Leke ve Çillerin Çaresi Mutfakta

Tarçın, limon, maydanoz, yumurta… Mutfağımızın vazgeçilmezi olan bu besinler başka mucizeler de yaratıyor. Dr. Buğra Buyrukçu, evdeki bu malzemelerle hazırlanacak basit karışımlarla çil ve lekelerden kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Çil ve lekeler hemen herkesin ortak sorunu. Yaz güneşinin yakıcı yüzünü göstermesiyle birlikte ciltteki leke ve çillerde görülen artış sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da rahatsız edici. Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu güneşle birlikte görünürlüğü artan çillerin basit çiller olabileceği gibi güneş yanığı olabileceğini de söylüyor. Bir de gizli lekelerin olduğuna dikkat çeken Dr. Buyrukçu, “Çoğumuzun gizli çilleri var ve bunlar çıplak gözle değil özel cihazlarla görülebilir. Gizli çilleri olanlar da güneş ışınlarına karşı risk altında. Dolayısıyla mutlaka cilt analizi yapılmalı ve güneşin ne kadar leke yapacağı bilinmeli” diyor.

Güneş Kremsiz Asla…!

Çil ve lekelerden korunmak için çok çeşitli yöntemler var. Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu sadece yazın değil, kış aylarında da mutlaka sabah akşam 50 faktör güneş kremi kullanılması gerektiğini vurguluyor.  Cilt lekelerine karşı alınacak en önemli tedbirlerden birinin ise yaşam tarzı değişikliği olduğunu kaydeden Dr. Buğra Buyrukçu şöyle devam ediyor: “Yaz-kış sürekli güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmenin yanı sıra, C vitaminden zengin gıdalar tüketilmesi de önemli. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karışımlarla da çillere karşı doğal çözüm bulmak mümkün.”

İşte Mutfaktan Gelen Tarifler

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz tarçın, limon, maydanoz ve yumurta gibi besinler ile hazırlayacağımız doğal ve basit karışımlar çil ve lekelere karşı son derece etkili sonuçlar veriyor. İşte Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu’nun mutfaktan gelen tarifleri;

  • Bir çorba kaşığı maydanoz suyu ile bir çorba kaşığı limon suyu karıştırılarak çiller üzerine sürülür. 20 dakika beklenir ve yıkanır.

 

  • Kivi, portakal, bir fincan taze ıspanak üzerine yarım çay bardağı badem sütü katılarak blenderden geçirip günlük bir bardak içilebilir.

 

  • 50 gram toz tarçın ile taze sıkılmış limon suyu bir kapta iyice karıştırılır. Sonra çil olan bölgeye sürülerek streç ile kapatılır ve 20 dakika beklenir.

 

  • 1 çorba kaşığı bal ile bir adet çırpılmış yumurta iyice karıştırılır. Ciltte renk koyuluğu ve çil olan bölgelere sürülerek 30 dakika beklenir. Önce ılık, sonra soğuk su ile yıkanır. Haftada üç kez tekrarlanır.

 

  • 10 adet kırmızı üzüm iyice ezilir ve içine E vitamini kapsülü boşaltılır. Karışım çil olan bölgeye sürülür.

 

  • 2 tatlı kaşığı jojoba yağı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir E vitamini kapsülü karıştırılır. Çillerin üzerine sürülüp 15 dakika beklenir. Sonra temiz ve nemli bir bez ile silinip yıkanır. Karışımları 4-6 ay boyunca kullanmak gerekir.

Yorum Yaz