Meraklı Çocuklar Arpacığa Daha Fazla Yakalanıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, çocukların meraklı oldukları için her yere dokunup, ellerini gözlerine götürdükleri için arpacık riskine daha fazla yakalandığını söyledi.

Çocuklardaki arpacağın tedavisinde geç kalınmaması gerektiğini aktaran Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, “Gözdeki arpacağı ovuşturmak ve sıkmak enfeksiyonu yayar” uyasında bulundu.

Çocuklar da enfeksiyon riski yüksek

“Çocuğunuzun arpacık sorununu sıkça yaşıyorsa tetikleyici hastalığın varlığı mutlaka araştırılmalı” diyen Doç. Dr. Karaman, çocuklarda (Hordeolum) arpacık oluşumu ve tedavi yöntemlerini anlattı:

Halk arasında arpacık olarak bilinen it dirseği, gözyaşı yağ bezlerinin iltihaplanması sonucu meydana gelir. Arpacık, göz kapağındaki yağ üreten yağ veya ter bezlerinde oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Enfeksiyona genellikle Staphylococcus aureus adı verilen bakteriler neden olur. Çocuklar meraklı oldukları için her yere dokunurlar, her şeyi ellerler. Sonra da ellerini gözlerine götürürler. Enfeksiyona daha çok maruz kalırlar.

Doç. Dr. Karaman, arpacığın en sık görülen belirtilerini de şöyle sıraladı;

Göz kapağı şişmesi, göz kapağının kenarında kızarıklık, etkilenen bölge üzerinde ağrı ve hassasiyet arpacıkta sık görülen belirtilerindendir.

Yorum Yaz