Metabolik Sendroma Karşı Chia Tohumu Yağı

chiatohumuMetropol insanının tüm özelliğini taşıyorsanız yani masa başında uzun saatler geçiriyorsanız, beslenmenize dikkat edemiyor, yüksek kalorili besleniyorsanız ve yoğun stres altındaysanız “metabolik sendrom”a bir adım daha yakınsınız. Modern yaşam hastalığı olarak tanımlanan “metabolik sendrom”, insülin direnciyle başlayan, abdominal obezite (karın bölgesi yağlanması), glukoz intoleransı, diyabet, dislipidemi (kan yağlarının olması gerektiğinden fazla miktarlarda bulunması), hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi hastalıkların birbirine eklenmesiyle ölümcül sonuçlara yol açabilecek kadar tehlikeli. Yapılan çalışmalar Chia Tohumu Yağı’nın metabolik sendroma karşı tedavide destek sağladığını gösteriyor.

Özellikle masa başında hareketsiz ortamlarda çalışan, beslenmesi düzensiz ve yoğun strese maruz kalan kişilerde görülen metabolik sendrom; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteriyor.  Türkiye Metabolik Sendrom Araştırma Grubu’nun (METSAR) yaptığı çalışmaya göre ülkemizde 20 yaş üstü nüfusun 1/3’ üne yakını metabolik sendromlu. Ayrıca Türkiye geneli metabolik sendroma yakalanma sıklığının erkeklerde % 28,8 iken, kadınlarda % 41,1 olduğu saptanmış durumda. Yapılan araştırmalarda ise metabolik sendroma karşı doğal besin destekleri önemli bir rol oynuyor.

Zade Vital tarafından Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR ile işbirliği ile geliştirilen ve Zade Vital Tesisleri’nde, Türkiye’de ilk kez, GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretilen Cold Press Chia Tohumu Yağı metabolik sendroma karşı doğal bir destek sağlıyor.

Ada çayı gibi Lamiaceae familyasından olan ve anavatanı Orta Amerika olan Chia bitkisi tohumu yağının pek çok sağlık faydası bulunuyor.  Bitkisel Omega 3 olan ALA (Alfa Linolenik Asit) miktarını yüksek oranda içeren Chia Tohumu Yağı, metabolik sendromda destek olarak kullanılmasının yanı sıra kilo vermede de dolaylı bir etkiye sahip.

Yine yapılan çalışmalara göre Chia Tohumu Yağı antiinflamatuvar (yangı giderici), antikoagulan (kan sulandırıcı), antidiyabetik (şeker hastalığına karşı koruyucu), kardiyoprotektif (kalp hastalıklarına karşı koruyucu), antihipertansif (kan basıncını düşürücü), kolesterol ve trigliserit düşürücü özellikleri ile birçok hastalıkta destek olarak kullanılabiliyor.

Chia Tohumu Yağı’ndaki antioksidan kapasite değeri olarak belirtilen ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity-Oksijen Radikalleri Absorbans Kapasitesi) seviyesi çok yüksek olduğundan sporcuların müsabaka ve antrenman sırasındaki dayanıklılığını artırmada da yardımcı oluyor.

Chia Tohumu Yağı haricen kullanımda özellikle diyabeti ve son dönem böbrek hastalığı olanlarda; pruritus (kaşıntı), kuruluk ve pullanma gibi kserotik lezyonlara karşı da destek olarak kullanılabiliyor.

Yine haricen antifungal ve antibakteriyel özelliği de olduğu bildirilen Chia Tohumu Yağı, cilt nemlendirme ve deri hidrasyonunu düzenleme amacıyla da destek olarak kullanılabiliyor. Chia Tohumu Yağı, aynı zamanda haricen kronik ekzema ve atopik dermatit gibi hastalıklarının tedavisine de destek oluyor.

Sadece doktor ve eczacı danışmanlığı ile toplum ile buluşan Zade Vital® Cold Press Chia Tohumu Yağı sadece eczanelerde yer alıyor. Sıvı ve yumuşak kapsül formları ile kullanım kolaylığı sağlayan Chia Tohumu Yağı dahilen ve haricen kullanılabiliyor.  Yumuşak kapsül formunu tercih eden yetişkinler günde 1-2 kapsül şeklinde kullanılabiliyorken, sıvı form ise haricen günde 2 kez ince bir tabaka halinde lezyon bölgesine sürülerek uygulanabiliyor.

Zade Vital® Cold Press Chia Tohumu Yağı Blister Kutu 30 Yumuşak Kapsül: 69 TL

Zade Vital® Cold Press Chia Tohumu Yağı Cam Şişe 20 ml: 23 TL

Zade Vital® Cold Press Chia Tohumu Yağı Patlatılabilen Cam Ambalaj: 29 TL

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz