Psikiyatrik Hastalıklarda In-Slico Modelleme Kullanılacak

Psikiyatrik hastalıkların tanı ve tedavi sonuçlarının öngörülmesinde hesaplamalı psikiyatri çalışmaları ile dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sinirbilim alanında yürütülen in-silico çalışmalarının bu alana derinlik kazandırdığını söyledi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, günümüzde yaşanan dijital devrim ve büyük verinin ortaya çıkmasının birçok şeyin yeniden yazılmasına sağladığını belirterek “Psikiyatri de yeniden yazılıyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzmanlarının katılımıyla her hafta gerçekleştirilen Bilimsel Toplantılarda bu hafta, geçtiğimiz yıl Amerikan Psikiyatri Derneği APA (American Psychiatric Association) kongresinde yapılan ve yılın en iyi sunumlarından seçilen ‘Hesaplamalı Psikiyatri ve Gelecek Perspektifleri” başlıklı sunumlar yapıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Hesaplamalı psikiyatri çok yeni bir alan”

Pandemi önlemleri kapsamında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıda Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hesaplamalı Psikiyatri ve Gelecek Perspektifleri” alanındaki sunumunda hesaplamalı psikiyatrinin yeni bir teşhis alanı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Büyük veri ile birlikte yüksek çözünürlük, akıllı sistemler, derin öğrenme gibi kavramları yaygın kullanmaya başladık. Klasik yaklaşımda, tanı, tedavi, semptomlar ve hemen tedavinin başlaması esastır. Bununla birlikte doğru tanı ve yüksek tedavi başarısı için daha fazla ve yeni biyo-belirteçlere ihtiyacımız var. Şüphesiz ki psikiyatrik hastalıklar da veri yoğun bir alan olması itibariyle kuru laboratuvar kavramı ile uygulama alanı bulan in-silico çalışmaların yaygın ve yüksek başarı ile sürdürüldüğü bir alan.”dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Psikiyatri yeni alanlarla harmanlanmalı”

Psikiyatrinin genetik, yüzeysel öğrenme algoritmaları ve veri yoğun çalışmalarda da derin öğrenme algoritmalarıyla harmanlaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Beyin ve hastalıklar arasındaki ilişkide nörokuantolojiyi hemen ele alamıyoruz ancak yeni matematik modelleri öğretebileceğiz. Klasik EEG’ye baktığımızda buradaki bilgiyi dijital bilgiye dönüştürebiliyor. Maddenin 4. Formu olarak kabul ettiğimiz “bilgi”yi toplamak değil, öz niteliklerini çıkartarak anlamlı ve ayırt edici öngörü modelleri çıkartmak önemli, bu sayede psikiyatrik hastalıklar için yeni biyobelirteçler çıkartabiliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Artık her şey veri !”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şu andaki dijital devrim ve büyük verinin datanın ortaya çıkması birçok şeyin yeniden yazılmasına sebep oluyor. Psikiyatri de yeniden yazılıyor. Daha önce “veri herşeydir” deniliyordu, artık attığımız adıma kadar “herşey veri” diyebiliriz. Bu sayede tüm bu veriyi matematiksel yöntemlerle işleyebiliyor, klinik olarak da anlamlı sonuçlar üreten modeller çıkartabiliyoruz. Bu sayede psikiyatrideki hastalıkların tedavisinde RF dalgakarını kullanmayı, beyin sinyallerini kaydetmeyi ve işlemeyi ve uygun sinyalleri o kişiye vermeyle ilgili tedaviler önümüzdeki dönem için gözüküyor. Seçtiğimiz konu hesaplamalı psikiyatri, soyut konuların matematiksel hale gelmesi ve nörokuantoloji gibi bir yeniliği günlük psikiyatri pratiğinize taşıma çabamız, bu zamanın ruhunun öncülüğünü yaptığımızın işaretidir. Evrenin dijital tabanlı olduğu tezi ve büyük verinin önemi çok şeyi değiştirecek.” dedi.

Yorum Yaz