Orta Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Yerçekiminin etkisi, genetik ve çevresel faktörler nedeniyle yıllar içinde elmacık kemiği üzerinde bulunan yağ dokuları aşağı yönde yer değiştirir. Bu bölgedeki dolgunluk azaldığı gibi burnumuzun hemen yanından aşağı doğru uzanan nazolabail oluk dediğimiz çizgi derinleşir ve yorgun-yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Bununla birlikte orta yüz bölgesi yüzün göz-kaş ünitesi ile yakından ilişkili olduğundan, orta yüz bölgesinde volüm kaybı ve sarkma ortaya çıkan hastaların sıklıkla kaş kuyruklarında düşüklük, üst göz kapağı derisinde sarkma, alt göz kapağında yağ fıtıklaşması gibi yaşlılık görüntüsü oluşturan problemlere de rastlarız. Bu yüzden orta yüze ait problemleri ya şakak bölgesinden girerek, şakak germe ile kombine ederiz ya da alt göz kapağındaki problemi gidermek için kirpik altından orta yüze ulaşıp sarkmış olan yağ yastıkçığını yukarı yönde kaldırırız.

Bu ameliyatta temel amacımız; sarkmış olan cilt altı yağ yastıkçıklarının eskiden bulundukları noktaya taşınması, böylece kişiye genç ve çekici bir görünüm veren dolgunluğun tekrar sağlanması ve nasolabial kıvrımın üzerindeki katlanmayı kaybederek bu çizginin derinliğinin azaltılmasıdır.

Şakak bölgesinden girerek endoskopik yöntem kullanılarak gerçekleştirdiğimizde sadece saçlı deri içinde yaptığımız 3-4 cm.’lik bir kesi ile elmacık kemiği üzerindeki yumuşak dokuları serbestleştiriyoruz. Serbestleştirdiğimiz yağ yastıkçıklarını bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki fasya adını verdiğimiz güçlü zar tabakasına asıyoruz. Böylece elmacık kemiği üzerindeki dolgunluk sağlanmış ve nasolabial kıvrımın derinliği azaltılmış olur. Burada teknik olarak hemen kemik üzerinde bulunan ve periost adını verdiğimiz zar tabakasının altından sarkmış dokuların serbestleştirme işlemine subperiostal teknik, sarkmış olan yağ yastıkçığının hemen altından serbestleştirme işlemine ise preperiosteal teknik adını veriyoruz. Şahsi tecrübem ve tercihim preperiosteal tekniğin, yağ yastıkçıklarını tutan bağlar doğru ve yeterli biçimde serbestleştirildiğinde hem daha etkili, kalıcı sonuç hem de daha hızlı bir iyileşme süreci sunduğunu göstermektedir. İster şakak bölgesinden ister alt göz kapağı ameliyatı yapmak için kullandığımız kesi hattından girerek orta yüz germe ameliyatını gerçekleştirelim, arzu edildiği üzere gözlerin de badem göz formunda şekli değişmektedir. Bu hemen her alt göz kapağı ameliyatında mutlaka yaptığımız kantopeksi operasyonun bir etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikkat edilirse orta yüz, göz kenarı ve kaş kuyruğu bir bütün olarak yukarı yönde hareket ettiğinde, tıpkı saçlarınızı arkada topladığınızda ortaya çıkan gerginlik efekti kalıcı olarak elde edilmektedir.

Orta yüz gençleştirme ameliyatını genel anestezi altında yapmayı tercih ediyoruz. Hastalar ameliyattan 5-6 saat sonra ya da 1 gece hastanede kaldıktan sonra eve dönebilmektedir. Yüz ve göz çevresindeki morluklar, şişlikler 7-10 gün içerisinde genellikle kayboluyor ve kişi çabuk bir şekilde işine, sosyal hayatına rahatlıkla dönebiliyor.

DR.ZEKERİYA KUL

Yorum Yaz