Lipoliz Hakkında Tüm Merak Edilenler

Vücudunuzun göbek, kalça, karın altı, basen ve bacak gibi bölgelerinde ortaya çıkan yağlanma probleminden lipoliz yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Peki, lipoliz nedir? Etkili bir bölgesel incelme ve zayıflama yöntemidir. Estetik cerrahinin en fazla tercih edilen operasyonları arasında yer alan bu yöntem ile deforme olan vücut bölgelerinizi kısa sürede fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Tek seansta %20 ila %40 oranında başarı sağlayan uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılır. Fosfatidil kolin ile birlikte, dokunun sert, yumuşak ya da gevşek olmasına göre kan akışını artırıcı, doku canlandırıcı gibi yardımcı ajanlar da kullanılır. Fosfatidil kolinin güvenilirliği kanıtlanmış olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılan etken bir maddedir. Bu nedenle lipoliz uygulamasında kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Yağ hücresini yok etme ve normal boyutuna getirme amacıyla kullanılan fosfatidil kolin hücre zarında bulunan fosfogliseriddir.

Lipoliz Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Bel, karın, karın altı, boyun, bacak, kol içi gibi noktalarda görülen bölgesel yağlanma problemlerinin dışında lipoliz yöntemi; göz altı torbaları, göz etrafında oluşan yağlanmalar, koltuk altında oluşan problemler, erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti), lipom gibi durumlarda da uygulanabilir. Cerrahi yağ çekme işlemi (liposuction) sonrası ortaya çıkan şekil bozukluklarına karşı başarılı sonuçlar veren yöntem, selülitten kaynaklanan portakal kabuğu görünümüne son verir. Erkeklerde önemli bir problem olan sırt yağlanmasına karşı da lipoliz uygulaması kullanılabilir. Kadınların yağlanma problemini yoğun bir şekilde yaşadıkları koltuk altı bölgesi liposuction için uygun olmayabilir, ancak lipoliz yöntemi ile bu alanda meydana gelen şekilsizlikler ve yağlanmalar da ortadan kaldırılabilir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Bölgesel yağlardan kurtulmanın en etkili yollarından birisi soğuk lipolizdir. Yağ hücrelerini hedefleyen bu uygulamanın diğer uygulamalardan farkı, soğutma teknolojisinin kullanılmasıdır. Yağ dokusu, sistemli bir şekilde dondurulur ve soğuğa maruz kalan yağ hücreleri kendi kendilerini yok etmeye başlar. Yağ katmanları azaldıkça gözle görülen bir incelme meydana gelir. Dondurularak yok edilen yağ hücreleri metabolizma tarafından dışarı atılır. Soğuk lipoliz yönteminde hiçbir cerrahi işlem yapılmaz. Seans sayısı yağ miktarına, hastanın yaşına, kilosuna göre değişir. Genellikle iki ila sekiz seans uygulanması gerekir. Hastalar ikinci seanstan sonra vücutlarındaki değişikliği fark etmeye başlar. Çok sık ya da yüksek doz uygulanması istenilen etkiyi sağlamayabilir. Her seanstan sonra uygulamanın etkisi takip edilir ve 4-6 haftada bir işlem yenilenir. Her seans yaklaşık 45 dakika sürer. Bu süre zarfında yağ dokuları dondurulur. Kolay ve acısız bir yöntem olduğu için işlem sonrası hasta normal hayatına dönebilir. Soğuk lipoliz uygulamasından sonra hastada kramp, ağrı, hematom gibi yan etkiler görülmez. Hasta iş kaybı yaşamaz ve sosyal hayatı sekteye uğramaz. Yağ kitlelerini soğutma yöntemi ile yok eden bu yöntem, deride sarkma ve gevşeme gibi sorunlara yol açmaz. Operasyondan beklenen sonuçlar 2 ila 4 ay sonra alınır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Geniz Eti Tekrarlar mı?

Lazer Lipoliz Nedir?

Yağ hücresi zarının diod lazer ışını ile patlatılması esasına dayanan lazer lipoliz yöntemi, bölgesel yağlanma ve cilt sarkması problemine karşı etkili bir uygulamadır. Basen, karın, sırt, çene altı, bacak, yüz gibi bölgesel yağlanmanın yoğun olarak yaşandığı noktalarda bu yöntem başarı ile kullanılır. Yağlardan tek seansta kurtulmayı sağlayan bu yöntem ile cilt daha canlı ve genç bir görünüme kavuşur. Aynı zamanda genç bağ dokusu ve kolajen oluşumunu artırdığı için yenilikçi bir estetik uygulama olarak, bölgesel yağlanma ve cilt gevşekliği problemine karşı etkili bir şekilde kullanılır. Siz de vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulup cildinizin daha genç ve sıkı görünmesini istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Alpaslan Topçu‘dan randevu alabilirsiniz.

Yorum Yaz