Omurga Ağrı Pili Hakkında Neler Biliyorsunuz?

kaderkeskinbora2Doç. Dr. Kader Keskinkaya
Algoloji-Ağrı Uzmanı
www.kaderkeskinbora.com/

Bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrasında bazı hastalarda omurga kanalında bir takım yapışıklıklara bağlı olarak şiddetli bir şekilde bacak ve bel ağrısı görülür. Bu hastalar bel fıtığı ameliyatından sonra ağrılarının geçmemesi üzerine tekrar tekrar bel cerrahisi geçirmek durumunda kalırlar. Her bel fıtığı cerrahisi yeni bir yapışıklık ve devamında da ağrının daha da artmasına neden olmaktadır. Bu hastalarda algolojik tedaviler, fizik tedavi, ilaç vb. bir takım tedavi yöntemleri çare olmazsa, hastanın omurga kanalına pil yerleştirilerek, “Spinal kord stimülasyonu” uygulanır. Diğer bir hasta grubu ise buerger hastalığı başta olmak üzere damar tıkanıklığına bağlı ayak ve ellerinde yarası ve ağrısı olan hastalardır. Omuriliğe konulan pil ile sağlanan elektrik akımı yani spinal kord stimülasyonu damarların genişlemesini de sağladığından yaraların iyileşmesine de katkıda bulunmakta ve ayrıca da çok şiddetli olan damar tıkanıklığı sonucu oluşan ağrıyı da azaltmaktadır.
Kimlere spinal kord stimülasyonu yapılabilir?

Yöntemin başarısı için hasta seçimi çok önemlidir. Ağrı şikayetleri çok sık ve şiddetli olmalı, diğer tedavi yöntemlerinden yeterli yanıt alınmamış olmalıdır.

1. Omurilik zedelenmesine bağlı ağrılar,
2. Bel ya da boyun bölgesinde ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklara (fibrozise) bağlı sinir kökü basıları,
3. Kol ve bacak kesilmesi (amputasyonu) sonucu ortaya çıkan fantom ağrısı,
4. Şeker hastalığı gibi nedenlerle ortaya çıkan periferik nöropati ağrısı,
5. Dolaşım yetmezliği nedeniyle oluşan periferik damar hastalıklarına bağlı ağrılar,

Omurga pilinin en çok uygulandığı hastalıklardır.

Son yıllarda spinal kord stimülasyonu angina pektoris (kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı) tedavisinde de kullanılmaktadır. Tedaviye dirençli migren tedavisinde oksipital sinire elektrod yerleştirerek pil uygulaması ise migrene bağlı ağrı tedavisinde çığır açmıştır.

Yorum Yaz