Rahim ve Rahim Ağzı Polipleri

http://www.brukseltupbebek.com/

 

RAHİM VE RAHİM AĞZI POLİPLERİ NELERDİR? NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Endometrial polipler (rahim in içinde oluşan polipler) servikal polip (rahim in ağız çevresinde oluşan polipler)bu çeşit polipler genellikle rahim in içerisinde ve rahim ağzının çevresinde bulunurlar. Bu çeşit polipler genel olarak dokulardan kaynaklanarak iyi huylu olduğu varsayılan ”et parçası” oluşumu şeklinde anlatılmaktadır. endometrial veya servikal poliplerin oluşmasına neden olan sebep tam olarak bilinmemektedir.
Nedeni kesin olarak tanımlanamayan bu polipler kadın hangi yaşta olursa olsun görebilmektedir. Endometriyal polipler oluştuğunda tek bir tanedir. Ama istisna durumlarda bu sayı çoğalabilir.

RAHİM VE RAHİM AĞZI POLİPLERİ HASTALIĞININ NE GİBİ BELİRTİLERİ VARDIR?

Endometriyal polipler kadınlarda herhangi bir belirti göstermeyeceği gibi düzensiz kanamalar veya adet kanamalarının uzaması şeklinde de kendini gösterebilir. Kötü huylu oluşumlar değildirler fakat yinede alındıktan sonra muhakkak patolojik inceleme yapılmalıdır. Endometriyal polipler rahim içerisinde yer kapladıkları için kısırlığa da neden olabilmektedirler. Bunun nedeni ise aynı RİA ( spiral ) gibi etki gösterebilmekte ve embrionun yerleşmesine mani olabilmektedirler. Kısırlık yani infertilite sorunu olan bayanlarda sebeplerden biride budur. Tedavisi özellikle infertil hastalarda histeroskopi ile dikkatli bir şekilde alınmasıdır. Ortalama 15 dk.lık bir operasyon sonrası sorun tamamen berteraf edilir.

Özellikle adet kanamasının yoğun olması şeklidir. Kadın ilişkiye girdiği sırada meydana gelen kanamalar ve özellikle görülen adet kanamaları sırasında kadında ağrı ve kramplara neden olmaktadır. Nadirde olsa genel itibari ile büyük olan endometrial polipler bazen rahim ağzından vajinaya doğru sarkmaktadır. bu oluşan durumlarda ise polipin neden olması ile kadında enfeksiyon meydana gelir ve akıntılara sebep olabilmektedir. Rahim ağzında oluşan polipler genel olarak herhangi bir belirti göstermezler. Ancak ilişkiden sonra kadında meydana gelen kanamalar yâda ara kanamalar şeklinde belirti gösterebilir.

Endometrial polip hastalığında meydana gelen kanamalar sonrasında kadının doktora giderek jinekolojik muayeneden sonra rahim içersinde örnek alınarak patoloji uzmanı tarafından incelenmesi sonucunda tanısı konmaktadır. Jinekolojik muayene sırasında bazı polipler rahim ağzından sarkma durumu söz konusu ise doktor bunu fark eder. Genelde doktorlar kadının rahminden örnek alarak incelenmesi için patolojiye gönderir. Endometrial polipler en doğru ve net olarak hidrosonografi denilen teknikle yapılan ultrason muayenesi sonucu tesbit edilebilinmektedir.

RAHİM VE RAHİM AĞZI POLİPLERİNİN TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Endometrial polip şüphesi oluşan kişide öncelikle polip tanısının yapılması gerekmektedir. Çünkü rahim kanseri yâda rahim ağzı kanserini oluşturacak bir lezyon olup olmadığı ayrıştırılmalıdır. Bunun içinde rahim in içerisinden alınan örnekler patoloji tarafından incelenerek kesin tanısı yapılmalıdır.
Rahim in içersinden alınan örnekleme esnasında polip olduğu yerden koparak parçalanması sonucunda bu lezyonlar ortadan kaybolarak sonuçlanmaktadır. Kişiye tam iyileştirme olduktan sonra başka bir tedavi önerilmez.

İdeal tedavi histeroskopi ile polibin alınmasıdır çünkü rahim ağzından küretaj ile alınan poliplerde tam olarak alınamama ve polibin bir kısmının kalması sonucu tekrarlama daha sık görülmektedir. Bu histeroskopi ile poliplerin tamamen alınması sonucu tekrar polip olmayacağı anlamına gelmez, var olan poliplerin tamamen temizlenmesi sadece histeroskopi ile mümkündür.

Bir önceki yazımız olan İzsiz Ameliyat Laparoskopi başlıklı makalemizde laparoskopi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz