Kalp Krizi, Kalp Spazmı, Damar Sertliği

http://www.academichospital.com.tr/

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısının pek çok sebebi vardır. Bunlardan belki de en önemlisi kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısıdır. Tıp dilinde kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısı anjina veya angor olarak adlandırılır.

Angor (kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısı ) genellikle damarların daralmasına bağlı olarak kalbin yeterince kan ve oksijen alamadığı durumlarda oluşur.

Göğüs ağrısı çoğu zaman sağlığınız açısından son derece tehlikeli bir durumun ilk habercisidir.

KALBİNİZLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 10 SORU
1.Kalbe oksijen nasıl ulaşır?
2.Spazm nedir?
3.Damar sertliği neden olur?
4.Kalbe bağlı göğüs ağrısının sebebi nedir?
5.Nasıl tedavi edilir?
6.Nitrat ilacının önemi nedir?
7.Kalp krizi nedir?
8.Kalp krizi riski nasıl azaltılır?
9.Sigaranın kalbe zararı nasıl oluşur?
10.Ne tür yiyecekler kalbe dokunur?
1. Kalbe Oksijen Nasıl Ulaşır?
Koroner damarlar kalbi besleyen, ona kan ve oksijen taşıyan damarlardır. Koroner damar hastalığı bu damarların daralması veya tamamen tıkanmasıyla oluşur. Kalbe oksijen başlıca üç ana damar ve bu damarların küçük kolları sayesinde ulaşır. Bu damarlar:a) Sağ koroner damar
b) Sol ön damar
c) Yan damardır

kalbe yeterince oksijen devamlı olarak ulaşması hayati önem taşır. Bazen bu damarların duvarlarında yağ tabakaları oluşur ve tıkanıklıklara yol açar. Ayrıca bazı durumlarda damarlar ani olarak küçülür ve buna spazm denir. İşte bu hallerde kalbe giden oksijen miktarında azalma oluşur.

2.  Spazm Nedir?
Spazm kalp damarlarının etrafındaki kasların ani olarak kasılması ile birlikte damarların daralmasıdır. Genellikle bu kasılma bir iki dakika sürer. Eğer spazm on dakikadan fazla sürerse enfarktüse yol açabilir. Daha çok sigara içenlerde görülür. Spazmın ilaçlarla tedavisi mümkündür.
3. Damar Sertliği Neden Olur?
Kanda yüksek miktarda yağ ve kolesterol bulunması ile birlikte damar duvarlarında yağ depolanır. Uzun yıllar boyunca bu birikim damar daralmasına ve hatta tıkanmasına yol açar. Yapılan çalışmalar bu depolanmanın gençlik çağlarında başladığını ve ileri yaşlarda hızlandığını göstermiştir. Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon çok titiz bir şekilde takip edilmelidir. Aşırı kilolu ve hareketsiz bir yaşam tarzı da damar sertliğini hızlandıran etkenlerdendir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kırık Kalp Sendromu
4. Göğüs Ağrısının Sebebi Nedir?
Göğüs ağrısı kalbin oksijensiz kaldığı durumlarda oluşur. Bu durumda kalp damarlarındaki tıkanıklıklar kalbe yeterince oksijen gitmesini önler. Tıp dilinde angor veya anjina olarak tabir edilir. Ağrının karakteri kişiden kişiye değişir. Kimi hasta göğüs kafesi üzerinde bir ağırlık kimi hasta da göğse bıçak saplanır bir his, kimi hastada ise yanma şeklinde kendini belli eder. Ağrı sıklıkla kollara, çeneye, boyuna, omuzlara yayılabilir. Ağrının şiddeti ve yerleşimi de kişiden kişiye değişir. Şeker hastalarında duyularda azalma olduğu için ağrı hafif ve hatta hiç olmayabilir. Kalbe bağlı göğüs ağrısı genellikle stresli durumlarda, soğuk havalarda, ağır yemeklerden sonra veya egzersiz sonrası gibi kalbin normalden daha hızlı çalıştığı hallerde oluşur. Bunun yanı sıra ağrı, istirahat halinde de başlayabilir ve daha acil durum teşkil eder.
5. Tedavide Size Düşen Nedir?
Angor kalbinize yeterince oksijen gitmediğinin işaretidir. Bu durumlarda hemen yaptığınız işi bırakıp istirahat etmek gerekir. Dil altı nitrat yanınızda bulundurmanızın bu gibi hallerde faydası olur. Beşer dakika arayla ağrınız dürdüğü müddetçe toplam iki ya da üç dilaltı alabilirsiziniz. O gün aspirin almadıysanız ve de mide şikayetiniz yok ise bir adet aspirin almanızda fayda vardır. Ağrınız on beş dakika içinde geçmediyse en yakın acil servise başvurmalısınız. Bir çizelge tutup, o ağrı zamanlarınızı doktorunuza harfiyen belirtmeniz doktorunuza tedavide yardımcı olur. Ne yazık ki çoğu hasta bu gibi durumlarda oldukça geç olarak acil servise gelmektedir. Dolayısı ile kişi kendi vücudunu tanımalı ve vakit kaybetmemelidir. Göğüs ağrısı çoğu zaman vücudumuzun bize verdiği sinyaldir.
6. Nitrat İlacı Nasıl Çalışır?
Nitrat kalbe giden bütün damarlarda genişleme yapar, bu sayede kalbe daha fazla kan gitmesini sağlar. Böylece çoğu zaman göğüs ağrısının azalmasını veya geçmesini sağlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalp Krizinin 7 Önemli Belirtisi Nedir?
7. Kalp Krizi Nedir?
Kalbe uzun süre oksijen gitmemesi durumunda kalp kası hayatsal fonksiyonunu yitirir. Tıp dilinde buna enfarktüs denir. Günümüzde en sık ölüm sebeplerindendir. Daha evvelden de belirttiğimiz gibi 15 dakikadan fazla süren şiddetli göğüs ve kol ağrısı hemen aklınıza kalp krizini getirmelidir. Böyle bir durumda en acil servise başvurmak gerekir. Kalp krizi esnasında göğüs ağrısı şiddetli olmayabilir. Hatta bazen tek belirti terleme, baş dönmesi, nefes darlığı bitkinlik veya bilinç kaybı olabilir. Kalp kriz geçiren kişinin mümkün olan  en kısa sürede acil servise ulaştırılması hayati önem taşır.
8. Kalp Krizi Riski Nasıl Azaltılır?
Kalp krizine yol açan etkenlerden korunmak riski azaltacaktır. Bu etkenler sırasıyla sigara içmek, inaktif yaşam tarzı, dengesiz beslenme, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, stres ve aşırı kilolardır. Bunların yanı sıra cinsiyet, yaş ve kalıtsal faktörler de kalp krizi riskini arttırır. Bize düşen görev gıdamızda aşırılıklardan kaçınmak, sigarayı bırakmak ve mümkün  mertebe egzersiz yapmak. Günlük yaşamda hastalar önce kalplerini düşünmeli ve kendilerini strese sokacaklarını bildikleri şeylerden mümkün mertebe kaçınmalıdırlar.
9. Sigaranın Kalbe Zararı Nasıl Oluşur?
Sigara kan damarlarını ani olarak daraltan nikotin maddesini içerir. Nikotin damarlarda kısa sürede spazm yapar. Ayrıca uzun dönemde sigara damar sertliğinin en yaygın risk faktörlerindendir. Kalp krizi sonrası sigara içmeye devam etmek bir yıl içinde tekrar kriz geçirme riskini iki ya da üç kez arttırır. Ayrıca sigaradan zarar görenler sadece sigara içenler değildir, sigara dumanına yakın yaşayan ‘pasif içiciler de’ aynı zarara ortak olurlar. Bu nedenle sigara dumanının sağlıklı olarak temizlenmediği ortamlardan uzak durmak şarttır. Kalp hastasının yanında sigara içmeye ısrarlı arkadaşlarınız var ise ,bu arkadaşlarınızı açık hava ortamlarında görmeniz belki de onlardan size nikotin bulaşmasını hiç değilse azaltır. Sigara çağımızın en yaygın ölüm sebeplerindendir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Soğuk Su Kalp Krizini Tetikleyebilir
10. Ne Tür Yiyecekler Kalbe Dokunur?
Özetle kolesterolden yüksek hayvansal gıdalardan  (bunların içinde kırmızı et, yumurta, yağlı peynirler, kızartmalar, tereyağı) kaçınmak gerekir. Son yıllardaki araştırmalar fiberli sebze ve meyvelerinin damar sertliğini yavaşlattığını göstermiştir. Dolayısıyla günlük beslenmemizdeki hayvansal gıdaları, sebze ve meyvelerle değiştirmemiz faydalıdır. Yemeklerde kızartmalardan, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Tereyağının bırakmalı gerekiyorsa zeytinyağı kullanmalıyız. Ayrıca aşırı kilolar kalp krizi riskini arttırdığı için, günlük kalori miktarını minimumda tutmamız da faydamızadır ve ideal kilomuza ulaşmamız önemlidir.

Yorum Yaz