OMRON’dan Tek Cihaz ile EKG ve Tansiyon Ölçümü

Dünyamızda gittikçe yaşlanan bir nüfus özellikle de kalp rahatsızlığı, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişiler çok daha fazla düzenli kontrole ihtiyaç duyuyor. Kardiyovasküler hastalıkların kontrolü ve evde erken tespiti, hastalar için kurtarıcı olabiliyor. Omron, genelde hastane ortamında yapılan kalp ritmi kaydını (EKG) ve de aynı zamanda tansiyonunuzu (kan basıncı), en yeni modeli COMPLETE ile basit bir şekilde, hastaneden evinize taşıyor.  

 

Yapılan araştırmalarda, dünyada yılda yaklaşık 18 milyon insan kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ya ölüyor ya da büyük hasarlar yaşıyor. Maalesef bu durum, toplam ölümlerin yaklaşık yüzde 31’i gibi ciddi bir oranı oluşturuyor. Ayrıca, yüksek tansiyon ve ritm bozuklukları (özellikle atriyal fibrilasyon), sıklıkla inmeye (felce) yol açabiliyor. 

 

Atriyal fibrilasyon, çoğu zaman yoğun polikliniklerde, hızlıca yapılan muayenelerde zorlukla saptanıyor ve birçok kişi rahatsızlığın tespiti yapılmadan yaşamını sürdürüyor. Bu noktada hastalığın erken tespiti, hastalar için hayati öneme sahip oluyor ve de erken teşhiş ile inme riski yüzde 68 düşürülebiliyor.

 

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz!

 

Omron’un en yeni modeli COMPLETE, ev rahatlığında hem hipertansiyon hem de atriyal fibrilasyon tespiti yapabilmesiyle hastaların teşhisini kolaylaştırıyor. EKG ölçümü yapan cihaz aynı zamanda tansiyon ölçümünü dolayısyla kontrolünü de sağlıyabiliyor. Genel popülasyon için klinik olarak onaylı cihaz, hastalara evdeki durumlarını tutarlı ve doğru şekilde tespit etme fırsatı sunuyor. 

 

COMPLETE, cihaz sonuçları ve problemleri yorumlama konusunda hastalara dolayısıyla doktorlara yardımcı olan göstergeler ve uyarılar sağlıyor. Tansiyon ölçüm sonuçlarına göre yüksek ve düşük tansiyon, EKG ölçümü sonuçlarına göre ise ritm düzensizlikleri ihtimallerini (atriyal fibrilasyon vs) uyarı olarak veriyor.

 

Tüm bu faydalarının yanında, OMRON CONNECT uygulaması sayesinde, akıllı telefon ve bilgisayar bağlantısı ile veri aktarımı yapılabiliyor. Böylece geriye dönük sonuçların doktor ile paylaşılması mümkün oluyor. 

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Karpuz, özellikle riskli hipertansiyon hastalarında evde tansiyon takibinin önemini vurgulayıp aynı zamanda ritim bozukluklarının da (atrial fibrilasyon gibi) tespiti için hem kan basıncı ölçen hem de elektrokardiyografi (EKG )çeken Omron Complete’in gerek tedavi ve gerekse takipte son derece faydalı olduğunu belirtiyor, tüm bunların yanı sıra hastaların hekimlerle veri paylaşmasının gelişebilecek kardiyak olayların önlenmesinde çok yararlı olduğunu vurguluyor.

Yorum Yaz