Metabolomix Testi Kişiye Özel Bilgiler Sunuyor

Fonksiyonel Beslenme konusunda bilgi veren Talatpaşa Laboratuvarlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Serdar Seven, beslenme dengesinin değerlendirilmesinde kullanılan Metabolomix Testi’nin kişiye özel önemli bilgiler sunarak tedavilerde yol gösterici olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Serdar Seven, “Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde görülen kronik hastalıklardaki belirgin artış özellikle son yıllarda daha dikkat çekmekte. Bu hastalıklar enflamasyon, metabolik düzensizlikler ve bağışıklık sistemini etkileyen otoimmünite artışı ile beraber seyreder ve hastaların enerjileri oldukça düşüktür. Bu sorunların kökeninde genetik geçiş gösteren enzim yetersizlikleri, vücutta aşırı toksin birikimi ve gereksiz kullanılan ilaçların yanı sıra yaşam tarzı seçimlerimizin, özellikle günlük uyguladığımız diyet ve beslenmenin de çok önemli olduğunu artık biliyoruz. Tüketim çılgınlığına rağmen besin çeşitliliğinin az olması ve diyetteki dengesiz dağılım yetersiz beslenme ile sonuçlanıyor. Sosyoekonomik koşullar ile düşük kalitedeki gıdaların daha ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması, raf ömrü kaygısı ile işlenmiş bu kalitesiz gıdaların tüketiminin artması yetersiz beslenmede önemli rol oynamaktadır. Buna karşın sağlıklı beslenme seçimleri, vücudumuzda eksik olan ürünlerin yerine konması, zararlı ürünlerin uzaklaştırılması, uygun öğün aralıkları ve iyileştirilmiş gıda kalitesi sağlıklı bir yaşam sürmenin altın anahtarları olabilir” dedi.

GIDAYI İLAÇ OLARAK UYGULAMAK

Metabolomix Testinin metabolizma hakkında birçok anahtar bilgi sağladığını vurgulayan Uzm. Dr. Seven, “Metabolomix testi metabolizmada anahtar rol oynayan beslenme belirteçlerinin analizini içeren en kapsamlı beslenme testidir. Bu test ile hastaların, oksidan/antioksidan dengesi, B vitaminleri, mineralleri, yağ asitleri, Omega 6/3 dengesi, amino asitleri, metilasyon desteği, toksik maruziyetleri ve mitokondrial disfonksiyonu değerlendirilir. Metabolomix testi ile hekimler fonksiyon bozukluklarının temel nedenlerini tanımlayabilir ve gıdayı ilaç olarak uygulayan klinik yaklaşım ile “Fonksiyonel Beslenmeyi” hastalarına uygulayarak kronik süreçlerin tedavisinde çok daha iyi sonuçlar alabilirler” diye konuştu.

KİMLER YAPTIRMALI?

Duygu durum bozuklukları, mitokondrial disfonksiyon, kronik yorgunluk, kronik stres, enflamasyon gibi belirtilere sahip olanların bu testi yaptırabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Serdar Seven, şöyle devam etti: “Metabolomix testi, kolay yorumlanabilen, anlaşılır ve hekimin tedavisinde uygulayabileceği sonuçları raporlar. Test sonuçlarına göre kişiye özgü “Fonksiyonel Beslenme Çizelgesi” çıkarılır. Hastanın gereksinim duyduğu besinleri hedefleyerek beslenme tedavisinde çok daha iyi sonuçlar alınması ve sağlıklı bir hayat sürmesi için yardımcı olurlar”

Yorum Yaz