Katar’ın Merkezinde Bir Şifa Vahası: Sidra Medicine

Katar’ın başkenti Doha’da bölgesel ve uluslararası alanda sağlık hizmeti vermeyi hedefleyen eğitim ve araştırma merkezi Sidra Medicine, Katar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sheikha Moza bint Nasser tarafından hizmete açıldı.

Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Geliştirme Vakfı tarafından kurulan Sidra Hastanesi, özellikle kadın ve çocuk hastalıkları üzerine yoğunlaşan gelişmiş teknolojilerle donatılmış, entegre bir araştırma merkezi olarak sadece bölgeye değil dünyanın dört bir yanından gelen ve özel uzmanlık isteyen hastalara hizmet veriyor.

1,5 milyon m2’lik bir alana kurulu, 95’in üzerinde farklı ülkeden 4.000’in üzerinde alanında uzman klinik ve destek personelinin görev yaptığı Sidra Medicine’da 50’nin üzerinde klinik, 140 poliklinik, 10 ameliyathane, 400 yatak, bir çocuk acil bölümü, bir doğum merkezi, çocuk ve kadınlar için bir acil tedavi kliniği mevcut. Merkezin özellikle kardiyoloji, pataloji ve nöroloji bölümünde faaliyete geçirilen epilepsi merkezi şimdiye kadar sağlanamayan önemli sağlık hizmetleri veriyor.

Sidra Medicine, Katar Biobank ve Katar Genetik Programı ile iş birliği yaparak kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine öncülük ediyor. Ameliyatlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve cerrahi robot gibi son teknolojik imkanlar da kullanılıyor. Hastanede ayrıca her diyabetik çocuk için özel bir tedavi yöntemi geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece çocuk nüfusunun tamamını kapsayan ve diyabetin nedenleriyle ilgili güvenilir bir veri bankası oluşturma çalışmaları da yapılıyor.

 Son dönemde faaliyete geçirilen kalp merkezinde ise, doğuştan (konjenital) veya sonradan kalp hastalığı olan çocuklar ile  doğuştan (konjenital) kalp hastalığı bulunan yetişkinler için medikal ve cerrahi tedavinin tüm imkanlarıyla hizmet veriliyor. Hastalar merkezin yoğun bakım ünitesi, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalara uygulanan ECMO (ekstrakorporeal membran oksijenasyonu) tedavi programı ve kalp cerrahisi bölümlerinden 7/24 faydalanabiliyor.

 Sidra Medicine Hastanesi’nin nöroloji departmanının hayata geçirdiği ve Orta Doğu – Körfez Arap Ülkeleri arasında bir ilk olan özel pediyatrik epilepsi izleme ünitesi de Sidra Medicine’in öne çıkan bölümlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu departmandaki epilepsi izleme ünitesi, video ve elektroensefalogram (EEG, beynin elektriksel aktivitesi) ile hastaları izliyor ve bu yöntemle hastalara hareket özgürlüğü sağlanıyor. Buradaki hastalar, dünyanın her yerinden erişilebilen özel ağ bağlantıları ile hastanenin nörologları ve nöropsikologları tarafından uzaktan izlenebiliyor. Yetkililer, nöroloji kliniğinin faaliyete geçtiği günden bu yana yaklaşık 11.500 hastanın gözlemlendiğini belirtiyor.

Sidra Medicine’ın dikkat çeken bölümlerinden biri de pataloji laboratuvarı. Çocuk ve gençlerde teşhis edilmesi zor pediyatrik hastalıkların tespiti için Avrupa ve Amerika’daki laboratuvarlara numune gönderilmesi zorunluluğunu ortadan kaldıran bu laboratuvar sayesinde teşhis ve tedavi süreleri kısalıyor. Merkez, bu bölümü ile kanser, kalıtsal metabolizma bozuklukları ile “antibiyotiklere dirençli bakteri” enfeksiyonları gibi hastalıkların zamanında teşhis ve tedavisi için Körfez Arap Ülkeleri ve komşularına hızlı ve kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyor. Kurulan bu ultramodern laboratuvar ortamında gen haritası analizleri, diyabet, böbrek, karaciğer, kemik veya hormon problemleri, antibiyotiklere dirençli bakterilerin tespiti ve karakterize edilmesi, viral ve diğer hastalıkların teşhis edilmesi için moleküler tekniklerin kullanılması, gelişim geriliği ve otizm gibi nadir görülen genetik koşulların tespiti gibi pek çok konu teşhis edilebiliyor.

Dünyaca ünlü mimar Cesar Pelli tarafından tasarlanan Sidra Medicine’ın aydınlatmasında sessiz ürünler kullanılıyor merkezin çevresinde ise bakımlı bitkiler ve havuzlardan oluşan sakin ve ferah bahçeler bulunuyor.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz