Kıl Kökü İltihabıyla Nasıl Savaşırsınız?

Genellikle kıl kökü iltihaplarına bağlı olarak saç dipleri, yüz, boyun ve kalçalarda görülen sivilcelerin birçok sebebi olabiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir, virüsler, mantarlar veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar dışında, kış mevsiminin gelmesiyle sıcak küvet ve jakuzi kullanımına bağlı daha nadir görülen bakterilerin kıl kökü iltihaplanmasına neden olduğunu belirtiyor.

Birçok sebebi var

Enfeksiyonlar dışında mineral yağlar, kömür katranına maruziyet, kortizonlu krem veya ilaç kullanımı, epilasyon, tıraşlama, ağda gibi fiziksel ve kimyasal tahrişlerde kıl kökü iltihaplanmalarına neden olabiliyor. Yine aşırı terleme, özellikle aşırı kilolularda giysiler nedeni ile oluşan sürtünmeler, bazı kozmetik maddeler ve deri bakım ürünlerinde kıl kökü iltihaplanmalarına yatkınlığı artıran başlıca nedenler arasında görebiliyoruz. Egzama veya sedef gibi kronik deri hastalığı olan kişilerde de kıl kökü iltihabı görülme sıklığı artış gösterebiliyor. Yine sivilce tedavisinde uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucunda da görülebilirler. Yaşlı kişilerde de deri enfeksiyonlarına eğilim artıyor. Bağışıklık sisteminin baskılandığı şeker hastalığı, gebelik, kanserler, kansere veya diğer bir takım hastalıklara bağlı kemoterapi tedavisi alma veya AİDS gibi durumlar ile uzun süreli antibiyotik kullanımı ve güneş ışını maruziyeti de kıl kökü iltihaplarına neden olan diğer nedenlerdir.
Kıl dönmesi ile karıştırılabiliyor
Kıl dönmeleri de boyunda sivilcelere ve kırmızı kabarıklıklara neden olduğundan, kıl kökü iltihabı ile karıştırılabiliyor. Kıl dönmelerinin nedeni özellikle yüzde kıvırcık kılların tıraş edilmesidir. Kısa kesilen kılın kıvrımlı kökü deri yüzeyine açılıp ilerlediğinde deride irritasyon yapar. Etkili tedavisi tıraşın engellenmesidir.
Sivilceler sıkılmamalı
Yüzeysel olanlar genellikle iyi gidişlidir. Kendiliğinden geriler. Enfeksiyonu sınırlandıran duvarının yırtılmaması önemlidir, bu nedenle de sivilceler sıkılmamalı. Rahatlama amaçlı ılık pansumanlar ve antibakteriyel solüsyonlar yeterli. Sınırlı lezyonlarda derinin antibakteriyel sabunlarla yıkanıp antibiyotikli kremlerin 7-10 gün kullanılması yeterli olurken derin, yaygın ve tekrarlayıcı olanlarda 10-14 gün süreyle ağızdan antibiyotik kullanmak gerekir. Tedaviye dirençli olgularda A vitamini içeren ilaçların 3-5 ay süresince kullanımı gerekebilir. Kronik ve tekrarlayıcı olanlarda mutlaka tetikleyici faktörlerin de düzeltilmesi gerekiyor.
Korunmak için bunlara dikkat edin
– Deri temasından kaçınmalı.
– Kişisel hijyene dikkat edilmeli, şahsi eşyaların paylaşımından kaçınmalı.
– Eğer sivilcelerden akıntı oluşursa yatak ve yastık örtüleri günlük olarak değiştirilmeli, havlular ve giysiler her kullanım sonrası yıkanmalı.
– Tekrarlayan kıl kökü iltihabı olan kişilerin burun ve kasıklarda bu hastalığa neden olan bakteriler açısından taşıyıcı olabilecekleri unutulmamalı.
– Taşıyıcılık durumunda burun içi ve kasıklara antibiyotikli krem kullanımı ile tedavi edilebilmektedirler.

Yorum Yaz