Meme Kanseri ile İlgili Yanlış Bilgiler

Birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde eksik ya da yanlış bilgiler toplum içinde zamanla doğru bilinen yanlışlara dönüşebiliyor. Bunlardan birkaçını sizin için araştırdık.

Efsane 1: Silikonlu meme patlar.

Silikonlu memenin patlayabilmesi için çok ciddi bir darbe alması gerekir. Ancak delici travmalar sırasında silikonlu meme patlayıp delinebilir. Yeni teknolojiler sayesinde protez memenin içindeki silikon yapısı jel kıvamında değil, jöle kıvamındadır. Böylelikle bu bölgede yırtılma dahi olsa silikon vücuda yayılamaz ve rahatlıkla tamamını çıkarmak mümkündür. Travma sonrası silikonu hemen çıkarmakta fayda vardır. Ancak uzun süre patlayan silikonla yaşamış hastalara da rastlayabiliyoruz.

Efsane 2: Silikonlu memesi olanlar bebek emziremez

Silikon meme protezi bebek emzirmeyi hiçbir zaman etkilemez.

Efsane 3: Silikon protez ile meme büyütme sonrası kanser riski artar.

Kanser riski kesinlikle artmaz. Asıl üzerinde düşünülmesi gereken, silikon protezin olası bir meme kanserinin gözlemini ortadan kaldırıp kaldırmayacağıdır. Günümüzde gelişen tekniklerle bu durum da ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla meme protezi rahatlıkla kullanılabilir.

Efsane 4: Yağ enjeksiyonu ile meme büyür.

Yağ enjeksiyonu yeni ve zorlu bir yöntemdir. Şu an bu uygulama deneniyor. Ancak her olguda standart başarılı bir sonuçtan bahsetmek mümkün olamıyor. Protez meme kadar kolay bir yöntem değildir. Ancak meme rekonstrüksiyonu için kullanılıyor. Hastaya kendi dokusu ya da protez ile meme yapıldıktan sonra bazı rötuş prosedürleri uygulamak gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de eksik kalan dokunun yağ enjeksiyonuyla yerine konmasıdır. Bu tür uygulamalarda iyi sonuçlar verir.

Güncellenme tarihi: 10 Nisan 2012

editor@anadolusaglik.org

Yorum Yaz