Küba’da Vitiligo Tedavisi

Vitiligo hastası Chantelle Winnie, cildindeki renk değişimini avantaja çevirerek dünyaca ünlü bir manken olmayı başardı. Ancak vitiligo herkes için böyle fırsatlar yaratmıyor…

4 yaşından bu yana vitiligo hastalığı ile yaşayan Winnie Harlow, cesaret ve özgüveni sayesinde hastalığını avantaja çevirdi ve kısa zamanda dünyaca ünlü markaların tercih ettiği popüler bir manken haline geldi.

Tüm dünyada vitiligonun sözcüsü olarak farkındalık yaratmaya çalışan Chantelle Brown-Young adıyla tanınan Harlow’un öyküsü ne kadar umut dolu olsa da, bu hastalığı taşıyan insanlar sosyal hayata adapte olmak da güçlük çekiyor.

Vitiligo Nedir?

Vitiligo, vücudun farklı bölgelerinde renk oluşumundan sorumlu hücre melanosit kaybına bağlı olarak oluşan beyaz lekelerle seyreden, bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Vitiligo hastalığı en çok yüz ve boyun, kafatası derisi, eller, bacaklar ve genital bölgelerde görülmekle birlikte, daha az oranda ağız içi ve burun gibi mukoza zarı bölgelerinde de görülebilir. Vitiligo’nun kafatası derisinde görülmesi halinde ilgili bölgedeki saçlar beyazlar.

Leke sayısı ve lekelerin vücudun hangi bölgesinde geliştiğine bağlı olarak Vitiligo üç türe ayrılmıştır:

  1. Generalize Vitiligo:En yaygın türdür. Lekeler vücudun her iki tarafında simetrik biçimde geniş bir alana yayılmıştır.
  2. Fokal Vitiligo: Lekeler çoğunlukla dizlerde, parmaklarda, dirseklerde, bel veya genital bölge gibi tek bir alanda bir veya daha fazla leke şeklinde seyreder.
  3. Segmental Vitiligo:En az görülen türdür. Lekeler vücudun sadece bir tarafında görülür


Vitiligo’nun Sebepleri Nelerdir?

Vitiligo’nun nedeni halen bilinmemekle birlikte, yapılan çalışmalar göstermiştir ki hastalık hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid), pernisyöz anemi (vücudun B12 vitaminine sahip olamamasından dolayı yeterli miktarda sağlıklı alyuvarın yapılamaması) veya adrenokortikal yetmezlik hastalarında daha yaygın görülmektedir. Vitiligo gelişimine neden olan faktörlerden bazıları otoimmün tepki, genetik, oksidatif stres, sinirsel, tiroid hastalığı, diyabet, güneş yanığı, viral enfeksiyon veya belirli kimyasallara maruz kalma şeklinde özetlenebilir.

Vitiligo’nun Görülme Sıklığı Nedir?

Bu cilt hastalığının dünya çapında görülme sıklığı %1’den az olmakla birlikte bazı toplumlarda ortalama %2-3 iken, en yüksek görülme sıklığı %16’dır. En sık görüldüğü yaş aralığı 10 ila 40 yaş arasıdır ve tüm etnik köken, ırk veya cinsiyet gruplarında görülebilir, bununla birlikte koyu cilt rengine sahip insanlarda daha fazla dikkat çeker.

Küba’da Vitiligo Tedavisi

Geliştirdikleri kanser aşısı ile tüm dünyada adından söz ettiren Küba, cilt hastalıkları konusunda da pek çok başarıya imza atıyor. Sedef, saçkıran gibi hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar elde eden Küba, vitiligo tedavisinde de fark yaratıyor.

Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Küba ile sağlık köprüsü kuran QBA Medi Tours, vitiligo tedavisi için Küba alternatifini değerlendirmek isteyen hastalardan, “hastalık ne zaman başladı, bugüne kadar hangi ilaçlar ve tedavi yöntemleri uygulandı, sonuçları ne oldu?” gibi soruların cevabını içeren İngilizce bir bilgi yazısı ve hastalık oluşan bölgenin fotoğraflarını istiyor.

Küba’daki uzmanlar fotoğrafları ve gerekli bilgileri inceledikten sonra hastanın Küba’daki tedaviye uygunluğu konusunda görüşlerini QBA Medi Tours’a iletiyor. Hastanın tedaviye uygun olması halinde, uygun tedavi programını da beraberinde iletiliyor.

Türk Hastalar da Vitiligo Tedavisi İçin Küba’ya Gidiyor

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın kardeşi Ümit Orman, babasının vefatının ardından yakalandığı vitiligo hastalığı sebebi ile QBA Medi Tours danışmanlığı ile Küba’da tedavi gördü. Orman tedavi süreciyle ilgili olarak “QBA ile telefonda konuştuğum gün başlayan ve tedavimin tamamlanmasına rağmen süren güzel bir dostluk yakaladık. Küba’da kaldığım süre boyunca toplam 3 defa lekeli bölgelere ilaç uygulaması yapıldı. Doktorların ilgisinden çok memnun kaldım. Tedavi konusunda devrim yarattıklarını düşünüyorum. Lekelerim neredeyse tamamen yok oldu. Ayrıca Küba’yı ve Kübalılar’ı çok sevdim, herkes çok yardımsever ve pozitif.” diye konuştu.

Küba’da Uygulanan Tedavinin İçeriği Nedir?

Küba’da vitiligo için uygulanan tedavide, Dr. Carlos Manuel Miyares Cao tarafından geliştirilen, insan plasentası ile melagenina ve kalsiyum karışımından elde edilen alkollü bir ekstrakt olan Melagenina Plus merhem kullanılmaktadır. Bu merhem etkilenen bölgenin kenarlarında ve/veya içinde yeniden melanosit oluşumunu uyararak etki eder.

Çalışmalar sonucunda, ilacın hastaların %86’sında etkili olduğu görülmüştür ve kullanıldığında 3 ila 7 gün içinde düzgün sonuçlar alınabilmektedir. Melagenina Plus’ın çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve yaşlılarda kullanımı güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Kübalı uzmanlar, vitiligo tedavisi almak isteyen hastaların Küba’ya gelmeden 45 gün önce tüm cilt tedavilerinin geçici olarak durdurulmasını önermektedir.

2 Comments - Write a Comment

  1. Sedefe faydası varmi ben aldimda

    Reply
  2. Ben sedef hasta diyim

    Reply

Yorum Yaz