Mide Balonu Riskleri

Zayıflamak veya kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen yöntemlerin başında mide balonu gelmektedir. Mide balonu oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerden oluşmaktadır. 6 – 12 aylık bir tedavi sürecinin ardından hastanın kilo vermesini sağlamaktadır. Ancak her tıbbi uygulamada olduğu gibi mide balonunda da bazı riskler ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda mide balonu herkese yapılması uygun bir tedavi yöntemi değildir.

Genel anlamda mide balonu riskleri hayati sorunlar teşkil edecek türden değildir. Bu kapsamda ilgili doktor kontrolünde uygun görüldüğünüz sürece mide balonunu rahatlıkla taktırabilirsiniz. Üstelik mide balonu takılma işleminde herhangi bir şekilde cerrahi müdahale de yapılmamaktadır. Bu sayede istirahat sürecine girmeden direkt olarak gündelik yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Mide Balonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mide balonu zayıflamak isteyen kişiler için alternatif çözüm yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Çeşitli mide balonları günümüzde doktorlar tarafından hastalara uygulanmaktadır. Mide balonunun nasıl çalıştığı bu kapsamda merak edilen sorular arasındadır. Aynı zamanda mide balonu riskleri de merak konusu olan noktalardan biridir. Mide balonu genellikle spor veya farklı yöntemler denediği halde bir sonuç alamayanlara kullanılan işlemlerden biridir. Mideye yerleştirilen balon hastanın tokluk hissini sürekli hissetmesini sağlamaktadır.

Mide balonunun çalışma şekli aslında mideyi doldurmasından kaynaklıdır. Bu sayede hasta daha az yemek yemeye ve çabuk doyum hissiyatına ulaşmaya başlar. Böylece çok fazla yemek yeme rahatsızlığından da kurtulmuş olur ve kilo verir. Doktor kontrolünde devam eden bu tedavi süreci sonrasında mide balonu hastanın midesinden çıkartılır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Bir mide balonunu hastanın midesine takmak için genellikle endoskopi uygulanır. Ancak öncesinde hastanın herhangi bir riskli durumu olup olmadığını anlayabilmek için muayene yapılır. Daha sonrasında ise uygun ekipmanlar aracılığıyla hastanın midesine mide balonu yerleştirilir. Bu mide balonunun yerleştirilme şekli mide balonunun çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ağız yoluyla yutularak da kullanılan kapsül şeklinde mide balonları vardır. Bu doğrultuda doktor hangi mide balonunu hastaya uygun görürse ona göre bir mide balonu takma işlemi gerçekleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Obezite Ameliyatları Güvenli Mi?

Mide balonu takıldıktan sonra ilk etapta hastada çeşitli rahatsızlıklar veya yan etkilerin görülmesi mümkündür. Bunun yanı sıra tedavi süreci öncesinde mutlaka mide balonu riskleri konusunda doktor tarafından bilgilendirme yapılmalıdır. Bu riskleri dikkate alarak tedavi sürecine geçilmesi önemlidir. Böylelikle herhangi bir sorun yaşanmadan hastanın mide balonu tedavi süreci devam ettirilmektedir.

Mide Balonu Patlar Mı?

Mide balonu hastanın daha az yemek yemesini sağlayan zayıflatma için etkili olan tedavilerden biri olarak bizleri karşılar. Ancak mide balonunun zorlanması veya farklı nedenlerden kaynaklı olarak mide balonu patlayabilir. Mide balonunun patlaması herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Bazı durumlarda mide balonu olan hastalar dahi mide balonunun patladığını ve vücuttan atıldığını hissetmemektedir. Bu nedenle de sürekli olarak tedavi süresince doktor kontrolünün sağlanması önemlidir.

Mide balonunun patlamasının ardından midedeki balon bağırsaklara geçer ve dışkı yoluyla atılmaktadır. Bazı durumlarda midede kalan ve patlamış olan mide balonu endoskopi işlemi ile de hasta vücudundan alınabilmektedir. Nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgilere Op. Dr. Ceyhun Aydoğan ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda mide balonu riskleri konusunda da bilgi almanız mümkündür.

Mide Balonu Takıldığında Görülen Durumlar

Genellikle mide balonu mideye yerleştirildiğinde ortaya çıkan bazı durumlar söz konusudur. Özellikle de insan vücuduna yabancı bir madde girmesinden kaynaklı vücut sinyal vermektedir. Bu sinyaller farklı şekillerde görülebilmektedir. Öncelikle bir mide ağrısı veya mide bulantısı oluşması oldukça olağan bir durumdur. Bu süreç genellikle mide balonu takıldıktan sonraki 3 gün içerisinde geçmektedir. Aynı zamanda midede yanma hissi veya çok fazla yemek yiyememe ve tıka basa doymuş hissi yaşanması da mümkündür.

Kramp ve kusma gibi durumlar da mide balonu takıldığı zaman görülen başlıca etkilerden biridir. Ancak bu etkiler ilk etapta hastanın karşısına çıkması oldukça normal olan sonuçlardır. Bunun yanı sıra mide balonu riskleri arasında ilerleyen süreçlerde bu durumların devam etmesi yer almaktadır. Eğer tedavi esnasında da belirttiğimiz yan etkileri görüyorsanız, mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmeniz önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mine Balonuyla İlgili Merak Ettikleriniz

Mide Balonunun Olası Yan Etkileri

Bir hastaya takılan mide balonunun gösterebileceği çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genellikle benzerlikler gösterse de hastadan hastaya göre de değişik şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Belirtmeliyiz ki mide balonunun olası yan etkileri çok fazla hayati tehlike taşıyan türden değildir. Bu bağlamda endişelenmeden yan etkileri gördükçe doktorunuzla irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Doktorunuz yan etkilerin oluşum nedenini çözerek uygun ilaç tedavisini de eklemektedir.

Mide Balonunun Riskleri ve Sonuçları Nelerdir?

Her tedavinin veya tıbbi işlemin riskleri veya olası sonuçları bulunmaktadır. Cerrahi bir müdahale olmamasına rağmen mide balonu için de görülebilecek riskler ve sonuçlar söz konusudur. Bu nedenle mide balonu uygulaması öncesinde hastalara çeşitli muayeneler ve kontroller yapılmaktadır. Bu sayede olası risklerin önüne geçilmektedir. Mide balonu riskleri ve sonuçlarının bazılarını sizlere aşağıda sıraladık. Belirmiş olduğumuz riskler ortaya çıkabilmektedir.

 • Asit reflüsü
 • Yemek yedikten sonra kusma
 • Karın krampları
 • Mide bulantısı ve kusma

Mide Balonunu Kimler Takmamalı?

Kolay ve verimli sonuç alabileceğiniz bir tedavi yöntemi olan mide balonu tedavisini herkes ne yazık ki yaptıramamaktadır. Öncelikle bu tedaviye uygun olup olunmadığı doktor ve hasta tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastanın sağlık durumu uygun görülürse mide balonu taktırma sürecine geçilmektedir. Aşağıda sizlere maddeler halinde mide balonunu taktırmanıza engel olacak durumları belirttik. Sıralamış olduğumuz durumlara sahip kişilerin mide balonu taktırması uygun bir tedavi yöntemi olmamaktadır.

 • Uzun vadede kilo verme kararlılığına sahip değilseniz
 • Kronik steroid veya bağışıklık sistemini baskılayıcı bir tedaviniz olduysa veya devam ediyorsa
 • Hamileyseniz ya da emziriyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız
 • Daha öncesinde obezite ameliyatı olduysanız
 • Büyük bir mide fıtığına sahipseniz
 • Ameliyattan önce aşırı asit reflü görülmesi oluyorsa
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlısıysanız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kilo Vermede Ameliyatsız Mide Balonu Yöntemi Etkili Mi?

Belirtmiş olduğumuz durumlara sahipseniz tedavi esnasında mide balonu riskleri ile karşılaşmanız daha olasıdır. Bu nedenle doktorlar tarafından mide balonu tedavisi bu kişiler için önerilmemektedir.

Mide Balonu Tedavi Sürecinde Görülebilecek Etkiler

Mide balonunun tedavi süreci 6 – 12 aya kadar devam etmektedir. Bu süreç esnasında hastalarda görülebilecek çeşitli etkiler bulunmaktadır. Genellikle mide balonu riskleri ve yan etkilerini kapsayan etkiler görülebilmektedir. Hastaların bu durumda doktorları ile irtibat kurarak gerekli önlemleri alması önemidir. Genel anlamda tedavi esnasında karşılaşılan yan etkiler mide bulantısı, kramp veya kusma gibi durumlardır. Ancak bu süreçte hastanın sürekli doktor kontörlünde tedaviyi devam ettirmesi gerekmektedir. Böylelikle olası bir riskin önüne geçilmektedir.

Tedavi süresince hiçbir şekilde yan etkiyle karşılaşmayan hasta yoğunluğu da fazladır. Bu doğrultuda tedavi sürecinde herkeste aynı etkiler veya herhangi bir etki görülmesi mümkün değildir. Bu konuda detaylı bilgiler edinmek ve mide balonunu kimlerin yaptırabileceği konusunda fikir almak için Op. Dr. Ceyhun Aydoğan ile iletişim kurabilirsiniz.

Yorum Yaz