Kabızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Osman Cavit Özdoğan
MÜTFV Özel Academic Hospital
Gastroenteroloji Bölümü

http://www.academichospital.com.tr

Kabızlık Nedir?

Haftada 3 defadan az sayıda dışkılama olmasını kabızlık olarak tanımlıyoruz. Herkesin dışkılama alışkanlığı değişiktir. Kimi kişiler günde birkaç kez dışkılarken, kimileri ise gün aşırı dışkılama yapabilirler. Ancak haftada 1-2 kez dışkılama oluyorsa burada bir sorun var demektir.

Kabızlık Başlangıç Süresi Önemli midir?

Kesinlikle önemlidir. Yeni başlayan bizim akut diye tanımladığımız veya son birkaç ayda başlayan kabızlığın mutlaka araştırılması gerekir. Burada bağırsağı tıkayan bir tümör söz konusu olabilir. Yeni başlayan kabızlık ile beraber, makattan kırmızı veya vişne çürüğü renginde kan gelmesi, dışkı çapında incelme veya yumuşama, karın ağrısı, kilo kaybı gibi diğer şikayetlerin olması çok önemlidir. Ancak bazen tek başına kabızlık şikayeti de olabilir. Ayrıca hastanın yaşının 40 yaş üzerinde olması da yine alarm veren bir durumdur.

Kronik Yıllardır Devam Eden Kabızlıkların Araştırılmasına Gerek Yok mudur?Kesinlikle vardır. Kabızlıkla beraber olabilen diğer hastalıklar, örneğin tiroid bezinin yetersizliği, kansızlık, hassas bağırsak sendromu gibi durumların mutlaka incelenmesi gerekir. Ayrıntılı kan testleri yapılmalıdır. Daha ileri araştırmalar ve kolonoskopi (Kalın bağırsağın cihazla içinden incelenmesi) gibi işlemler, doktorunuzun önerisi ile yapılacak işlemlerdir. Bu işlemlere hasta bazında test sonuçlarına göre karar vermek gerekir. Ancak 50 yaş üstünde kabızlık şikayeti olsun olmasın herkese kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Ailesinde kalın barsak kanseri olan (özellikle barsak kanseri olan kişi 40 yaş öncesi olmuşsa ) birinci derece akrabalarının (anne, baba ve kardeşler) kolonoskopik tetkikten geçmesi gerekir.
Kabızlık Nasıl Tedavi Edilmelidir?Kabızlık iki şekilde kendini gösterebilir. Birincisi barsak hareketlerinin direkt olarak yavaşlığıdır ve hasta günlerce dışkılama ihtiyacının gelmediğini ifade eder. Gaz ve şişkinlik, karın ağrısı gibi yakınmalar beraberinde olabilir veya olmayabilir. Diğer durumda ise hasta dışkılama hissinin geldiğini, ancak dışkıyı makattan dışarı çıkaramadığını ifade eder, burada daha çok dışkılama esnasında makatın gevşemesinde bir sorun vardır (Pelvik çıkış sendromu). Bu iki durumda hastanın alacağı önlemler başlangıçta aynı olmakla beraber, doktorun çözüme yönelik diğer önerileri farklılık gösterir.

Kişiler Öncelikle Neler Yapabilir?

Birinci öncelik bir doktora danışmaktır. Araştırmalar sonrasında kabızlık dışında başka bir anormallik bulunmaz ise, öncelikle diyet alışkanlığını değiştirmek gerekir. Günde 4-5 tabak meyve, sebze ürünlerinden oluşan, zeytinyağlı ve bol posalı yemekler tercih edilmelidir. Çok miktarda su içmek çok önemlidir, günde en az 2 litre su içilmelidir. Ekmek koyu renkli köy ekmeği tarzında olmalıdır, kepek ekmeği olabilir ancak biraz gazı arttırabilir. Her gün düzenli hareket ve hızlı yürüyüş çok faydalı olabilir. Müsli tarzında posalı hazır gıdalar da posayı arttırabilir. Ancak bol su içilmiyorsa posalı yemekten bir fayda beklenmemelidir. İlaçlar konusunda mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. İlaç tercihimiz daha çok bağırsaktan su çekerek etkili olan osmotik laksatiflerdir. Direkt sinirlere etki eden ilaçlar başlangıçta çok iyi sonuç vermekle beraber zamanla tolerans geliştirir ve daha yüksek dozları kullanmak gerekir ve barsak tembelliğini içinden çıkılmaz bir hale dönüştürebilir.
Sonuç olarak kabızlık durumunu hastanın önemsemesi gerekir. Gençlikte başlayan bir kabızlık ileri yaşlarda çok sıkıntılı bir hale gelebilir. Kişi, mutlaka yaşam stilini değiştirmeli ve doktoru ile temas içinde olmalıdır.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz