Pelvik Organ Sarkması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Pelvik bölge dediğimiz karın alt kısmında leğen kemiği içerisinde yerleşmiş organların (rahim, mesane, rektum, bağırsaklar) bulunduğu yerden aşağıya doğru inmesi ve vajinadan dışarı sarkması durumuna pelvik organ prolapsusu (POP) denilmektedir. 

Sarkan organ; mesane (idrar torbası) ise “sistosel/mesane sarkması”, rahim (uterus) ise “uterin prolapsus/rahim sarkması”, rektum ise “rektosel”, barsaklar ise “enterosel” olarak adlandırılmaktadır.

Pelvik tabanda yer alan kaslar ve bağlar; mesane, rahim, ince ve kalın bağırsaklar gibi karın içinde yer alan organları desteklerler. Eğer bunları destekleyen dokular esnekliklerini ve güçlerini kaybederlerse bu organlar daha aşağıya sarkabilirler ve hatta dışarıya doğru çıkıntı yapabilirler. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral pelvik organ sarkması ile ilgili bilgi verdi.

 

Pelvik Organ Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Vajina veya belin alt kısmında aşağı doğru çekilme hissi, vajinada veya vajina dışında dolgunluk veya şişkinlik hissi, yavaşlamış idrar akışı, mesaneyi tam olarak boşaltamama hissiyatı, sık veya sıkışarak idrara gitme ve gülme hapşurma ile idrar kaçırma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Dışkılamada zorluk veya bağırsakları boşaltabilmek için vajinaya baskı yapma isteği, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissi gibi belirtiler izlenebilir.

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

Yukarda anlattığımız belirtiler varsa, mesanenizi boşaltmak veya bağırsak hareketi için parmaklarınızı vajinanıza, rektumunuza itmeniz gerekiyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Pelvik organ sarkmasına ne sebep olur?

İleri yaş, gebelik, zorlu ve çoklu vajinal doğumlar, kronik kabızlık, kronik öksürük, obezite, sürekli ağır kaldırma ve genetik yatkınlık gibi faktörler mesane ve rahim sarkmasında önemli rol oynamaktadır. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ve zorlu doğumlarla pelvik tabanı asan bağlar zayıflamakta ve bu hamağa benzetebileceğimiz yapının asmış olduğu organlar aşağı doğru sarkmaktadır.

Gebelik ve doğum, vajen ve destek dokuların zayıflamasında ana neden olarak düşünülmektedir. Pelvik organ sarkması bir veya daha fazla çocuğu olan her üç kadından birinde görülmektedir. Sarkma hemen veya yıllar içinde gelişebilir. Bununla birlikte hayat boyu her 9 kadından 1 (11%)’inin sarkma nedeniyle ameliyat geçirdiğini vurgulamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ankilozan Spondilit Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasıl önleyebilirim?

Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmanızın ciddi anlamda yararı olacaktır. Bu egzersizler pelvik taban kaslarınızı güçlendirir ve özellikle doğum sonrası kaslarda oluşan deformasyonu düzeltme üzerine etkilidir.

Kabız olmamaya, ıkınmamaya özen gösterin. Yüksek lifli gıdalar kabızlığı önlemede size yardımcı olacaktır.

Ağır kaldırmaktan kaçının ve doğru şekilde kaldırın. Kaldırırken, bel veya sırt yerine bacaklarınızı kullanın.

Öksürüğü kontrol edin. Sigarayı bırakmak bu konuda kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerdendir. Kronik öksürük veya bronşitiniz varsa tedavi için doktorunuzla görüşün.

Kilo almaktan kaçının. İdeal kilonuzu belirlemek için doktorunuzla konuşun ve gerekirse kilo verme stratejileri hakkında tavsiye alın.

Pelvik organ sarkması için tanı nasıl konur?

Pelvik organ sarkmasının tanısı basit bir fizik muayene ile konabilmektedir. Çoğunlukla kadınlar rahim sarkmasını dışarıdan kendileri fark edebilir. Fakat herhangi bir şikâyeti olmayan kadınlarda bazen muayene esnasında organ sarkması saptanabilir.

Pelvik organ sarkması nasıl tedavi edilir?

Tedavi seçenekleri cerrahi ve cerrahi olmayan olarak sınıflanabilir.

Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri

  • Takip: Hafif derece bir sarkma var ve rahatsızlık oluşturmuyor ise aktif bir tedavi yapmadan takip edilebilir. Bu durumda şikâyeti artırabileceğinden ağır kaldırmaktan, kabızlığa bağlı fazla ıkınmaktan ve aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekir.
  • Pesser Halkası: Pesserler çeşitli tip ve şekillerde olup vajene yerleştirilen aparatlardır. Vajende sarkan organlara mekanik destek vererek rahatlama sağlar. Eğer tıbbi nedenlerle ameliyat olmamak veya ameliyatı ertelemek istiyorsanız tedavi için pesserler değerlendirilebilir.
  • Pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizi): Egzersizle, zayıflamış pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi erken evrelerde düzelmeyi sağlar veya durumun ilerlemesini engelleyebilir.

 

Cerrahi tedavi seçenekleri

Şikâyet oluşturan sarkma durumlarında cerrahi tedavi uygulanabilir. Yaşa, önceden geçirmiş ameliyatlara ve genel sağlık durumuna bağlı olarak uygun cerrahi seçeneğine karar verilir. İki ana seçenek vardır: düzeltici cerrahi veya vajinanın kapatılması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karaciğerinizi Hasta Eden Dört Neden

 

Düzeltici cerrahi: Pelvik düzeltici cerrahinin amacı pelvik organları doğal konumlarına yerleştirirken cinsel fonksiyonun da korunmasıdır. Düzeltici cerrahinin başarı oranı %80-90 oranındadır. Cerrahi için farklı seçenekler mevcuttur:

  • Dışarıdan görünen bir kesi olmadan, vajinadan yapılan yöntem,
  • Karından yapılan yöntem,
  • Laparoskopik (endoskopik-kapalı) yöntem,
  • Robotik yöntem.

 

Vajenin kapatılması (Kolpoklezis): Cinsel olarak aktif değilseniz ve genel sağlık durumunuz düzeltici cerrahiye izin vermeyecek durumda ise tedavi amacıyla vajinanın kapatılması önerilebilir. İşlem sırasında dikişlerle vajen duvarı dikilerek kapatılır, böylece organ sarkması engellenir. Ameliyat süresinin kısa olması ve hızlı iyileşme süreci bu işlemin en büyük avantajıdır. Başarı oranı %90-95’tir.

Yorum Yaz