitme cihazı kullanarak sesleri duyması sağlanır.

Karışık Tip İşitme Kaybı (Mikst)

Hem sinirsel işitme kaybı hem de iletim tipi işitme kaybının aynı anda yaşanması sonucu oluşan işitme kaybı çeşididir.

Fonksiyonel İşitme Kaybı

Organik kökenli olmayan ve işitme cihazı kullanılması zorunlu olan işitme kaybı çeşididir.

Merkezi İşitme Kaybı

İşitme merkezinde hasar olması durumunda ortaya çıkan işitme kaybıdır. Tedavisi mümkün değildir. İşitme cihazları ile kısmen duyum düzelebilir.

İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

İşitme cihazları gelişen teknoloji ile farklılaşmıştır. İşitme cihazı çeşitleri; Kulak arkası, kulak içi, kemik yolu, cep tipi ve açık uygulama olmak üzere beş çeşittir.

Yararlı Kaynaklar:

https://www.siser.com.tr/isitme-kaybi-cesitleri/

https://www.siser.com.tr/iletim-tipi-isitme-kaybi/

https://www.siser.com.tr/sensorinoral-isitme-kaybi/

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz