LTT Testi ile Hangi Vitamine İhtiyaç Duyduğumuz Anlaşılabilir Mi?

Ülkemizde vitamin kullanımın giderek arttığını söyleyen Dr. Buğra Buyrukçu, eş dost tavsiyesi veya hasta olmamak için alınan vitaminlerin fayda değil zarar verdiğini söyledi. Dr. Buyrukçu, “Ancak LTT testi ile hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz anlaşılabilir” dedi.

Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için veya halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk hissettiğimizde ilk başvurduğumuz yöntemlerden biri vitamin kullanımı. Ancak bilinçsiz vitamin kullanımı fayda sağlamayacağı gibi zarar da verebilir. Ülkemizde kullanım oranı giderek artan vitaminlere karşı uyarılarda bulunan Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu, özellikle eş-dost tavsiyesinin ön plana çıktığını söyledi. Türkiye’de vitamin kullanımının yüzde 93’ünün arkadaş tavsiyesiyle gerçekleştiğini bildiren Dr. Buyrukçu, şöyle devam etti:

Hücre İçinde Vitamin Testi

“Öncelikle rastgele vitamin kullanımının halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin giderilmesine ve mevsim geçişlerinde hastalığın önlenmesine bir katkısı yok. Vücudumuzun hangi vitamine ihtiyaç duyduğuna ise tahminler ya da tavsiyelerle değil LTT adını verdiğimiz imnün fonksiyon testi ile karar vermek gerekir. LTT testi kandan elde edilen bağışıklık hücrelerinin fonksiyonunu değerlendiren, hücre içindeki vitamin durumunu ölçen bir testtir. Böylece doğru vitamini doğru zamanda kullanmış, sağlıklı ve kaliteli yaşamı sağlamış olursunuz.”

Önce Dengeli ve Düzenli Beslenme

Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu, nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara, yorgunluk ve güçsüzlük gibi septomlara karşı alınabilecek en etkin önlemin doğal çözümler olduğunu da söyledi. Mevsiminde tüketilecek meyve ve sebzeler, dengeli ve düzenli beslenmenin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını kaydeden Dr. Buyrukçu, “Hiç kuşku yok ki vitamin ve minareller sağlığımız için önemli, yaşamın sürdürülmesini sağlayan çarkın dönmesi için itici güç. Ancak bunların vücutta eksikliği kadar fazlası da zararlı. Bilinçsizce ve uzun süre alınan vitaminler başta karaciğer olmak üzere organlara zarar verebilir. Biz vitamin ve mineral takviseyisinin yapılacak tahlil ve testlerin sonucuna göre verilmesini, en doğru yöntemin ise doğal beslenmeyle vitamin dengesinin sağlanması olduğunu söylüyoruz…”

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz